فرایند تجویز سمعک حق انحصاری متخصصین شنوایی شناسی است

به گزارش ساری فان، دبیر بورد شنوایی شناسی کشور، بر حق انحصاری متخصصین شنوایی شناسی کشور برای تجویز سمعک تاکید کرد.

فرایند تجویز سمعک حق انحصاری متخصصین شنوایی شناسی است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اکرم پوربخت، از کم شنوایی به عنوان چهارمین عامل ایجاد ناتوانی در دنیا نام برد و گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت دنیای در سال 2020، بیش از 5 درصد جمعیت دنیا کم شنوا و ناشنوا هستند.

وی با عنوان این مطلب که کم شنوایی انواع مختلف و متنوعی دارد، افزود: برای کم شنوایی درمان دارویی وجود ندارد و تنها راهکار موجود، درمان غیردارویی از طریق توانبخشی و تجویز و فیتینگ سمعک و وسایل کمک شنوایی و ارتباطی است.

پوربخت ادامه داد: شنوایی شناس کسی است که تحصیلات دانشگاهی را آموزش دیده تا شنوایی و مسائل ناشی از کم شنوایی را ارزیابی نموده و برقراری ارتباط افراد کم شنوا را بر اساس گایدلاین های موجود بهبود بخشیده و در نتیجه کیفیت زندگی این افراد را بالا ببرد.

مدیر گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: این مهم در همه رده های سنی از نوزادان، خردسالان، بچه ها و نوجوانان سنین مدرسه، بچه ها دارای معلولیت های چندگانه، بزرگسالان و سالمندان ملاحظات خاص خود را داشته و شنوایی شناس پس از آموزش مکفی در مباحث نظری و عملی مربوطه، مهارت های لازم را کسب و با بهره گیری از روش های رایج، روز آمد و نوین بر آمده از تلفیق آموزش و پیشرفت های فن آوری، با ارائه خدمات به موقع و مناسب به اتخاذ تدابیر مناسب مبادرت می ورزد.

وی افزود: رشته شنوایی شناسی از دهه 50 در ایران تأسیس شده و در حال حاضر در 12 دانشگاه علوم پزشکی دانشجو تربیت می شود و تا به امروز بیش از 3000 دانش آموخته داشته است.

پوربخت گفت: به کار گیری سیستم های تقویت صوت و بهبود عملکرد شنوایی نظیر انواع سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی حیطه ای انحصاری و کاملاً متعلق به این رشته ایجاد نموده است. کسب این مهارت از طریق کوریکولوم آموزشی دانشگاه ها حاصل می شود که بخش عمده ای از آن به مباحث تخصصی سمعک و پیش زمینه های ورود شنوایی شناس به این حیطه بالینی از طریق ارتقا دانش در حوزه های آناتومی و فیزیولوژی، فیزیک صوت، اکوستیک و سایکو اکوستیک، الکترونیک و کالیبراسیون تجهیزات شنوایی و نیز زبان شناسی، اختلالات زبان و گفتار، اختلالات شنوایی و تعادل، روان شناسی اختصاص داده شده است.

دبیر بورد شنوایی شناسی کشور تاکید کرد: شنوایی شناس کسی است که پدیده ناشنوایی / کم شنوایی و پیامد ها و ملاحظات آن را در رده های سنی مختلف به خوبی می شناسد.

وی با اعلام اینکه 7 درصد از جمعیت کم شنوا / ناشنوای دنیا کودک هستند که جمعیتی حدود 34 میلیون نفر را تشکیل می دهند، گفت: شنوایی شناس با درک کامل اهمیت سیستم شنوایی به عنوان اصلی ترین کانال رشد و تکامل زبان و گفتار از طریق مداخله به هنگام و درمان شنوایی شناسانه دقیق از بروز اختلالات عاطفی، هیجانی و روانی-اجتماعی آینده این بچه ها پیشگیری نموده و کیفیت زندگی آن ها را بالا می برد.

پوربخت با اشاره به اینکه مراحل تجویز و تنظیم سمعک در رده سنی بچه ها حساسیت های خاص خود را داشته و باید بدون تأخیر و توسط متخصص مربوطه صورت پذیرد، ادامه داد: 93 درصد جمعیت کم شنوا / ناشنوای دنیا، بزرگسال و سالمند هستند که با توجه به فرایند افزایشی متوسط سن جمعیت از چالش های بزرگ کشور ما خواهد بود؛ بنابراین شناسایی به موقع کم شنوایی و مدیریت آن با ارائه به موقع خدمات توانبخشی شنوایی اهمیت به سزایی دارد، به ویژه آنکه در مورد سالمندان در نظر دریافت مسائل شناختی و دمانس در کنار مسائل تخصصی شنوایی شناسانه نیز دارای اهمیت است.

مدیر گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: در سایر موارد خاص مانند افراد چند معلولیتی، نوروپاتی شنوایی، کم شنوایی های اندک و ملایم، اختلالات پردازشی شنوایی و…، نیز شنوایی شناس با تمهیدات کاملاً تخصصی مسائل کار بر سمعک را مدیریت می نماید.

وی گفت: امیدواریم شنوایی شناس در تمامی جایگاه های شغلی پیش بینی شده به ارائه خدمات تخصصی خود به آحاد مردم نیازمند بپردازد تا بتواند خدمت توانبخشی شنوایی را از بدو تولد تا سالمندی جهت پیشگیری از آسیب های ناشی از کم شنوایی / ناشنوایی ارائه نماید.

پوربخت با اشاره به جایگاه متخصصین شنوایی شناسی در نظام سلامت، افزود: با رجوع به منابع معتبر بین المللی در بسکمک از کشور ها از جمله کانادا، استرالیا، انگلستان، آمریکا و هند، نقش انحصاری شنوایی شناس در فرایند تجویز سمعک شناخته شده است. بورد تخصصی شنوایی شناسی نیز با استناد به گایدلاین های بین المللی و ارائه منابع و مستندات مربوطه به وزارت بهداشت، مطابق با کوریکولوم آموزشی مصوب، این قابلیت را در اختیار شنوایی شناس می داند.

وی ادامه داد: در واقع شنوایی شناس در نقش درمان توانبخشی تمامی خدمات درمان توانبخشی شامل تهیه قالب اولیه، ثانویه از گوش و مشخص تعدیلات اکوستیکی، انتخاب، ارائه، ارزیابی، تجویز، و فیتینگ انواع سمعک های آنالوگ و دیجیتال و دیگر وسایل کمک شنوایی و ارتباطی و پایش دوره ای عملکرد آن ها و مشاوره شنوایی شناسی لازم را ارائه می نماید.

پوربخت افزود: بورد تخصصی در مقابل سرمایه بزرگ انسانی که عمر خود را صرف آموزش و کسب مهارت های بالینی در دانشگاه ها نموده اند، احساس مسئولیت نموده و قاطعانه فرایند تجویز سمعک را حق انحصاری دانش آموختگان شنوایی شناسی می داند.

دبیر بورد شنوایی شناسی کشور تاکید کرد: از مسئولین و سیاست گزاران نظام سلامت می خواهیم با درک مسائل افراد کم شنوا / ناشنوا و همکاران شنوایی شناس به ویژه در همه گیری کووید 19، تصمیم گیری کنند و دست تمام افرادی را که خواسته یا ناخواسته در جهت حذف شنوایی شناس از چرخه تجویز سمعک تلاش می کنند، کوتاه نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 885

به "فرایند تجویز سمعک حق انحصاری متخصصین شنوایی شناسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند تجویز سمعک حق انحصاری متخصصین شنوایی شناسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید