استرس چگونه به اختلال تبدیل می شود؟

به گزارش ساری فان، خبرنگاران/خوزستان مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در صورتی که فرد احساس کند برای چند روز متوالی نمی تواند کارهای روزمره را انجام دهد یا بر احساس و شرایط خود کنترل ندارد باید به پزشک، روانپزشک یا روانشناس مراجعه کند.

استرس چگونه به اختلال تبدیل می شود؟

دکتر رضا دواساز ایرانی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به افزایش استرس بین افراد جامعه در دوران پاندمی کرونا اظهار کرد: استرس، تنش و برانگیختگی ذهن و بدن در واکنش به حوادث و تغییراتی است که سازگاری بدن فرد را به هم می زند یا تنش و برانگیختگی ذهن و بدن در پاسخ به مطالباتی است که به آن تحمیل شده و فرد آن را فراتر از منابع خود ارزیابی کرده است و رفاه و بهزیستی وی را به مخاطره می اندازد.

آثار استرس بر بدن؛ از میگرن تا زخم معده و حمله قلبی

وی اضافه کرد: عوارض سیستم عضلانی - اسکلتی یکی از آثار جسمی استرس است. زمانی که بدن تحت استرس قرار می گیرد، عضلات دچار تنش می شوند و زمانی که عضلات برای مدت زمان طولانی در تنش قرار داشته باشند ممکن است سردردهای تنشی و میگرنی و تنش در عضلات ناحیه شانه ها، گردن و سر ایجاد شود.

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: از سوی دیگر استرس حاد می تواند منجر به آسم شود. عوارض تنفسی و استرس نیز می توانند تنفس را سخت تر کنند؛ این موضوع برای بیشتر افراد مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما در افراد مبتلا به آسم یا بیماری های ریوی مانند آمفیزم که نیاز به اکسیژن کافی برای تنفس راحت تر دارند، می تواند سخت باشد.

وی گفت: در این شرایط، مسائل قلبی و عروقی، فشار خون بالا، دیابت، حمله قلبی، افزایش مداوم ضربان قلب و سطوح بالای هورمون های استرس می تواند خطر بالا رفتن فشار خون، حمله قلبی و استروک را بالا ببرد.

دواساز ایرانی با اشاره به عوارض استرس بر سیستم معده - روده ای نیز بیان نمود: در صورتی که استرس، مزمن شود ممکن است زخم معده و یا دردهای شدید معده بدون زخم برای فرد پیش بیاید. علاوه بر این، استرس می تواند بر هضم و جذب مواد غذایی در روده اثر گذاشته و موجب اسهال یا یبوست شود.

استرس چگونه به اختلال تبدیل می شود؟

وی در خصوص عوارض روانی استرس گفت: اضطراب یک هیجان طبیعی و ضروری است و زمانی ظاهر می شود که وجود یک تهدید و یا خطر پیش بینی شود. اضطراب می تواند سودمند باشد زیرا به شخص کمک می کند که به دنبال راهی برای برطرف تهدید یا خطر باشد اما وقتی همین هیجان طبیعی، افراطی، شدید، مستمر یا غیرقابل کنترل شود و در عملکرد شغلی، خانوادگی و اجتماعی تداخل ایجاد کند، تبدیل به اختلال می شود.

دواساز ایرانی اضافه کرد: اختلال استرس حاد و اختلال استرس پس از سانحه، از اختلالات بسیار شایع هستند. غمگینی، افسردگی و ناامیدی نیز هیجان های طبیعی هستند که در مواجهه با حوادث تلخ زندگی مانند مرگ یک عزیز، طلاق، از دست دادن شغل و غیره اتفاق می افتند.

وی بیان نمود: این افسردگی طبیعی معمولا مدت زمان کوتاهی طول می کشد و به تدریج کاهش می یابد اما اگر این احساسات، استمرار داشته باشند ممکن است موجب مسائل جدی مانند اختلال افسردگی شوند.

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: همچنین استرس در افراد مستعد می تواند نقش عامل آشکارساز را بازی کند و موجب بروز اختلالات خلقی از جمله افسردگی اساسی شود.

لازم نیست استرس از زندگی حذف شود

وی با اشاره به راه کارهای پیشگیری از آثار استرس، بیان نمود: هدف مدیریت استرس، حذف کامل آن نیست؛ این کار نه عملی است و نه در بسکمک از مواقع مفید. یک حد بهینه استرس وجود دارد که اغلب محرک و برانگیزنده است و می تواند موجب بهبود عملکرد شود بنابراین نه می توان و نه لزومی دارد که همه استرس ها را از زندگی حذف کنیم.

دواساز ایرانی اضافه کرد: هدف ما باید محدود کردن آثار مضر استرس و حفظ سلامت و سرزندگی و شادابی باشد. از طرف دیگر در مقابله با آثار مضر استرس، تفکیک روش های سالم و سازنده از روش های ناسالم و غیر موثر اهمیت زیادی دارد زیرا فرد ممکن است از روش هایی مانند مصرف سیگار، پرخاشگری یا ایجاد روابط ناسالم برای مقابله استفاده کند.

وی بیان نمود: اگرچه با این راه کارها به شکل کوتاه مدت تنش برطرف می شود اما در درازمدت تبدیل به یک مشکل اساسی و یک منبع مهم استرس در زندگی فرد می شود یعنی نه تنها استرس را برطرف نمی کنند و یا شدت آن را کاهش نمی دهد بلکه با ایجاد مسائل جدید، موجب تنش بیشتری نیز می شوند.

عوامل ایجاد استرس را حذف کنید

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بنابراین هدف اصلی ما مدیریت استرس و کنترل استرس با استفاده از روش های سالم و سازنده است تا تنش و برانگیختگی جسمی و روانی که استرس ایجاد کرده است، کاهش یابد و با روش های حل مساله منطقی، راه چاره موثر و سازنده ای برای حذف و یا کاهش عاملی که موجب استرس شده، پیدا شود.

وی اضافه کرد: بهترین و اولین کار در کنترل استرس، پیشگیری از بروز استرس است؛ یکی از مهم ترین مداخلات در مدیریت استرس این است که تا جای ممکن چیزهایی که فرد را دچار استرس می کند، حذف شوند.

دواساز ایرانی بیان نمود: یکی از منابع استرس، شکست در انجام کارها است که می تواند موجب کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس شود. مهارت مهمی که به پیشگیری از وقوع این استرس کمک می کند این است که فرد مهم ترین موفقیت های خود و دلایل آن را یادداشت کند و سپس نقاط قوتی که موجب دست یابی به آن ها شده را فهرست کند.

وی با اشاره به بروز برخی استرس ها در موقعیت های زمانی اضافه کرد: تکنیک های مدیریت زمان موثری نیز وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد و استرس ناشی از فشارهای زمانی را کاهش داد.

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برخی از مواد غذایی نیز پاسخ شبه استرس ایجاد می کنند؛ این مواد، شبه استرس زاها نامیده می شوند که موجب تحریک سیستم عصبی می شوند. این مواد غذایی انواع کولاها، کافئین، چای و شکلات های حاوی کافئین هستند و مصرف آن ها باید محدود شود.

وی بیان نمود: تکنیک های آرمیدگی یکی از بخش های اصلی تقریبا تمامی برنامه های مختلف مدیریت استرس است. ورزش نیز علاوه بر اینکه به شکل کلی برای سلامت جسمی و روانی مفید است، در کاهش استرس نیز نقش دارد.

دواساز ایرانی شرح داد: در نهایت، در صورتی که فرد احساس کند برای چند روز متوالی نمی تواند کارهای روزمره را انجام دهد یا بر احساس و شرایط خود کنترل ندارد باید به پزشک، روانپزشک یا روانشناس مراجعه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 671

به "استرس چگونه به اختلال تبدیل می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس چگونه به اختلال تبدیل می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید