اگر نگران سلامت مغزتان هستید، 6 عادت غلط را کنار بگذارید!

به گزارش ساری فان، اگرچه همه ما از اهمیت سلامت مغز آگاهی داریم، ولی هنوز از بسیاری از عادت های خاص که باعث بروز اختلالات مغزی می شوند، بی خبریم.

اگر نگران سلامت مغزتان هستید، 6 عادت غلط را کنار بگذارید!

به گزارش steptohealth، اگرچه بیماری های شناختی با عوامل ژنتیک و سن ارتباط دارندف بعضی از شیوه های غلط زندگی که هر روز هم تکرار می شوند، نیز می توانند بر نرون ها و بافت های مغزی آسیب رسانده و بر وقوع این بیماری ها تاثیر بگذارند:

مصرف بیش از حد مواد قندی

مصرف بیش از حد شکر تصفیه شده با ابتلا به بیماری های متابولیک و مغزی ارتباط نزدیک دارد. قند در بسیاری از غذا ها و رژیم های ما وجود دارد و فراوری مواد شیمیایی مغز را کاهش می دهد و به مرور زمان بر عملکرد آن تاثیر منفی می گذارد. مصرف روزانه شکر تصفیه شده یکی از علل ابتلا به اضطراب، افسردگی و زوال عقل است.

توصیه: به جای مصرف شکر های تصفیه شده، از عسل، شیر نارگیل، یا سایر گزینه های شیرین طبیعی بهره ببرید. برچسب های مواد غذایی را به دقت آنالیز و گزینه هایی را انتخاب کنید که شکر آن ها در پایین ترین حد باشد.

اجتناب از صبحانه

مصرف روزانه یک وعده صبحانه سالم یکی از عادت های مهم برای حفظ سلامت مغز و جوان نگه داشتن آن است. حذف صبحانه یا گنجاندن مواد غذایی ناسالم در آن منجر به بیماری های مرتبط با سوخت و ساز بدن، کاهش حافظه و عدم ثبات ذهنی می گردد. بعلاوه با توجه به کاهش سطح انرژی در طول روز، فعالیت نورون های مغزی کاهش می یابد.

توصیه: صبحانه هفتگی خود را برنامه ریزی کنید و اطمینان حاصل کنید که صبحانه شما شامل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر های گیاهی، پروتئین، اسید های چرب امگا3، آنتی اکسیدان ها و ... است.

سیگار کشیدن

سموم موجود در سیگار اندام های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این مواد سمی باعث سرعت بخشیدن به فرایند پیری مغز شده و دلیل مهمی برای ابتلا به اختلال در عملکرد شناختی است. ابتلا به دمانس و آلزایمر با سیگار ارتباط نزدیک دارد.

توصیه: در اسرع وقت سیگار کشیدن را متوقف کنید و عادات سالم را جایگزین آن نمایید. از قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز اجتناب کنید.

پرهیز از نوشیدن آب کافی

عدم مصرف آب یکی از عواملی است که بر ضعف زودرس بافت مغز تاثیر می گذارد. از دست دادن آب بدن سطوح انرژی را کاهش می دهد و خلق و خو را پایین می آورد ضمن این که تمرکز را نیز سخت تر می نماید. قسمت عمده مغز از آب تشکیل شده و این یعنی کاهش آب بدن با کاهش عملکرد های مغزی، و کاهش اکسیژن در سلول های مغز ارتباط دارد.

توصیه: روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. مصرف میوه ها و سبزیجات آب دار را زیاد کنید. چای و نوشیدنی های طبیعی دیگر را به همراه مصرف آب از قلم نیاندازید.

خواب ضعیف

خواب کم کیفیت، کارایی جسمی، ذهنی و عاطفی را کاهش می دهد و منجر به افزایش هورمون های استرس می گردد. در نتیجه توانایی فرد برای حل مسائل روزمره کاهش می یابد.

توصیه: حداقل در یک محیط آرام، 8 ساعت خواب شبانه را تجربه کنید. قبل از رفتن به خواب تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کنید. یک شام سبک 2 تا 3 ساعت قبل از رفتن به رختخواب بخورید.

قرار گرفتن در معرض محیط آلوده

قرار گرفتن طولانی مدت در آلودگی هوا، حتی اگر مقدار آلودگی کم باشد به بروز بیماری های شناختی مغز و ایجاد تغییرات ساختمانی در آن منجر می گردد. دانشمندان دریافتند کسانی که در منطقه ها آلوده زندگی می نمایند، مغز های کوچک تری خواهند داشت مقدار بروز سکته های مغزی در آنان، بیشتر از دیگران است.

توصیه: از قرار گرفتن در معرض محیط های آلوده جلوگیری کنید و در صورت این قرارگیری، اقدامات پیشگیرانه را به منظور به حداقل رساندن اثرات محیط آلوده انجام دهید. تنفس در هوای تازه و در محیط سبز را از قلم نیاندازید.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1446

به "اگر نگران سلامت مغزتان هستید، 6 عادت غلط را کنار بگذارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر نگران سلامت مغزتان هستید، 6 عادت غلط را کنار بگذارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید