خط تولید واکسن بیماری ماهیان سردآبی راه اندازی می شود

به گزارش ساری فان، دکتر احمد عرفان منش عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مصاحبه با خبرنگاران گفت: توسعه تولید آبزیان برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن انسان از جمله اقدامات مهمی به شمار می رود به طوریکه در سیاست های کشور نیز به این موضوع اشاره شده است.

خط تولید واکسن بیماری ماهیان سردآبی راه اندازی می شود

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه تولید 600 هزارتن ماهی در قفس مد نظر قرار گرفته شده است، گفت: از این رو می بینیم که در سیاست های کشور هم توسعه آبزی پروری گنجانده شده است.

عرفان منش خاطر نشان کرد: از آنجایی که منابع آبی کشور ما محدود است و چندسالی می شود که میزان این منابع ثابت باقی مانده است بنابراین در حوزه آبزیان می بایست آبزی پروری را در پیش بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه زمانیکه آبزی پروری توسعه پیدا می کند قاعدتاً مسائل آن نیز با این صنعت توسعه پیدا می کند، گفت: از این رو باید به فکر رفع این مسائل بر سر راه توسعه آبزی پروری باشیم به طوریکه باید موضوع مورد مداقه توسط افراد علمی کشور قرار بگیرد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه از سال 84 در مجموعه جهاددانشگاهی فعالیت می کنیم، اعلام نمود: اکنون این تحقیقات در مرکز رشد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران توسعه پیدا کرده و به مرحله ای رسیده که به صنعت خدمات رسانی کند.

عرفان منش با بیان اینکه در حال حاضر بیماری در ماهی قزل آلا یکی از مسائل آبزی پروری در ماهیان سردآبی است، گفت: این مشکل باعث تعطیلی مزارع پرورش قزل آلا شده و حتی قبل از این شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا نیز بوده است.

وی گفت: یکی از اقدامات ما در زمینه تولید واکسن برای ماهیان سردآبی است که از سال 92 آغاز شده است و به تازگی پیروز به دریافت اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی شدیم؛ زیرساخت برای احداث خط تولید نیز در حال انجام است.

وی در خصوص این واکسن گفت: ماهی های سردآبی دچار بیماری دهان قرمز آنتروباکتریایی (یرسینیوزیس) با عامل باکتریایی یرسینیا راکری می شوند که بیشتر مزارع پرورش ماهی در کشور را درگیر کرده است لذا در صدد برآمدیم واکسنی برای این بیماری را به نتیجه برسانیم.

عرفان منش خاطر نشان کرد: متأسفانه در هر فصلی و در هر سنی این ماهیان با این بیماری درگیر می شوند که این باعث خسارت هایی برای صنعت آبزی پروری خواهد شد؛ این بیماری خصوصاً در فصل سرما با سایر بیماری ها در ماهیان سردابی همراه می شود که این موضوع مزارع آبزی پروری را متضرر می کند.

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی گفت: با توجه به اینکه زیرساخت های این واکسن با حمایت معاونت علمی و فناوری و زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری در حال انجامیی است می توانیم این واکسن را به تولید انبوه برسانیم.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود که تا انتها سال خط تولید واکسن یرسینیوزیس برای بیماری ماهیان سردآبی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران راه اندازی شود؛ همچنین بنا داریم در این خط تولید 30 میلیون دوز در سال تولید کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اکنون دانش فنی تولید و ساخت این واکسن را به دست آورده ایم و برای اولین بار در مقیاس صنعتی در کشور به تولید می رسد، اضافه نمود: امیدواریم که مزرعه دارها برای پروش این نوع ماهیان سردآبی به دستاوردهای کشور در این زمینه ها اعتماد کنند و از این محصول استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 746

به "خط تولید واکسن بیماری ماهیان سردآبی راه اندازی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط تولید واکسن بیماری ماهیان سردآبی راه اندازی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید