رییس کل بانک مرکزی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود

به گزارش ساری فان، خبرنگاران - رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی توضیحاتی را درباره بودجه سال 1400 کشور ارائه و بر پشتیبانی مجلس و دولت از بانک مرکزی در جهت کنترل نقدینگی و تورم تأکید کرد.

رییس کل بانک مرکزی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، یادداشت اینستاگرامی دکتر عبدالناصر همتی به شرح زیر است:

از این که بودجه سال 1400 کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس مشخص تکلیف و به تصویب نهایی رسید جای شکر دارد.

فارغ از محاسن و ایراداتی که می توان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته مشخص شد: همه دولتها و مجالس، علی رغم انتقاد از رشد نقدینگی وتورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتاً به بودجه ای با توان رشد بالاى نقدینگی رضایت می دهند.

درحالی که مجلس محترم همزمان در صدد تصویب طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصره های متعدد آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پر قدرت و رشد نقدینگی باشد.

کنترل نقدینگی و تورم مهمترین هدف بانک مرکزی است. باتوجه به امکان تشدید رشد نقدینگى ازناحیه بودجه کشور، یکی از راه های کنترل رشد نقدینگى نیز تشدید کنترل ترازنامه بانک ها است و این شاید در تناقض با تکالیف بودجه و همچنین برنامه خروج از رکود قرار گیرد. بانک مرکزی این انتظار را هم دارد که دولت و مجلس در جهت کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 927

به "رییس کل بانک مرکزی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس کل بانک مرکزی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید