لاوروف: عملیات حفاظت از صلح روسیه در منطقه قره باغ با موفقیت ادامه دارد

به گزارش ساری فان، وزیر خارجه روسیه خودداری کشورهای غربی برای لغو تحریم ها در شرایط همه گیر جهانی را گویای کوشش آنها برای تنبیه کشورهای نامطلوب خود دانست و گفت: قدرت روسیه در اقدامات صلح آمیز، شفافیت سیاست خارجی و آمادگی برای روابط محترمانه با همه کشورهاست.

لاوروف: عملیات حفاظت از صلح روسیه در منطقه قره باغ با موفقیت ادامه دارد

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری تاس خاطرنشان کرد که کشورهای غربی در کوششند تا از شرایط شیوع بیماری کووید-19، برای تنبیه کشورهای نامطلوب استفاده نمایند و به همین دلیل به درخواست حداقل لغو موقت تحریم ها در شرایط اپیدمی دنیای، پاسخ مثبت ندادند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روسیه در سال 2020 به بسیاری از کشورهای آسیب دیده از همه گیری ویروس کرونا - چه در قالب دوجانبه و چه به وسیله ساختارهای چندجانبه - یاری نموده و برای همکاری بیشتر در جهت غلبه بر پیامدهای این فاجعه مشترک آماده است، ادامه داد: و دقیقاً این مسئله تفاوت ما با بعضی از کشورهای غربی است، که نه تنها کوشش می نمایند تا موضوع کاملاً انسانی مبارزه با عفونت ویروس کرونا را سیاسی نمایند، بلکه از این همه گیری برای تنبیه دولتهای نامطلوب سوء استفاده نموده و از قبول دعوت سازمان ملل برای لغو حداقل بعضی محدودیت های یکجانبه که شرایط اپیدمیک کشورهای مربوطه را پیچیده می نماید، خودداری نموده اند.

قدرت روسیه در اقدامات صلح آمیز، سیاست خارجی شفاف و برقراری روابط محترمانه با همه کشورهاست

لاوروف با یادآوری اینکه در چنین شرایط دشواری، روسیه در یک سال گذشته پیروز به توسعه و برقراری همکاری محبت آمیز با اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا شده است، تأکید کرد: قدرت روسیه در علاقه به فعالیت صلح آمیز، قابل پیش بینی بودن سیاست خارجی و آمادگی برای داشتن روابط محترمانه متقابل با همه شرکای خارجی است. ما خود را درگیر بازی های ژئوپلیتیکی ننموده و درصدد ایجاد مفهوم قدیمی حوزه نفوذ نیستیم. برعکس، در عمل در حال اجرای این نظریه هستیم که مسائل فرامرزی در مقیاس عظیم فقط با متحد شدن کشورها و بر اساس اصول همبستگی قابل حل و فصل است.

وی در عین حال تأکید کرد که، روسیه برای گفت وگو با همتایان غربی همچنان باز است، مشروط بر اینکه آنها از موضع گیری قدرتمندانه، سیاست باج خواهی و مشخص ضرب الاجل خودداری نمایند و در صورت ایجاد چنین رابطه ای، ثبات و ا منیت بین الملل سود خواهد برد.

عملیات حفاظت از صلح روسیه در منطقه قره باغ با پیروزیت ادامه دارد

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به این واقعیت که اوضاع در منطقه درگیری قره باغ کوهستانی در حال عادی شدن است، و هیچ اقدامات تحریک آمیزی علیه نیروهای حافظ صلح روسی در این منطقه مشاهده نشده است.

سرگئی لاوروف شرح داد: ما با رضایت کامل مقامات باکو و ایروان در حال اجرا تعهدات خویش و کوشش برای ایجاد یک ثبات کلی در اوضاع منطقه قره باغ هستیم. من در اینجا می خواهم به میزان بالای همکاری طرفین در حل و فصل مسائل موجود اشاره کنم. روسیه نیز با مسئولیت پذیری و کارآمدی کامل، به نوبه خود به وظیفه خود به عنوان ضامن آتش بس عمل می نماید و بدین ترتیب، اقدام تحریک آمیزی علیه صلحبانان روسی در منطقه مشاهده نمی گردد .

به گفته وی، اقدامات پرانرژی فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسی در تماس با شرکای آذربایجانی و ارمنستانی، باعث جلوگیری از تشدید وقوع چند مورد جزئی از نقض آتش بس در منطقه شده .و طرف روسی همچنان به کوشش خود برای جلوگیری از شکست آتش بس ادامه خواهد داد.

مردم بلاروس باید خود و بدون دخالت خارجی، سرنوشت کشورشان را مشخص نمایند

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه تأکید کرد، به عقیده مقامات مسکو، سرنوشت بلاروس باید منحصراً توسط خود مردم این جمهوری و نمایندگان قانونی آنها مشخص گردد. وی اضافه نمود: دخالت خارجی در اوضاع داخلی کشورهای همسایه روسیه تازه همین دیروز شروع نشده و کافی است کودتا و تصرف مسلحانه قدرت در اوکراین با حمایت واشنگتن و بروکسل در فوریه سال 2014 را به یاد بیاوریم. در سال 2020 هم آنها کوشش کردند تا سناریوی مشابهی از انقلاب رنگی را در بلاروس به اجرا بگذارند. مسکو بارها هشدار داده که همتایان غربی در پی دستیابی به منافع ژئوپلیتیکی خود، به راحتی ثبات سایر کشورها را فدا نموده و اختلافات بین قومی را به وجود آورده و بین مردم برادر در یک کشور اختلاف می اندازند. در واقع آنها از فرضیه اختلاف بیانداز و حکومت کن استفاده می نمایند.

لاوروف همچنین ابراز امیدواری کرد که جمهوری مولداوی، با تغییر دولت آن، فرایند متعادل سیاست خارجی خود را حفظ کند و همچنان به خط مشی عدم تعهد با ناتو و سایر اتحادهای نظامی ادامه دهد. وی همچنین تأکید کرد که روسیه آماده است تا حداکثر یاری را به لیبی با هدف آشتی ملی در این کشور ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 761

به "لاوروف: عملیات حفاظت از صلح روسیه در منطقه قره باغ با موفقیت ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: عملیات حفاظت از صلح روسیه در منطقه قره باغ با موفقیت ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید