نشانه ها و راه های درمان سرطان پروستات

به گزارش ساری فان، تهران (پانا) - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، گفت با توجه به اینکه سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در بین مردان است، لذا مردان در سنین بالا باید سالانه حداقل یکبار مورد غربالگری سرطان پروستات قرار گیرند.

نشانه ها و راه های درمان سرطان پروستات

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، محمد حسین سلطانی - متخصص اورولوژی با اشاره به میزان شیوع سرطان پروستات، اظهار کرد: سرطان پروستات بعد از سرطان پوست به عنوان شایع ترین سرطان در مردان بالای 70 سال شناخته می گردد.

وی با اشاره به رشد آرام سرطان پروستات، گفت: اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده گردد معمولا کشنده نیست و حتی از میزان مرگ پایینی نیز برخوردار است.

سلطانی انجام تست های غربالگری در سنین پایین تر را راهکار موثری برای کنترل و پیشگری از پیشروی سرطان پروستات دانست و توصیه کرد: افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات هستند بهتر است از سنین پایینتر غربالگری و انجام آزمایشات دوره ای را انجام دهند. اگر چنانچه این بیماری در سنین پایین تر تشخیص داده گردد، طول عمر این بیماران به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

هشدار به مردان؛ سرطان پروستات ارثی هم هست

وی با بیان این که ریسک فاکتورهای خاصی برای بروز سرطان پروستات وجود ندارد، شرح داد: بروز این سرطان دلیل خاصی ندارد و تقریبا علت بروز آن ناشناخته است و تنها علتی که شانس ابتلا به این سرطان را بالا می برد، عوامل ارثی و ژنتیکی است. افرادی که فامیل و یا اعضای خانواده درجه یک در سنین پایین (کمتر از 55 تا 60سال) به این سرطان مبتلا شده اند، در این افراد احتمال بروز این سرطان به مراتب بیشتر از سایرین است.

این دانشیار دانشگاه درباره روش های تشخیص این بیماری نیز شرح داد: تست psa از جمله تست های غربالگری است که برای تشخیص این بیماری از سنین 50 سالگی انجام می گردد و اگر چنانچه سابقه سرطان پروستات در خانواده درجه یک وجود داشته باشد نیز توصیه می گردد اولین تست های غربالگری از سنین 40 سالگی شروع گردد.

سونوگرافی معیاری برای تشخیص سرطان پروستات نیست

این متخصص اورولوژی با بیان این که تست هایی همانند سونوگرافی معیاری برای تشخیص سرطان پروستات نیست، اظهار داشت: سرطان پروستات، سرطان خاموش و پنهان شناخته می گردد. معاینات بالینی نیز در تشخیص این سرطان کاربرد چندانی ندارد؛ چرا که اگر پروستاتی تبدیل به سرطان شده باشد و در معاینه بالینی تشخیص داده گردد، سرطانی بسیار پیشرفته است و سرطان های درجه پایین و متوسط معمولا در معاینات بالینی قابل شناسایی نیستند.

وی با بیان اینکه مصرف بعضی مواد غذایی مثل گوجه فرنگی و یا گیاهان دارویی در درمان و یا ابتلا به سرطان پروستات تاثیری ندارد، گفت: راه پیشگیری خاصی برای عدم ابتلا به سرطان پروستات وجود ندارد و تنها راه تشخیص این بیماری در مراحل زودرس، تست های غربالگری است.

تشخیص سرطان پروستات با تست های غربالگری

سلطانی درباره علائم اولیه این بیماری نیز شرح داد: بخش عمده افرادی که مبتلا به سرطان پروستات می شوند هیچ علامت بالینی ندارند ولی با یاری تست های غربالگری که دارای حساسیت های بالایی نیز هستند می توان این سرطان را تشخیص داد.

این دانشیار دانشگاه یادآور شد: این بیماری علامت مشخصه و اختصاصی خاصی ندارد به این معنی که فردی که بزرگی خوش خیم پروستات هم دارد همان علائم ادراری را دارد که ممکن است فردی مبتلا به سرطان پروستات داشته باشد؛ چرا که هیچ علامت اختصاصی برای سرطان پروستات وجود نداشته و فقط و فقط در تست های غربالگری سریع و ساده این بیماری تشخیص داده می گردد.

انواع روش های درمانی سرطان پروستات

سلطانی با اشاره به روش های درمانی و دارویی سرطان پروستات اظهار داشت: بر اساس نمونه برداری که در سرطان پروستات صورت گرفته تصمیم گیری می گردد که برای بیماران چه درمان هایی انتخاب گردد، بنابراین درمان ها یا بصورت اعمال جراحی هستند و یا درمان های ترکیبی از پرتودرمانی و یا هورمون درمانی انتخاب می شوند.

وی ادامه داد: به طور کلی افرادی که سن زیر 75 سال دارند و یا با استیجهای پایین و یا متوسط بیماری روبرو هستند و یا بطور کلی هر فرد زیر سن 75 سال مبتلا به سرطان پروستاتی که امکان عمل جراحی برای وی وجود دارد، اولویت جراحی است و بسته به این که پاتولوژی بعد از عمل درگیری پروستات و یا فراتر از پروستات را گزارش دهد، ممکن است ترکیبی از پرتو درمانی و یا هورمون درمانی را در نظر بگیریم.

وی گفت: بعضی از بیماران نیز از اعمال جراحی خودداری و یا در مقابل عمل جراحی مقاومت می نمایند، در مواقعی که سطح بیماری بالاتر باشد باید درمان های ترکیبی طولانی مدت پرتودرمانی و هورمون درمانی انجام گردد که ممکن است این درمان ها در بازه زمانی بیش از دو تا سه سال بطول انجامد.

سلطانی در ادامه درباره افرادی که مبتلا به بیماری های سیستمیک هستند نیز شرح داد: در مواردی که فرد مبتلا به بیماری های سیستمیک است به این معنی که بعد از ابتلا به سرطان پروستات ستون فقرات و یا استخوان ها درگیر بیماری شده باشد، درمان های دیگری همانند برداشتن همزمان دو بیضه و شیمی درمانی زودرس در دستور کار است.

وی در خصوص افرادی که پس از ابتلا به سرطان پروستات تحت درمان قرار گرفته اند نیز اظهار داشت: در این بیماران پس از طی کردن مراحل درمان و انجام اعمال جراحی ضروری است پاتولوژی نهایی نیز انجام گردد، این اقدام نشان می دهد که بیماری در چه سطحی قرار گرفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید نمود: بطور نرمال یکماه بعد از عمل جراحی باید تست های psa مجداد تکرار گردد و با توجه به این که چه میزان بیماری به پایین ترین حد خود رسیده باشد تصمیم گیری های بعدی انجام خواهد شد.

وی ضرورت انجام آزمایشهای دوره ای در افراد درمان شده را در بازه زمانی بین 5 تا 10 سال ضروری دانست و اظهار داشت: بعد از انجام عمل جراحی در صورتیکه بیماری عود نکند باید با اقداماتی نظیر آزمایش های psa، آنزیم ها، عکس قفسه سینه، اسکن استخوان شرایط بدن و اطمینان از درمان پیگیری و انجام گردد.

سلطانی تاکید نمود: به طور کلی نحوه درمان و پیگیری های بعد از عمل به جواب پاتولوژی بعد از جراحی بستگی دارد؛ ولی قالب کلی به این شکل است که باید بیماران در بازه زمانی پنج تا 10 ساله بعد از عمل تحت نظر باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 651

به "نشانه ها و راه های درمان سرطان پروستات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه ها و راه های درمان سرطان پروستات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید