واکنش واعظی به اقدام آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه

به گزارش ساری فان، رئیس دفتر رئیس جمهوری توضیح داد: اقدام ایالات متحده آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه با شکست روبرو خواهد شد.

واکنش واعظی به اقدام آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:

ترامپ در آخرین ماه های دولتش با کاهش شدید محبوبیت روبرو شده است لذا با فرافکنی و توسل به ابزار تهدید به دنبال برون رفت از این شرایط است.

امروز علی رغم موضع گیری قاطع چین و روسیه و کشورهای اروپایی علیه اقدام آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه، وزیر خارجه آمریکا از شکست تحقیرآمیز اخیر عبرت نگرفته و با استدلال بی پایه حقوقی کشورهای عضو شورای امنیت را برای همراهی با خود تهدید می نماید.

دوران یک جانبه گرایی به سر آمده است و جامعه جهانی زیر بار زور و تهدید آمریکا نمی رود؛ این اقدام آنها نیز با شکست روبرو خواهد شد.

مکانیسم ماشه سازوکاری برای حل اختلاف پیش بینی شده در برجام است؛ به این صورت که اگر یکی از طرف های برجام به این جمع بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند. این کمیسیون، در چارچوب برجام و برای نظارت بر اجرای این توافق تاسیس شده است. اگر ظرف 35 روز، شکایت آن گونه که شاکی می خواهد حل نگردد، شاکی می تواند موضوع حل نشده را به عنوان دلیلی برای توقف اجرای تعهدات برجام در نظر بگیرد و به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع دهد که موضوع حل نشده، متضمن عدم اجرای چشمگیر است. پس از آن، شورای امنیت 30 روز وقت دارد تا درباره استمرار تعلیق تحریم ها یا بازگرداندن آن ها قطعنامه صادر کند.

ایالات متحده آمریکا در حالی روز 30 ام مرداد ماه امسال درخواست خود برای فعال سازی مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی ایران را به رئیس دوره ای شورای امنیت ارائه کرد که از اردیبهشت ماه سال 1397 از برجام خارج شده و دیگر از کشورهای مشارکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محسوب نمی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 592

به "واکنش واعظی به اقدام آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش واعظی به اقدام آمریکا برای فعال سازی مکانیزم ماشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید