خطری عظیم در کمین نوزادان مادران کرونایی

به گزارش ساری فان، تحقیقات جدید حقایقی را فاش می نماید که بسیار نگران کننده تر از خطر انتقال ویروس کرونا در نوزادان تولد یافته از مادران مبتلاست.

خطری عظیم در کمین نوزادان مادران کرونایی

به نقل از مدیکال اکسپرس، در ابتدای بیماری همه گیر کووید-19، اطلاعات کمی در خصوص سارس-کو 2، ویروس عامل کووید-19 در دسترس بود اما از سال گذشته تا به امروز شواهد زیادی در خصوص تاثیر ویروس بر سلامت زنان باردار و نوزادان به دست آمده است.

مطالعه ای از سوی متخصصان بیمارستان بریگام و زنان، بیمارستان بچه ها بوستون و بیمارستان عمومی ماساچوست نشان می دهد در حالی که انتقال ویروس از مادر به نوزاد به ندرت اتفاق می افتد اما نوزادان تازه متولد شده از مادران باردار مبتلا به کووید-19 می توانند به عنوان یک نتیجه از بدتر شدن بیماری ناشی از ویروس کرونا، خطرات جانبی نامطلوبی در سلامتی خود متحمل شوند.

دکتر آنجلیدو، متخصص مغز و اعصاب در BIDMC در این باره می گوید: در ابتدای همه گیری، اطلاعات بسیار کمی برای راهنمایی روش های مراقبت از نوزاد مبتنی بر شواهد وجود داشت. ما معتقدیم این اولین مطالعه ای است که به آنالیز عوامل خطر انتقال سارس-کو 2 از مادر به نوزاد می پردازد. ما انتظار داشتیم نحوه زایمان و یا درجه بیماری مادر باعث افزایش خطر عفونت نوزاد گردد، اما در کمال تعجب متوجه شدیم که چنین نیست.

با آنالیز نتایج نوزادی در اولین ماه زندگی نوزادان متولد شده در 11 بیمارستان که تقریبا 50 درصد از کل تولد ها را در ماساچوست شامل می گردد، این تیم 255 نوزاد را که از 1 مارس تا 31 ژوئیه سال 2020 از مادران مبتلا به کرونا متولد شده بودند، مورد آنالیز قرار داد. از 255 نوزاد مورد مطالعه، 88.2 درصد از نظر سارس-کو 2 مورد آزمایش قرار گرفتند و تنها 2.2 درصد نتایج مثبت داشتند. با این حال در حالی که میزان عفونت در نوزادان نسبتا کم بود، وخیم تر شدن بیماری مادر 73.9 درصد از زایمان های زودرس را تشکیل می داد. زایمان زودرس اغلب می تواند منجر به عوارض حاد و مزمن از جمله تنگی نفس، مسائل سلامتی مزمن و ناتوانی در رشد گردد.

مندی براون بلفورت، مدیر تحقیقات بالینی در بخش دارو یی نوزادان در بیمارستان بریگهام و زنان می گوید: ما دریافتیم از نوزادانی که از مادران مبتلا به کرونا متولد شده اند، تعداد بسیار کمی از نوزادان نتیجه آزمایششان مثبت شده است، اما ویروس کرونا تاثیر قابل توجهی بر سلامت مادر و نوزاد به دلیل زایمان زودرس داشته است که معمولا ناشی از بیماری رو به وخامت مادر است. یافته های ما احتیاج به تصمیم گیری متفکرانه و مشترک در خصوص زمان زایمان را در شرایط ابتلای مادر به ویروس کرونا تایید می نماید.

سایر شاخص های پیامد های نامطلوب سلامت نوزادان که محققان در تجزیه و تحلیل خود استفاده کردند، شامل وزن بسیار کم هنگام تولد، احتیاج به احیای اتاق زایمان، مدت اقامت در بیمارستان و استفاده از مراقبت های بهداشتی برای ویزیت های غیر معمول طی یک ماه پس از ترخیص بود.

این تیم دریافت که نتایج نامطلوب کوتاه مدت بیش از آنکه با عفونت نوزاد با ویروس در ارتباط باشد، به زایمان زودرس و عواقب آن مرتبط است؛ جهت های خاصی که آسیب پذیری اجتماعی ممکن است بر انتقال کووید-19 از مادر به کودک تاثیر بگذارد، شامل دسترسی متفاوت به مراقبت و سوگیری پزشک است. تبعیض ممکن است عاملی در استرس مزمن باشد که می تواند پاسخ های ایمنی ضد ویروسی را کاهش دهد.

آنجلیدو که همچنین مربی طب اطفال در دانشکده پزشکی هاروارد است، گفت: این مشاهدات که نوزادان مادران آسیب پذیر اجتماعی پنج برابر بیشتر مبتلا به کووید-19 هستند، نشان می دهد اختلاف در سلامتی بسیار پیچیده است و فراتر از نژاد، قومیت و زبان است. آسیب پذیری اجتماعی احتمالا بر سلامتی و مصونیت تاثیر می گذارد و مطالعه ما از تحقیقات بیشتر در این زمینه حمایت می نماید. تخصیص منابع به جوامع آسیب پذیر اجتماعی می تواند یاری زیادی به کاهش رنج انسان و خسارات مالی در طی شیوع بیماری کند.

محققان پیشنهاد می نمایند تحقیقات بیشتر در خصوص انتقال ویروسی پری ناتال باید شامل زنان مبتلا به کووید-19 در اوایل بارداری باشد تا بتواند پنجره بالاترین میزان حساسیت به ویروس را برای مادر و کودک در دوران بارداری شناسایی کند. از سوی دیگر تحقیقات آینده شامل زنان باردار ایمن شده در برابر کووید-19 برای آگاهی از اقدامات بهینه برای حداکثر حفاظت نوزادان پس از ایمن سازی مادر مهم است.

آنجلیدو می افزاید: اگرچه میزان پایین عفونت نوزادی که مشاهده کردیم اطمینان بخش است اما مهم است که ارائه دهندگان مراقبت های پزشکی مراقب باشند. حتی در دوران بهداشت عمومی موارد اضطراری مانند شیوع همه گیری، ارائه دهندگان باید با دقت مراقب نوزادان تازه متولد شده از نظر وجود علائم غیرمعمول بیماری باشند، ضمن اینکه سعی در جلوگیری از زایمان های زودرس غیر ضروری داشته باشند که می تواند سلامت مادر و کودک را تهدید کند.

منبع: همگردی
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1027

به "خطری عظیم در کمین نوزادان مادران کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری عظیم در کمین نوزادان مادران کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید