آنالیز علل خونریزی از بینی

به گزارش ساری فان، به طور تقریبی از هر 10 نفر دست کم یک نفر (برای یک بار هم که شده) دارای سابقه خونریزی شدید از بینی است و درواقع می توان گفت بعد از خونریزی های قاعدگی در زنان، خونریزی بینی شایع ترین خونریزی در انسان است که به دلیل پارگی عروق مخاط بینی اتفاق می افتد .

آنالیز علل خونریزی از بینی

آنالیز علل خونریزی از بینی

به طور تقریبی از هر 10 نفر دست کم یک نفر (برای یک بار هم که شده) دارای سابقه خونریزی شدید از بینی است و درواقع می توان گفت بعد از خونریزی های قاعدگی در زنان، خونریزی بینی شایع ترین خونریزی در انسان است که به دلیل پارگی عروق مخاط بینی اتفاق می افتد .

دکتر فرامرز معماری ، فوق تخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در تبادل نظر با جام جم ؛ خونریزی از مجاری بینی را خون دماغ اطلاق نموده و می گوید: ممکن است در خون دماغ یک مجرا و یا دو مجرا از بینی دچار خونریزی شود که بسته به این که در چه سنی این اتفاق می افتد، علل مختلفی در ایجاد آن دخیل است .

به گفته وی، اغلب خون دماغ ها در بچه ها به دلیل عروق ظریف و شنماینده در قسمت جلویی تیغه بینی است که ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد .

این عروق شنماینده ، شبکه ای از عروق ظریف و مویرگ ها را روی تیغه بینی تشکیل می دهند که بعضی اوقات این مویرگ ها می توانند در بعضی از افراد برجسته تر باشند و با پاره شدن، دچار خونریزی شوند .

این عضو هیات علمی دانشگاه ابراز می نماید: در مشکل خون دماغ بچه ها ، اکثرا سعی می شود که این حالت با تجویز سرم (سرم فیزیولوژی) و یا گاها استفاده از پمادهای مخصوص که این منطقه را چرب می نمایند، خونریزی را متوقف کرد تا این عروق برجسته از بین بروند، ولی اگر این روش خونریزی را قطع نکرد، با سوزاندن این عروق به وسیله مواد شیمیایی خاص، عروق برجسته روی تیغه بینی سوزانده و به این شکل از خونریزی ممانعت می شود .

خون دماغ در بزرگسالان

در بزرگسالان موارد متعددی باعث ایجاد خونریزی از بینی می شود که در سنین میان 50 تا 55 سال، تصلب شرایین می تواند باعث پارگی عروق قسمت خلفی (پشت) شود، که خونریزی های ناگهانی را در پی خود دارد .

دکتر معماری با اشاره به این که فشار خون بالا هم می تواند خونریزی از بینی را به همراه داشته باشد، اذعان می نماید: گاهی خونریزی ها بسیار شدید هستند که نیاز به تامپون کردن بینی پیش می آید تا این گونه خون بند بیاید .

این متخصص گوش، حلق و بینی با بیان این که گاهی خون دماغ در بزرگسالان می تواند نوعی مکانیسم دفاعی محسوب شود، می افزاید : گاهی فشار خون بالای فرد باعث ایجاد خونریزی مغزی می شود که با باز شدن عروقی که به تصلب شرایین اتصال دارند در داخل بینی، از شدت فشار خون کاسته و مانع ایجاد خونریزی مغزی می شود .

تحقیقات نشان می دهند شکل دیگر خونریزی بینی که به نسبت شایع هم است به دلیل انحراف شدید تیغه بینی است که جریان هوا در بینی حالتی غیرطبیعی داشته و به همین دلیل قسمتی از مخاط پوشاننده تیغه بینی که در محل انحراف بینی واقع شده است بتدریج با گذشت زمان در اثر جریان غیرطبیعی هوا ، خشک می شود که می تواند باعث خونریزی مویرگ های این ناحیه شود که درمان های حمایتی همانند مرطوب نگه داشتن با سرم فیزیولوژی و استفاده از پمادهای چرب نماینده در این خصوص انجام می گیرد. در صورت کارساز نبودن این درمان ها، نیاز به اصلاح انحراف تیغه بینی به وسیله جراحی است .

دکتر معماری خاطرنشان می نماید: در بیش از 95 درصد از موارد، اگر فشار خون فرد کاهش یابد، خون دماغ خود به خود قطع می شود.

وی اسم می نماید: بعضی از خونریزی های بینی بر اثر بیماری هایی که انعقاد خون را مختل می نمایند صورت می گیرد که در این موارد باید بیماری زمینه ای درمان شود، که این بیماری می تواند لوسمی (سرطان خون) ، کمبود ویتامین K و اختلالات انعقاد خون باشد .

خون دماغ زیر آفتاب

گاهی بعضی از افراد وقتی در معرض حرارت یا آفتاب قرار می گیرند دچار خون دماغ می شوند که می توان با اقدامات ساده ای همانند نگه داشتن بینی و سر را به عقب بردن و قرار دادن کمپرس آب سرد روی سر ، خونریزی را قطع کرد .

این متخصص گوش، حلق و بینی می افزاید: اگر خونریزی به صورت چند قطره و یا گهگاه باشد ، معمولا مساله مهمی نیست ولی اگر فرد دچار خونریزی تکرارشونده شود و میزان خون زیادی از وی برود ، امکان وجود بیماری زمینه ای وجود دارد که بایستی آزمایشات خونی و انعقاد خون از وی گرفته شود که گاهی نیاز به تصویربرداری های پیشرفته ای همانند MRI می شود تا منشأ آن تعیین شود.

ارسالی از طرف کاربر محترم : leila0033

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1216

به "آنالیز علل خونریزی از بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز علل خونریزی از بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید