کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین

به گزارش ساری فان، گروهی از دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو (OSU) می گویند که نزدیک ترین سیاهچاله به زمین را یافته اند که فقط 1500 سال نوری با ما فاصله دارد.

کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین

بر اساس بیانیه مطبوعاتی دانشگاه اوهایو، این سیاهچاله به دلیل قرار دریافت در صورت فلکی تک شاخ (Monoceros) و نبود سیاهچاله ای مشابه آن تک شاخ The Unicorn نامگذاری شد. آنچه آن را بسیار منحصر به فرد نموده، کوچک بودن آن است. این سیاهچاله با تنها سه برابر جرم خورشید، در رده ای وجود دارد که تا همین اواخر، اخترشناسان حتی از نظر فیزیکی احتمال آن را پیش بینی ننموده بودند.

این گروه تحقیقاتی به طور مستقیم از این سیاهچاله تصویربرداری نکرد اما متوجه شد که اتفاق عجیب و غریبی با یک ستاره غول پیکر قرمز در نزدیکی آن رخ می دهد و به نظر می رسد که این دو توسط جاذبه به یکدیگر متصل هستند و چنان کشش محکمی از خود اعمال می نماید که در حال تغییر شکل فیزیکی ستاره در هنگام چرخش است.

تاد تامپسون، محقق این تحقیق اظهار کرد: ساده ترین شرح برای این پدیده سیاهچاله است و ساده ترین شرح محتمل ترین است.

تحقیقات تامپسون قرار است در نشریه Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر گردد و جدیدترین کارهای وی که در حال اجرا است کشف و درک این سیاهچاله های عجیب و غریب است. جدا از عجیب و غریب بودن این موارد از لحاظ علمی، یافتن سیاهچاله هایی مانند تک شاخ به کشف اسرار چگونگی تکامل و مرگ ستاره ها یاری می نماید.

تامپسون اضافه نمود: من فکر می کنم این مورد به شناسایی و نقشه برداری از سیاهچاله های کم جرم، جرم متوسط و کلان جرم یاری خواهد نمود و در واقع سرنخی در این زمینه است که کدام ستاره ها متلاشی و کدام منفجر می شوند و کدام یک بین این دو هستند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1019

به "کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید