12 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگ های حضور یافتند

به گزارش ساری فان، سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) گفت: در میان 1000 دانشگاه برتر دنیا، تعداد 12 دانشگاه نیز از ایران در رتبه بندی شانگ های حضور یافته اند.

12 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگ های حضور یافتند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران،به نقل از پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) گفت: رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی های دنیای است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می شود. رتبه بندی شانگهای برای اولین بار در سال 2003، در سطح بین المللی منتشر شد و از آن سال به بعد به طور سالانه به روز می شود.

دهقانی گفت: در رتبه بندی منتشر شده در سال 2020 شانگهای، 1000 دانشگاه برتر دنیا رتبه بندی شده اند که دانشگاه های هاروارد و استنفورد از ایالات متحده آمریکا و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه های اول تا سوم را از آن خود کرده اند.

وی اضافه نمود: در میان 1000 دانشگاه برتر دنیا، تعداد 12 دانشگاه نیز از ایران حضور یافته اند. حضور دانشگاه های ایران در این نظام رتبه بندی اولین بار با یک دانشگاه (دانشگاه تهران) در سال 2014 بوده است.

سرپرست ISC گفت: نتایج منتشر شده در این نظام رتبه بندی نشان می دهد که دانشگاه گیلان برای اولین بار در این رتبه بندی حضور یافته و نیز دانشگاه های شیراز و تبریز نسبت به سال 2019 ارتقای رتبه نیز داشته اند.

وی اضافه نمود: در رتبه بندی سال 2020 دانشگاه تهران مشابه رتبه بندی سال 2019 توانست با کسب رتبه در بازه 400-301 در جمع 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد و رتبه اول دانشگاه های ایران را از آن خود کند. دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس و علوم پزشکی تهران در بازه رتبه ای 600-501 قرار گرفته اند و به صورت مشترک رتبه های 2 تا 5 را در میان دانشگاه های کشور داشته اند.

دهقانی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه شیراز در بازه رتبه ای 800-701 قرار دارند و به صورت مشترک رتبه 6 تا 7 ایران را از آن خود کرده اند. در واقع دانشگاه شیراز با ارتقای 200 پله ای نسبت به سال قبل در این جایگاه حضور یافته است.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه تبریز در بازه رتبه ای 900-801 قرار دارند و به صورت مشترک رتبه هشتم تا نهم ایران را از آن خود کرده اند.

سرپرست ISC گفت: دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و گیلان در بازه رتبه ای 1000-901 قرار دارند و به صورت مشترک رتبه 10 تا 12 ایران را از آن خود کرده اند.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد که در سال 2020 به لحاظ کیفی دانشگاه های شیراز و تبریز ارتقا رتبه داشته اند به طوری که دانشگاه شیراز با 200 پله ارتقا از بازه 1000-901 به بازه 800-701 رسیده است. دانشگاه تبریز نیز با 100 پله از بازه 1000-901 به بازه 900-801 رسیده است. در این بین، دانشگاه گیلان نیز برای اولین بار در این رتبه بندی حضور پیدا کرده است.

جایگاه دانشگاه های ایران در نظام رتبه بندی شانگهای در سال های مختلف

شرایط دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای

سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) گفت: در رتبه بندی دنیای شانگهای سال 2020، ایران با 12 دانشگاه، ترکیه با 11 دانشگاه، مالزی و مصر با 5 دانشگاه، عربستان و پاکستان با چهار دانشگاه وکشورهای تونس، لبنان، قطر با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند. بر اساس تعداد حضور، ایران رتبه اول را در میان کشورهای اسلامی دارد.

وی اضافه نمود: به لحاظ بهترین رتبه دانشگاهی، عربستان با بازه رتبه ای 150-101 در رتبه اول و ایران و مالزی با بازه رتبه ای 400-301 به صورت مشترک در رتبه دوم قرار دارند.

جدول زیر عملکرد دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای 2020 را نشان می دهد.

روش شناسی رتبه بندی شانگهای

دهقانی گفت: شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه بندی در سطح بین المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه، چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است که توسط شش شاخص زیر ارزیابی می شوند. این شش شاخص در قالب چهار معیار جهت رتبه بندی دانشگاه ها استفاه می شوند.

وی اضافه نمود: این 6 شاخص عبارتند از تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد اعضای هیئت علمی برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد محققان پراستناد در 21 حیطه موضوعی، تعداد مقالات منتشر شده در دو مجله Nature و Science، تعداد مقالات نمایه شده در نمایه نامه های توسعه یافته علوم و علوم اجتماعی و عملکرد دانشگاهی با توجه به اندازه سازمان.

وزن

شاخص ها

معیار

10 درصد

فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز

کیفیت آموزش

20 درصد

اعضای هیئت علمی برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز

کیفیت اعضای هیئت علمی

20 درصد

پژوهشگران پراستناد در 21 حوزه موضوعی

20 درصد

مقالات منتشر شده در مجلات ساینس و نیچر

برونداد پژوهشی

20 درصد

مقالات نمایه شده در نمایه استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی

10 درصد

سرانه عملکرد علمی هر دانشگاه

عملکرد سرانه

وی گفت: منابع گردآوری داده در این رتبه بندی شامل وب سایت های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی WoS استخراج می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 573

به "12 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگ های حضور یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگ های حضور یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید