11 راه مهم و حیاتی برای نجات از پیک اومیکرون

به گزارش ساری فان، دوره قرنطینه واقعی اومیکرون پنج روز نیست حداقل 10 روز است. اگر اومیکرون گرفتید، حتماً استراحت مطلق کنید و حداقل 10 روز بعد به تماشا افراد دیگر و مخصوصا افراد در معرض خطر بروید.

11 راه مهم و حیاتی برای نجات از پیک اومیکرون

به گزارش عصر ایران، اومیکرون سویه غالب کرونا شده و بیشتر خانواده های ایرانی درگیر این بیماری شده اند؛ بنابراین علاوه بر تاکید مکرر بر استفاده از ماسک در فضا های عمومی و رعایت فاصله اجتماعی چند نکته مهم و حیاتی را با هم مرور می کنیم تا انشاءالله از این پیک نیز به سلامت رد شویم:

1. طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، حداقل نیمی از مردم کره زمین درگیر ویروس اومیکرون خواهند بود؛ بنابراین هرگونه علائم سرماخوردگی را حتی با تست منفی کرونا به حساب اومیکرون بگذارید. در جریان باشید که کیت های موجود قادر به تشخیص کامل اومیکرون نیستند؛ بنابراین سرخود تست ندهید و بی خود هزینه نکنید. به احتمال قوی جواب تست تان منفی خواهد شد و این در حالی است که ویروس در بدن شماست.

کیت های موجود بین 50 تا 65 درصد قدرت تشخیص اومیکرون را دارند. یعنی مقدار شیر یا خط یا حدبیشتر 15 درصد بهتر از آن! لذا بدون احتیاج به تست و اسکن ریه به پزشک مراجعه کنید و دارو های تجویزی را درست و دقیق مصرف کنید.

اومیکرون هر چند علائم شدیدی بروز نمی دهد، ولی اصطلاحاً آب زیرکاه است. یعنی اگر بی توجهی کنید ممکن است زمانی به خود بیایید که ویروس پیشرفت نموده و کار درمان سخت تر شده است. پس همان اول کار، دارو بگیرید و به ویروس حمله و کارش را یکسره کنید.

این هشدار را جدی بگیرید که با شیوع اومیکرون در کشور، مقدار فوتی ها نسبت به چند هفته قبل چهار برابر شده و می رود که دوباره سه رقمی گردد. پس اومیکرون هم مرگبار است.

2. مدام با آب نمک رقیق (9 گرم نمک + یک لیتر آب) غرغره کنید و داخل بینی را بشویید تا آب از درون بینی به حلق برسد. این کار هم برای جلوگیری مفید است و هم برای تسریع درمان. می توانید یک پارچ یا بطری آب نمک تهیه کنید و همه اعضای خانواده را موظف کنید هر روز یک بار بینی و گلوی خود را با آن شست وشو دهند؛ به ویژه بعد از این که از بیرون خانه آمدند.

3. دمنوش زنجبیل و آویشن، هل، پونه، دارچین و ... بخورید، ولی زیاده روی نکنید. آب زیاد بنوشید.

4. ویتامین C و D از داروخانه تهیه و طبق دستور و به مقدار مجاز مصرف کنید. از سایر دارو های مجاز و مواد طبیعی حاوی ویتامین ها هم بهره ببرید و سیستم دفاعی بدن تان را تقویت کنید.

5. شربت لیمو (یک لیوان آب لیموترش + نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل + یک قاشق چایخوری نمک + عسل یا شکر سرخ) بخورید! اگر بیماری خاص یا مشکل فشار خون ندارید.

6. ماندگاری ویروس کرونای دلتا روی سطوح، چند ساعت، ولی ماندگاری اومیکرون چند روز است. ضد عفونی کردن دست ها را جدی تر از قبل بگیرید.

7. اگر دوز سوم واکسن کرونا را نزدید و وقتش رسیده، حتما بزنید! آسترازنکا را هرگز پیشنهاد نمی کنیم. اگر هم دوز های اول و دوم را نزده اید که بیشتر از بقیه در معرض خطر هستید. حتما دریافت کنید. البته دریافت هر سه دوز هم ایمنی کامل ایجاد نمی نماید، ولی ریسک بیماری شدید و مرگ و میر را به طور ملموسی کاهش می دهد.

8. اگر دچار آبریزش بینی هستید، سر خود دارو هایی مانند آنتی هیستامین نخورید. آبریزش بینی باعث خروج مواد بیماری زا از بینی می گردد و به سلامتی تان یاری می نماید.

9. بخور بگیرید؛ به ویژه بخور پیاز و بخور آویشن که بسیار مفیدند.

10 - اگر یکی از شرایط زیر را دارید در خطر بیشتری هستید و بیشتر مراقب خودتان باشید:

- بالای 60سال

- کودک

- وزن بالای 100 کیلو وزن

- بیماری زمینه ای و خاص

- عدم واکسیناسیون کامل

- دریافت دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی

البته این بدان معنا نیست که اومیکرون برای بقیه خطرناک نیست. یادتان باشد که اومیکرون سویه ای از همان کرونای وحشی است و معلوم نیست چه عوارض کوتاه مدت و درازمدتی بر جای خواهد گذاشت؛ بنابراین اومیکرون برای هر فردی می تواند کشنده باشد. جدی اش بگیرید!

11. دوره قرنطینه واقعی اومیکرون پنج روز نیست حداقل 10 روز است. اگر اومیکرون گرفتید، حتماً استراحت مطلق کنید و حداقل 10 روز بعد به تماشا افراد دیگر و مخصوصا افراد در معرض خطر بروید.

منبع: فرارو
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1419

به "11 راه مهم و حیاتی برای نجات از پیک اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 راه مهم و حیاتی برای نجات از پیک اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید