ثبت سه رکورد ناامیدکننده در اقتصاد ایالات متحده؛ زنگ خطر برای ترامپ و آمریکا

به گزارش ساری فان، خبرنگاران: اقتصاد آمریکا هفته ای با داده های منفی را پشت سر گذاشت. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در فصل ابتدایی نسبت به سال گذشته میلادی 8/ 4 درصد افت کرد که از سال 2008 میلادی تکرار نشده بود.

ثبت سه رکورد ناامیدکننده در اقتصاد ایالات متحده؛ زنگ خطر برای ترامپ و آمریکا

به گزارش خبرنگاران تعدادکل متقاضیان بیمه بیکاری به بیش از 30 میلیون نفر رسید که از دهه 1930 میلادی رکورد محسوب می شود. از طرفی رشد منفی 6/ 7 درصدی مصارف شخصی نیز رکورد 40 ساله خود را به ثبت رساند تا شرایط اقتصادی آمریکا نگران کننده تر از پیش به نظر برسد. جرمی پاول، رئیس کل فدرال رزرو پیش بینی کرد رشد فصل دوم نیز ممکن است منفی باشد. اظهارنظری که زنگ خطر برای اقتصاد آمریکا است.

اقتصاد آمریکا هفته ای با داده های منفی را پشت سر گذاشت. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در فصل ابتدایی نسبت به سال گذشته میلادی 8/ 4 درصد افت کرد که از سال 2008 میلادی تکرار نشده بود. همچنین تعداد متقاضیان بیمه بیکاری در هفته گذشته 3 میلیون و 839 هزار نفر ثبت شد که تعداد کل متقاضیان را به بیش از 30 میلیون نفر رساند که از دهه 1930 میلادی رکورد محسوب می شود. از طرفی رشد منفی 6/ 7 درصدی مصارف شخصی نیز رکورد 40 ساله خود را به ثبت رساند تا شرایط اقتصادی آمریکا نگران کننده تر از پیش به نظر برسد.

هشدار و برنامه احیای پاول

جرومی پاول در سخنرانی چهارشنبه شب خود در نشست کمیته بازار باز آمریکا اظهار کرد: نرخ تولید ناخالص داخلی در فصل جارى به سطوحی که در طول تاریخ دیده نشده سقوط خواهد کرد و درآمدزایی هاى ملى افت محسوسی خواهد داشت که ممکن است برخى حتى مسکن خود را از دست بدهند. اما ما تمام امکانات در اختیارمان به کار خواهیم برد.

همکاری ارگان ها برای احیای اقتصادی

پاول در ادامه گفت: نرخ بهره پایین به تنهایى نمی تواند اقتصاد را نجات دهد. ما باید به سیاست هاى مالى نیز روی بیاوریم و تا آخرین لحظه که بازگشت رونق را تایید کنیم، این سیاست ها را ادامه بدهیم. در حالى که وزیر خزانه دارى آمریکا از توقف قریب الوقوع اقدامات حمایتى جدید فدرال رزرو گفته بود، پاول می گوید: احتمالا اقدامات جدیدى در سیاست هاى مالى نیاز است! پاول اضافه کرد: با اختیاراتى که کنگره آمریکا به ما داده است، قدرت وسیعى در اعطاى وام و پول نقد به مشاغل داریم. حجم خرید اوراق قرضه در حال حاضر دقیقا همان سقفی است که باید باشد. پاول گفت: بدترین داده هاى اقتصادى در فصل دوم ثبت خواهد شد. اما در مورد فصل سوم هنوز به طور دقیق مشخص نیست. به هر رویه اقتصاد بازگشایى می شود و مشاغل و مخارج استارت خواهند خورد. ممکن است رشد خوبى در فصل سوم ثبت شود. به محض کنترل خطرات ویروس، رشد محسوسى در فعالیت هاى صنعتى ثبت خواهد شد.فدرال رزرو ضمن حفظ نرخ بهره در نزدیکی صفر، بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر حمایت تمام قد از اقتصاد آمریکا تاکید و گفت که پاندمی کرونا دورنمای کوتاه مدت را به شدت تحت الشعاع قرار داده است.در پایان نشست سیاست گذاری دو روزه کمیته که به دلیل شیوع ویروس کرونا از طریق ویدئوکنفرانس برگزار گشت، فدرال رزرو گفت نسبت به بهره برداری از تمام ابزارهای خود در راستای حمایت از اقتصاد آمریکا در این دوران پرچالش، متعهد است تا از این طریق به پیشبرد اهداف خود یعنی اشتغال حداکثری و ثبات قیمت ها کمک کند. اقتصاد آمریکا ظرف تنها چند هفته از پایین ترین نرخ بیکاری در تاریخ خود به جایی رسید که نظاره گر ثبت نام بیش از 26 میلیون آمریکایی برای استفاده از مزایا و کمک هزینه بیکاری شدند که سهم این هفته حدود 3 میلیون و 839 هزار نفر بود. علاوه بر این، در نتیجه اقدامات مقامات سرتاسر کشور مبنی بر تعطیلی بخش وسیعی از صنایع و کسب و کارها با هدف کُند کردن شیوع کرونا، شدیدترین افت فعالیت خود را از رکود بزرگ به بعد تجربه کرد.

با توجه به این حجم از ابهام پیرامون دورنمای اقتصادی، فدرال رزرو گفت که انتظار دارد تا زمانی که اطمینان حاصل کند که اقتصاد آمریکا رویدادها و بحران اخیر را پشت سر گذاشته و برای دستیابی به اهداف خود یعنی حداکثر اشتغال زایی و ثبات قیمت ها، روی ریل افتاده است، محدوده نوسان نرخ بهره بدون تغییر بماند.

جرومی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در نخستین واکنش به این آمار گفته است که فاز نخست احیای اقتصاد آمریکا خیلی زود اتفاق خواهد افتاد: با رفع تدریجی قرنطینه، مردم از خانه ها به تدریج خارج و دوباره سطح مخارج شخصی را بالا خواهند برد. کم کم شاغلان به سر کار خود برمی گردند و شاهد اوج گیری سریع فعالیت های اقتصادی خواهیم بود. پاول با بیان اینکه فدرال رزرو برای کمک به خانوارها و اقتصاد آمریکا، هر کار از دستش برآید، انجام خواهد داد، اضافه کرد: ما به استفاده از ابزارهای خود برای حصول اطمینان از بازیابی اقتصاد ادامه می دهیم. تا به امروز بیش از 2 هزار میلیارد دلار برای حمایت از بخش های مختلف تخصیص داده ایم.

پیش بینی پاول از رشد اقتصادی در آینده

رئیس بانک مرکزی آمریکا پیش بینی کرد که رشد اقتصادی در سه ماه دوم سال نیز منفی باقی بماند. یک بحران بهداشتی نظیر این دارای پیامدهای سنگینی روی فعالیت های اقتصادی و بازار کار است و در میان مدت یک ریسک قابل توجه محسوب می شود.

خودشیفتگی اقتصادی ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حساب ویژه ای روی مسائل اقتصادی باز کرده است عملکرد اقتصادی این کشور در دوران ریاست جمهوری خود را برترین عملکرد اقتصادی در طول تاریخ خوانده است. حال آنکه شواهد کاملا برعکس این موضوع را نشان می دهند.متوسط رشد اقتصادی فصلی آمریکا در بازه زمانی 1947 تا 2019 معادل 21/ 3 درصد بوده است که بالاترین رشد ثبت شده مربوط به رشد 7/ 16درصدی سه ماه نخست سال 1967 و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماه نخست سال 1958 با منفی 10 درصد بوده است.

از عصر طلایی تا ابررکود

اقتصاد آمریکا تنها چند ماه پیش در شرایطی رویایی قرار داشت: بیست و سه فصل رشد مثبت متوالی و قرار داشتن نرخ بیکاری در پایین ترین سطح نیم قرن اخیر باعث شد بود تا خیلی ها گمان کنند عصر طلایی اقتصاد آمریکا فرا رسیده است اما با آمدن کرونا همه چیز تغییر کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 386

به "ثبت سه رکورد ناامیدکننده در اقتصاد ایالات متحده؛ زنگ خطر برای ترامپ و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت سه رکورد ناامیدکننده در اقتصاد ایالات متحده؛ زنگ خطر برای ترامپ و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید