مجلس اعیان انگلیس به لایحه دولت جانسون درباره برگزیت رای نداد

به گزارش ساری فان، خبرنگاران : نمایندگان مجلس اعیان انگلیس شامگاه دوشنبه پس از ساعت ها بحث و بررسی به لایحه جنجالی دولت بوریس جانسون در خصوص نادیده دریافت بخش های کلیدی از موافقت نامه برگزیت که سال گذشته با اتحادیه اروپا توافق شد، رای مثبت ندادند.

مجلس اعیان انگلیس به لایحه دولت جانسون درباره برگزیت رای نداد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، نمایندگان در دو رای گیری جداگانه به لایحه ای که جانسون آن را تضمین پویایی و امنیت بازار داخلی کشور در دوره پسا برگزیت می نامد، رای موافق نداده و خواستار حذف بخش هایی شدند که گفته می شود ناقض قوانین بین المللی است.

نخست وزیر انگلیس شهریور ماه گذشته در واکنش به فرایند کند مذاکرات برگزیت لایحه ای را پیشنهاد کرد که در صورت عدم حصول توافق تجاری با اتحادیه اروپا، ساز و کار ویژه ای که برای ایرلند شاقتصادی موافقت شده، نادیده گرفته شود.

جانسون بر این باور است که اتحادیه اروپا قصد دارد با استناد به توافق برگزیت بین ایرلند شاقتصادی و دیگر مناطق انگلیس حصار اقتصادی ایجاد کند. با این حال اتحادیه اروپا ضمن رد این ادعا، تاکید دارد که نادیده دریافت توافق برگزیت خلاف موازین بین المللی است.

در توافقی که سال گذشته به تائید دو طرف رسید، پیش بینی شده است که ایرلند شاقتصادی به مدت چهار سال برخی از مقررات اتحادیه اروپا را رعایت خواهد کرد. این در حالی است که در لایحه دولت انگلیس پیش بینی شده که این کشور می تواند به طور یکجانبه برای ایرلند شاقتصادی در زمینه امور تجاری تصمیم گیری کند.

اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا هشدار داده بود که این لایحه نقض قوانین بین الملل است و دیوید ساسولی رئیس مجلس اروپا هم گفته که اجرای این لایحه تبعات بسیار بدی را برای انگلیس در پی خواهد داشت. همچنین مجلس اروپا هشدار داده که اگر طرح یادشده به تائید برسد، این نهاد تحت هیچ شرایطی به تصویب قراردادهای تجاری با انگلیس تن نخواهند داد.

در داخل هم علاوه بر احزاب سیاسی مخالف دولت، هم حزبی های جانسون حملات تندی را علیه لایحه یادشده مطرح و تصریح کردند که اجرای آن اعتبار بین المللی انگلیس را تضعیف خواهد کرد.

پنج نخست وزیر اسبق انگلیس که در قید حیات هستند مخالفت صریح خود را با این لایحه اعلام کرده اند.

اما مهم تر از آن، جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به جانسون هشدار داده که این کشور باید به توافق جمعه نیک احترام بگذارد یا توافق تجاری جداگانه ای با آمریکا در کار نخواهد بود.

او که یک آمریکایی ایرلندی کاتولیک است سپتامبر (شهریور) گذشته در توئیتی نوشت: نمی توانیم اجازه دهیم پیمان جمعه نیک که صلح را به ایرلند شاقتصادی بازگرداند در نتیجه برگزیت آسیب ببیند. هر گونه توافق تجاری بین آمریکا و انگلیس باید منوط به احترام به این پیمان و جلوگیری از بازگشت به مرز سخت باشد، همین و بس.

این اظهارات مورد تایید نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز هست. وی گفته است اگر انگلیس دیگر پیمان های بین الملی را نقض کرده و پیمان جمعه نیک را تضعیف کند، توافق تجاری جدید انگلیس- آمریکا شانسی برای تصویب در کنگره آمریکا نخواهد داشت.

انگلیس در آستانه خاتمه دوره گذار خروج از اتحادیه اروپا، به موافقتنامه های تجاری با آمریکا برای جبران خسارت های اقتصادی ناشی از برگزیت چشم دوخته است. به گزارش فایننشال تایمز بایدن قصد دارد تا در اولین تماس تلفنی با جانسون دیدگاه خود درباره برگزیت را مطرح کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 713

به "مجلس اعیان انگلیس به لایحه دولت جانسون درباره برگزیت رای نداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس اعیان انگلیس به لایحه دولت جانسون درباره برگزیت رای نداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید