افزایش 36 هزار و 309 واحدی شاخص بورس خبرنگاران

به گزارش ساری فان، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز سه شنبه با رشد 36 هزار و 309 واحد روبه رو شد.

افزایش 36 هزار و 309 واحدی شاخص بورس خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که از دو سه روز پیش، بر روی دور افزایشی قرار گرفته امروز هم در خاتمه معاملات با افزایش 36 هزار و 309 واحدی شاخص کل به رقم یک میلیون و 290 هزار و 522 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 3 هزار و 86 واحد به رقم 437 هزار و 926 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 154 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 8.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 816 هزار نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 63 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات در فرابوررس ایران هم امروز به بیش از 15 هزار و 33 میلیارد تومان رسید که در مجموع معامله گران در دو بازار بیش از 23 هزار و 546 میلیارد تومان داد و ستد کردند، البته عمده معاملات در فرابورس مربوط به فروش اوراق اسناد خزانه و اوراق اختیار تبعی است که مشتریان آن ها هم صندوق هایی با درآمد ثابت در بورس هستند.

امروز همه شاخص های بورس سبزپوش بودند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 2.9 درصد رشد کردند، اما این دو شاخص در معیار هم وزن 0.71 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 2.1 درصد رشد کرد شاخص بازار اول بورس 3.3 درصد رشد کرد، شاخص بازار دوم بورس 2.3 درصد افزایش یافت.

نماد های شاخص ساز امروز به ترتیب شامل پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، سرمایه گذاری امید، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی پارس بوده است.

نماد های پرتراکنش در بورس شامل دارویی برکت، معدنی اوپال کانی پارس، بهسازکاشانه تهران، زرماکارون، ایران خودرو، سایپا و پالایش نفت اصفهان بوده اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل در خاتمه معاملات 357 واحد افزایش یافته و به رقم 17 هزار و 827 واحد رسید.

ارزش روز بازار در فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 220 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 313 هزار فقره معامله و به ارزش 15 هزار و 483 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های شاخص ساز در فرابورس شامل بیمه پاسارگاد، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، آریا ساسول، صبا تأمین، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات و فولاد هرمزگان بوده اند.

نماد های پرتراکنش در فرابورس شامل رایان هم افزا، ذغال سنگ طبس، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه و زرین معدن آسیا، فرابورس ایران و برق و انرژی پیوندگستر پارس بوده است.

یکی از مأموریت های بازار سرمایه تأمین اقتصادی کلان برای شرکت های بورسی و فرابورسی است که در این زمینه فرابورس ایران با انتشار اوراق مختلف برای شرکت های دولتی تأمین اقتصادی می نماید.

همچنین با توجه به حضور حدود 60 میلیون ایرانی در بازار سرمایه که 75 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند باید قوانین و مقررات بازار سرمایه به نفع معامله گران خرد و پراکنده تغییر کند و باید سیاست ها برای حفظ مشتریان بورسی و به ویژه مشمولان سهام عدالت در بازار باشد تا از محل سرمایه گذاری این افراد در بورس تأمین اقتصادی برای اقتصاد کشور و افزایش پس انداز ملی تقویت گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 993

به "افزایش 36 هزار و 309 واحدی شاخص بورس خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 36 هزار و 309 واحدی شاخص بورس خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید