واکنش وزارت خارجه به اخراج دانشجویان ایرانی از مجارستان

به گزارش ساری فان، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از تصمیم دولت مجارستان برای اخراج 17 دانشجوی ایرانی به اتهام غیرقابل توجیه نقض پروتکل های بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا در این کشور، عمیقا اظهار تاسف کرد.

واکنش وزارت خارجه به اخراج دانشجویان ایرانی از مجارستان

با ما سفر کنید و با تور مجارستان از کشور جذاب اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای بوداپست را ببینید.

به گزارش خبرنگاران، سید عباس موسوی در خصوص تصمیم دولت مجارستان برای اخراج 17 دانشجوی ایرانی به اتهام نقض پروتکل های بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا در این کشور، با اظهار تأسف عمیق از این تصمیم دولت مجارستان اظهار کرد: آنچه که مقامات مجاری نقض پروتکل های بهداشتی می خوانند، مربوط به اعتراض دانشجویان به شرایط نامناسب قرنطینه در بیمارستان شهر بوداپست و نگهداری مبتلایان و افراد سالم در کنار هم بوده است، اما متاسفانه مسئولان امر بدون درک این شرایط و بدون توجه به این واقعیت که پروتکل های بهداشتی در حقیقت از سوی بیمارستان بوداپست نقض شده اند، انگشت اتهام را به سوی دانشجویان برده و نخست حکم به اخراج 3 دانشجو و متعاقبا 14 دانشجوی دیگر دادند.

وی ادامه داد: متاسفانه 3 دانشجوی اشاره شده در شرایط بسیار نامناسب به کمپ پناهندگان منتقل شدند که به دلیل بیم ابتلا به کرونا، به درخواست خانواده هایشان و با تسهیل سفارت جمهوری اسلامی ایران به کشورمان بازگشتند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اضافه نمود: وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مجارستان، مبتنی بر وظیفه دفاع از اتباع ایرانی خارج از کشور از ابتدای این رخداد، کوشش گسترده ای را برای مدیریت شرایط و جلوگیری از اخراج دانشجویان صورت دادند. این کوشش ها از جمله شامل نامه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به همتای مجاری خود، تسلیم مکرر یادداشت های دیپلماتیک و دیدار با وزرا و مقامات عالی در نخست وزیری، وزارت امور خارجه، وزارت مهاجرت، وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت علوم، پلیس و روسای دانشگاه های مجاری از سوی سفیر کشورمان در مجارستان بوده است.

موسوی همچنین اضافه نمود: سفارت کشورمان با بهره گیری از مشاوره حقوقدانان نسبت به استخدام وکیل و پیگیری حقوقی با همکاری خود دانشجویان و خانواده های آنها اقدام کرد.

موسوی گفت: همچنین سفیر مجارستان در تهران بارها برای گفت وگو با معاون سیاسی و مدیران کل اروپا و کنسولی به وزارت امورخارجه دعوت شده و حداقل سه بار رسما احضار شده است.

وی با بیان این که همزمان علاوه بر مکاتبه وزیر دادگستری با همتای خود، ارسال نامه و تماس با همتایان در دستور کار وزارتخانه های بهداشت و علوم، تحقیقات و فن آوری، به منظور درخواست تجدید نظر در حکم صادره قرار داشته است، اعلام کرد: متعاقب این پیگیری ها، دولت مجارستان حکم اخراج 14 نفر از دانشجویان را معلق و منوط به رای نهایی دادگاه تجدیدنظر کرد، اما در حالی که دانشجویان و وکلای آنها در حال تدارک دفاعیه نزد دادگاه بودند، در کمال ناباوری و تاسف آگاه شدیم شب گذشته دادگاه اداری مهاجرت مجارستان با استناد به قوانین دوره اضطراری اداره کشور، رای به اخراج دانشجویان داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با یادآوری روابط محبت آمیز و پر قدمت سیاسی، فرهنگی و علمی بین دو کشور و حضور بیش از 2500 دانشجوی ایرانی در مجارستان که با تسهیل وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فن آوری در این کشور مشغول به تحصیل هستند و از اعتبار و احترام بسیار خوبی برخوردارند و نیز ضمن احترام به قوانین و مقررات کشور مجارستان، تاکید نمود : ما معتقد هستیم ادله مهم و محکمه پسندی وجود دارد که دانشجویان ایرانی از حق طرح آنها در دادگاه برخوردار بوده اند اما این فرصت از آنها سلب شده است.

وی اضافه نمود: وزارت امور خارجه ایران مصرانه از مقامات مجارستان می خواهد در حکم صادره تجدید نظر نموده و شرایط را برای ادامه تحصیل این دانشجویان فراهم نمایند.

موسوی با بیان این که وزارت امور خارجه همچنان به کوشش های دیپلماتیک و حقوقی برای احقاق حق این دانشجویان ادامه خواهد داد، اعلام کرد: همچنین پیگیری موضوع در دستور کار وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فن آوری که در تسهیل اعزام دانشجویان به مجارستان اقدامات بسیار ارزشمندی را انجام داده اند، قرار گرفته است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 227

به "واکنش وزارت خارجه به اخراج دانشجویان ایرانی از مجارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت خارجه به اخراج دانشجویان ایرانی از مجارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید