پامپئو: با انقضای تحریم های تسلیحاتی اروپا و آسیا در چنگ ایران خواهد بود

به گزارش ساری فان، وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه مدعی شده با انقضای تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر، اروپا و آسیا در چنگ ایران خواهد بود.

پامپئو: با انقضای تحریم های تسلیحاتی اروپا و آسیا در چنگ ایران خواهد بود

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه مدعی شده در صورت انقضای تحریم های تسلیحاتی علیه ایران این کشور اقدام به خریداری سلاح از روسیه و چین خواهد نمود.

پامپئو در توئیتر نوشت: اگر تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر منقضی گردد ایران قادر به خریداری جنگنده هایی مانند سوخو-30 از روسیه و جی-10 از چین خواهد بود.

وی در ادامه نوشته است: با این هواپیماهای به شدت مرگبار، اروپا و آسیا می تواند در چنگ ایران باشد. آمریکا هرگز اجازه نمی دهد این اتفاق بیفتد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است نخستین جلسه رایزنی برای بحث درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را فردا چهارشنبه برگزار کند.

دیپلمات های غربی گفته اند ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اقدام به توزیع این قطعنامه در میان 15 عضو شورای امنیت نموده است. چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که از حق وتو برخوردارند مخالفت خودشان را با طرح آمریکا اعلام نموده اند.

دولت آمریکا در ماه های گذشته در راستای سیاست موسوم به فشار حداکثری کوشش هایی را برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شروع نموده است. این تحریم ها، طبق مفاد توافق هسته ای برجام از اکتبر امسال میلادی برداشته خواهند شد.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

رویترز نوشته قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواهان منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می نماید.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن نمایند. این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد نمایند.

آمریکا تهدید نموده در صورتی که در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نگردد از یکی از بندهای برجام برای بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل استفاده خواهد نمود.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده نمایند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

با این وجود چین و روسیه تصریح نموده اند که آمریکا از این توافق هسته ای خارج شده و از هیچ حقی برای رجوع به مفاد برجام جهت بازگرداندن تحریم ها علیه ایران برخوردار نیست.

به عنوان مثال، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه بار دیگر مخالفتش را با تفسیر آمریکا از توافق هسته ای برجام ابراز کرد.

ژائو لیجیان گفت: ما با تحریم های یکجانبه و دست درازی های قضائی مخالفیم. از ایالات متحده می خواهیم به برجام و قطعنامه شورای امنیت بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: طرف های باقی مانده در برجام باید بین حقوق و تعهدات موجود در این توافق توازن ایجاد نمایند. آمریکا از این توافق خارج شده و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت بازگرداندن تحریم ها ندارد.

آمریکا در کوشش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن گفته در صورتی که این کوشش به انتها نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

کشورهای اروپایی علی رغم وعده هایی که برای جبران اثرات منفی خروج آمریکا از برجام می دادند تا کنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل ننموده اند.

این کشورها پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند. قطعنامه ارائه شده توسط تروئیکای که اروپا چند روز پیش به تصویب این شورا رسید از ایران به دلیل عدم همکاری ادعایی با آژانس انتقاد می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 487

به "پامپئو: با انقضای تحریم های تسلیحاتی اروپا و آسیا در چنگ ایران خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: با انقضای تحریم های تسلیحاتی اروپا و آسیا در چنگ ایران خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید