ظرفیت تولید 100 میلیون دُز واکسن رازی کووپارس تا آخر سال آینده

به گزارش ساری فان، خبرگزاری خبرنگاران-سرپرست معاونت تولید واکسن رازی با اعلام اینکه ظرفیت تولید 100 میلیون دُز واکسن رازی کووپارس تا آخر سال آینده فراهم شده است، از آغاز توزیع و تزریق این واکسن از این هفته خبر داد.

ظرفیت تولید 100 میلیون دُز واکسن رازی کووپارس تا آخر سال آینده

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران،دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی فرایند تولید واکسن رازی کووپارس را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این موسسه ظرفیت تولید 30 میلیون دز واکسن رازی کووپارس را تا پایان امسال دارد.

وی بیان داشت: تا به امروز پنج میلیون دُز واکسن رازی در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و پنج میلیون دُز دیگر هم آماده تحویل به این وزارتخانه است که امیدواریم در اسرع وقت این کار انجام شود.

آقای فلاح مهرآبادی افزود: آماده ایم که وزارت بهداشت نیاز خود را تا پایان امسال و همچنین سال آینده اعلام کند تا اقدامات لازم برای تولید این تعداد واکسن در این مجموعه انجام گیرد.

توزیع واکسن رازی در مراکز واکسیناسیون شتاب می گیرد

وی در مورد تزریق واکسن رازی کوو پارس در مراکز واکسیناسیون گفت: از این هفته توزیع این واکسن در مراکز واکسیناسیون به صورت گسترده انجام خواهد شد و به این ترتیب این فرایند شتاب می گیرد.

سرپرست معاونت تحقیق و تولید مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: مسؤولان مربوط قول دادند که از این هفته این واکسن تقریبا در تمام مراکز واکسیناسیون کشور در دسترس عموم قرار گیرد؛ به این ترتیب سبد واکسیناسیون کشور متنوع تر می شود و مردم بر اساس تمایل خود یکی از واکسن های موجود را انتخاب و تزریق خواهند کرد.

واکسن رازی کووپارس، دومین واکسن ایرانی کرونا است که با سعی و تلاش محققان ایرانی وارد مرحله کارآزمایی بالینی شده است تا ضمن حفظ سلامتی هموطنان از نگرانی های آنان در این زمینه بکاهد.

مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با حدود یکصد سال سابقه در تولید واکسن، از اواخر اسفند 98 پای به عرصه ساخت واکسن کرونا نهاده است.

این مؤسسه که از سال 1303 وارد عرصه تولید واکسن اعم از انسانی و دامی شده، با بهره گیری از این تجربیات و اندوخته های علمی محققان خود، در تلاش است گامی ارزشمند برای حفظ سلامتی و تندرستی جامعه بردارد.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت ترین شیوه نامه های داخلی ساخته شده است. این مؤسسه از روش پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرده است.

این مؤسسه در فاصله زمانی اسفند 98 تا اوایل فروردین 99، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند. فروردین دُزسنجی و فرمولاسیون انجام و آزمایش این واکسن روی 500 حیوان آغاز شد. در خرداد تزریق به میمون و ارزیابی ایمنی زایی و بی خطری در این حیوان انجام گرفت و اواخر مرداد پفراینده به سازمان غذا و دارو ارسال شد.

کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس با تزریق به 2 داوطلب مرد با حضور آقایان کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسؤولان و محققان دهم اسفند 99 در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.

این مؤسسه با موفقیت مراحل مختلف کارآزمایی بالینی را پشت سر گذاشت و با اخذ مجوز اضطراری، واکسن خود را در اختیار هموطنان گذاشت تا ضمن حفظ سلامتی آنان از نگرانی ها بکاهد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1387

به "ظرفیت تولید 100 میلیون دُز واکسن رازی کووپارس تا آخر سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت تولید 100 میلیون دُز واکسن رازی کووپارس تا آخر سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید