شروع رایزنی عراقچی در مسکو درباره طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ

به گزارش ساری فان، مذاکرات فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ با معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه امروز پنجشنبه در مسکو شروع شد.

شروع رایزنی عراقچی در مسکو درباره طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ

جهت دریافت خدمات دیزاین ویلا باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مذاکرات سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، در مسکو با آندری رودنکو معاون وزیرخارجه روسیه در امور آسیای مرکزی و قفقاز در ارتباط با بحران قره باغ و ارائه تبیین و معرفی طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل اختلافات بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

سیدعباس عراقچی که به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد ابتکار ایران در حل مناقشه قره باغ و رایزنی با مقامات روسی در این مورد بامداد پنجشنبه وارد مسکو شد، گفت: طرح تهران بر مبنای اصول انسان محبت آمیز و توجه به خواست های طرفهای درگیر تهیه شده است.

وی در بدو ورود به مسکو در فرودگاه در حضور خبرنگاران گفت: اعضای گروه مینسک امنیت و همکاری اروپا در طول 30 سال گذشته نتوانستند کاری برای حل اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان نمایند و جمهوری اسلامی ایران با طرح ابتکاری خود کوشش دارد با همکاری منطقه ای به اختلافات باکو و ایروان انتها دهد که البته کار سختی برای این هدف پیش رو داریم.

عراقچی توضیح داد بعضی کشورهای این گروه اصلا در منطقه نیستند و اصولا ارتباطی با این بحران ندارند. و ناکارایی این گروه در عمل ثابت شده است. بازیگران خارجی در گروه مینسک (منظور آمریکا و فرانسه) دور از منطقه هستند و نه تنها از نظر سیاسی بلکه از عاطفی و اخلاقی بی ارتباط با منطفه هستند و تمایلی هم برای تحقق صلح در قره باع ندارند.

ما رویکرد منطقه ای را از کشورهایی که نقششان کلیدی است را پیشنهاد داده ایم و برای در این مورد روسیه از کشورهای مهم منطقه است.

وی گفت: طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اصول انسان محبت آمیز از جمله برقراری آتش بس، توقف حملات به مناطق مسکونی و غیر نظامیان و بازگشت آوارگان به خانه های خود تهیه شده است.

به گزارش ایرنا، عراقچی با بیان اینکه در کوشش هستیم بتوانیم راه چاره منطقه ای را برای را برای صلح پایدار ایجاد کنیم، اضافه نمود: دخالت هایی از خارج از منطقه توسط کشورهایی که تمایلی به صلح در این منطقه ندارند صورت می گیرد.

وی توضیح داد: هدف اصلی طرح پیشنهادی ایران یاری به سرانجام بحران قره باغ می باشد. ما برای خود مسئولیت متطقه ای قائل هستیم و برای حل بحران یاری خواهیم کرد.

عراقچی مهمترین ویژگی طرح ایران رویکرد منطقه ای آن بیان کرد و اضافه نمود: ویژگی دیگر آن واقع بینی آن است.

به گفته معاون وزیر امور خارجه در گام اول طرح ایران بر پایبندی عملی کشورهای منطقه بر یکسری اصول از جمله سرانجام اشغال، احترام به تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت ها، اصل تغییر ناپذیری مرزها، احترام به حقوق بشرمحبت آمیز و حقوق اقلیت ها، عدم حمله به مراکز و افراد غیر نظامی تاکید دارد.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما طرح خود را برای حل بحران قره باغ پیشنهاد می دهیم و منتظر دریافت پاسخ از طرف های مناقشه می مانیم.

سفر منطقه ای عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه برای پیشبرد ابتکار ایران برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ از باکو آغاز شد و امروز- پنجشنبه- بعد از رایزنی با مقامات روسیه به ایروان و آنکارا ختم خواهد شد.

محمدجواد ظریف وزیرخارجه جمهوری اسلامی درباره ابتکار ایران گفته بود: تهران طرحی را با تصویب مقامات عالی کشور برای حل دائمی مناقشه قره باغ تدوین نموده که در سفر منطقه ای عراقچی آن را پیگیری خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 666

به "شروع رایزنی عراقچی در مسکو درباره طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع رایزنی عراقچی در مسکو درباره طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید