سیاره ده برابری کره زمین کجا پنهان شده است؟

به گزارش ساری فان، همشهری آنلاین نوشت: محققان گمان می نمایند که سیاره ای غول پیکر در منظومه شمسی وجود دارد که ما هنوز آن را ندیده ایم.

سیاره ده برابری کره زمین کجا پنهان شده است؟

منظومه شمسی ما جای بسیار شلوغ و پلوغی است. میلیون ها جرم معلق در فضا در آن وجود دارد: از سیاره ها و قمرها گرفته تا دنباله دارها و سیارک ها. هر سال هم اجرام بیشتری در منظومه شمسی کشف می کنیم که معمولا هم دنباله دارهای سریع و سیارک های کوچک هستند.

ستارشناسان تا سال 1846 هر هشت سیاره اصلی را پیدا نموده بودند. در 100 سال گذشته، اجسام دوردست کوچک تری پیدا نموده ایم که نام شان را سیارات کوتوله گذاشته ایم و پلوتون را هم در مجموعه آن ها طبقه بندی می کنیم.

کشف بعضی از این سیارات کوتوله ما را به این باور رسانده که امکان دارد چیز دیگری هم در منظومه شمسی گوشه ای پنهان شده باشد. آیا سیاره نهم وجود دارد؟ اخترشناسان صدها ساعت را صرف کوشش برای یافتن سیاره نهم، با نام مستعار سیاره نه یا سیاره ایکس می نمایند. و این به این علت است که منظومه شمسی همانطور که می دانیم بدون آن واقعا معنی ندارد.

هر جسم در منظومه شمسی ما به دور خورشید می چرخد. بعضی سریع و بعضی آهسته، اما همه با رعایت قوانین گرانش حرکت می نمایند. هر چیزی که جرم دارد گرانش دارد، از جمله من و شما. هر چه چیزی سنگین تر باشد، نیروی گرانش آن بیشتر است.

گرانش یک سیاره آن قدر زیاد است که بر نحوه حرکت اشیا در اطراف خود تاثیر می گذارد. این چیزی است که ما آن را کشش گرانشی می نامیم. کشش گرانشی زمین چیزی است که همه چیز را روی زمین نگه می دارد. بعلاوه، خورشید ما دارای بزرگترین کشش گرانشی در بین هر جسم منظومه شمسی است و اساسا به همین علت است که سیارات به دور آن می چرخند. به وسیله درک مان از کشش گرانشی است که بزرگترین سرنخ برای سیاره نهم ممکن به دست می آوریم.

رفتارهای غیرمنتظره

وقتی به اجرام بسیار دور مانند سیارات کوتوله فراتر از پلوتون نگاه می کنیم، متوجه می شویم که مدار آنها کمی عجیب و غیرمنتظره است. آنها در مدارهای بسیار بزرگ بیضی شکل حرکت می نمایند، در کنار هم قرار می گیرند و در مقایسه با بقیه منظومه شمسی در یک شیب قرار دارند. وقتی اخترشناسان از رایانه برای مدل سازی نیروهای گرانشی مورد احتیاج برای حضور این اجرام استفاده کردند، متوجه شدند که سیاره ای حداقل ده برابر جرم زمین برای ایجاد این نظم لازم بوده است. اما این سیاره کجاست؟

مسئله ای که داریم این است که اول باید ببینیم آیا این پیش بینی ها و مدل ها درست هستند یا خیر. تنها راه برای انجام این کار، یافتن سیاره نهم است، که قطعا به زبان آوردنش آسان تر از انجام آن است.

جست وجو ادامه دارد

دانشمندان در سراسر دنیا سال هاست که در جستجوی شواهد قابل مشاهده برای سیاره نهم هستند. بر اساس مدل های کامپیوتری، ما فکر می کنیم که سیاره نهم حداقل 20 برابر دورتر از فاصله نپتون تا خورشید است. ما سعی داریم با جستجوی انعکاس نور خورشید آن را پیدا کنیم، چیزی شبیه به مشاهده ماه در آسمان که در واقع بازتاب دهنده نور خورشید است.

با این حال، از آنجایی که سیاره احتمالی نهم، بسیار دور از خورشید قرار گرفته است، انتظار داریم که پیدا کردنش به این طریق حتی برای برترین تلسکوپ های روی زمین نیز بسیار سخت باشد. بعلاوه، ما نمی توانیم هر زمانی از سال در پی مشاهده آن باشیم. در بازه های زمانی کوتاهی می توانیم توقع رویت آن را داشته باشیم.

اما امید خود را از دست ندهید. در دهه آینده تلسکوپ های جدیدی ساخته خواهد و جست وجوهای جدیدی در آسمان شروع خواهد شد. آنها به ما یاری خواهند کرد که وجود یا عدم وجود سیاره نهم را بفهمیم و اثبات کنیم.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1621

به "سیاره ده برابری کره زمین کجا پنهان شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاره ده برابری کره زمین کجا پنهان شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید