صورت های اقتصادی سال 1398 صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب شد

به گزارش ساری فان، مجمع عمومی عادی سالیانه صندوق ضمانت صادرات ایران پس از آنالیز صورت های اقتصادی سال 1398 این صندوق، طبق گزارش سازمان حسابرسی با اظهار نظر مطلوب اعضاء به تصویب رسید .

صورت های اقتصادی سال 1398 صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، مجمع عمومی صاحبان سهام صندوق با حضور معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در محل صندوق ضمانت صادرات ایران برگزار گشت.

افروز بهرامی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد سال 1398 و نقش صندوق در کاهش ریسک های موجود در تجارت بین المللی برای صادرکنندگان بویژه در شرایط فعلی کشور و شیوع پاندومی کرونا، گفت: صندوق در سال گذشته رشد 83 درصدی عملکرد ریالی و رشد 22 درصدی ارزی را داشته است.

وی اضافه کرد: میزان کل بیمه نامه ها و ضمانتنامه های صادره طی سال 1398 به 2.65 میلیارد دلار (375،032 میلیارد ریال) رسید که این میزان پوشش نسبت به صادرات غیرنفتی در مقایسه با موسسات همتا، صندوق را در رده قابل قبولی در سطح منطقه قرار می دهد.

بهرامی با اشاره به کسب رتبه اول صندوق در میان کشورهای اسلامی از لحاظ شاخص ضریب پوشش صادرات در سال 2020، بخش عمده این رشد را ناشی از سیاست های بازاریابی جهت ترغیب شرکت های جدید صادراتی به استفاده از پوشش های بیمه ای برشمرد و ادامه داد: ارزش بیمه نامه های صندوق طی این دوره با 30% رشد بالغ بر 2 میلیارد دلار رسیده است.

وی میزان تعهدات جاری و سررسید نشده صندوق در سال اقتصادی مورد نظر را بالغ بر 327 هزار میلیارد ریال اعلام نمود و از پرداخت 1،391 میلیارد ریال خسارت به سیستم بانکی و صادر کنندگان ایرانی در سال 98 اطلاع داد.

بهرامی با نگاهی به میزان بازیافت خسارت در سال اقتصادی 98 یادآور شد: البته دراین سال بالغ بر 529 میلیارد ریال نیز از مدیونین داخلی و خارجی بازیافت شده است.

رییس هیات مدیره صندوق همچنین اظهارداشت: نکته قابل توجه در این میزان پوشش ریسک، اختصاص سهم قابل توجه از پوشش ها بمنظور توسعه موثر صادرات و تامین امنیت اقتصادی صادرکنندگان با رویکرد پشتیبانی از پروژه های عمرانی و صادرات خدمات فنی مهندسی به کشورهای هدف همسایه (15 کشور) بوده که عمدتاً پرریسک هستند و این نشان می دهد که صندوق، رسالت اصلی خود را که همان کاهش ریسک های صادراتی است به نحو قابل قبولی به انجام رسانده است.

بهرامی تعمیم قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده برخدمات صندوق که موجب افزایش قیمت تمام شده صادرات، عدم کفایت سرمایه درمقایسه با همتایان درکشورهای رقیب صادراتی، عدم فرهنگ سازی مناسب برای صادرات به شکل حرفه ای و استفاده از ابزارهای بیمه ای، تکلیف به واریز سود ویژه به دولت را از چالش های عمده صندوق ذکر کرد.

وی ابراز امیدواری نمود، صندوق ضمانت صادرات ایران در سالجاری با پوشش ریسک های صادراتی ناشی از تحریم، نقش آفرینی بین المللی، مقابله با تحریم و پر کردن خلا تحریم های بانکی، نوآوری های اقتصادی متناسب با شرایط روز صادرات و روان سازی، تسهیل امور و کسب حداکثر رضایتمندی صادرکنندگان و نیز با تدارک بسته ویژه کاهش اثرات کرونا بر صادرات، در راستای حمایتهای متناسب با شرایط همه گیری کرونا و همچنین تحریمهای ظالمانه ایالات متحده، پوششهای صادراتی این صندوق تا انتها سال به رکورد 3.1 میلیارد دلار برسد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 689

به "صورت های اقتصادی سال 1398 صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صورت های اقتصادی سال 1398 صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید