سلیمی نمین: منتقدان و حامیان دولت به دنبال منافع حزبی نباشند

به گزارش ساری فان، تحلیل گر مسائل سیاسی گفت: گروه های سیاسی باید از تشکل های مردمی درس بگیرند و مانند آن ها عمل کنند و فارغ از گرایش های سیاسی شان به دولت برای حل مشکل کمک کنند.

سلیمی نمین: منتقدان و حامیان دولت به دنبال منافع حزبی نباشند

به گزارش گروه دیگر رسانه های ساری فان، عباس سلیمی نمین کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با تسنیم در خصوص اقدامات دولت جهت رفع تحریم ها در شرایط کرونایی گفت: این که دولت به دنبال برداشتن تحریم ها باشد یا این که اصولاً فضای بین المللی را علیه تحریم ها با ایران همراه کند، امری منطقی است.

وی افزود: در شرایطی که احساسات عموم ملت ها برانگیخته شده و یک فضای انسانی حاکم است، مطرح شدن این بحث که آمریکا حتی در این شرایط اجازه دسترسی ایران به دارو و برخی امکانات ضروری برای مقابله با ویروس کرونا را نمی دهد، کاری عقلانی است و برای افکار عمومی باید ثابت کرد که آمریکایی ها به فکر جان انسان ها نیستند و در واقع ارزشی برای جان انسان ها قائل نیستند.

سلیمی نمین خاطرنشان کرد: این بحث اکنون برای ملت ها چون درگیر یک بیماری همه گیر هستند و به شدت از این شرایط رنج می برند، قابل فهم است و اکنون می فهمند که در محاصره اقتصادی بودن و تحمیل کردن چنین تحریم هایی به چه معناست. نامه نگاری هایی که وزارت خارجه انجام داد، هیچ مغایرتی با سیاست داخلی در مقابله با ویروس کرونا ندارد و بلکه همراه با آن سیاست هاست که از دیپلماسی برای تغییر شرایط استفاده شود.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: هرچند آمریکایی ها تحریم ها را بر نخواهند داشت، اما در عین حال باید هزینه ها را برای آمریکا افزایش داد و چهره های کسانی را که مردم ایران را در فشار قرار داده اند به افکار عمومی نشان داد، از این رو بنده معتقدم آن نامه نگاری ها کافی نبود و حتی باید نهادهای مردمی در این قضایا فعال می شدند تا نامه نگاری های فراوانی به مراکز مختلف در غرب و جهان صورت می گرفت و این حرکت غیرانسانی آمریکا برجسته تر می شد.

وی همچنین در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص اقدامات داخلی دولت برای مقابله با ویروس کرونا گفت: دولت از آنجایی که یک سری نگرانی هایی داشت در ابتدای امر اقدام به قرنطینه نکرد؛ چراکه در صورت قرنطینه علاوه بر تأمین آن نیروهایی که جزو ابواب جمعی دولت و کارمند محسوب می شوند و دولت باید در هر شرایطی آن ها را تأمین می کرد، بار بخش خصوصی و نیروهایی را هم که ابواب جمعی دولت نیستند به دوش می کشید.

سلیمی نمین گفت: به همین دلیل در ابتدای امر از محدودیت ها استقبال نکرد و سیاست قرنطینه را اعمال نکرد. هرچند دیرهنگام اما در نهایت دولت این را پذیرفت و طرح فاصله گذاری اجتماعی را اجرا کرد؛ البته اگر از ابتدا دولت متوجه امکانات خارج از حوزه خودش می بود؛ یعنی روی امکانات مردمی و امکانات کل نظام حساب می کرد، راحت تر می توانست این طرح را اجرا کند.

وی افزود: بسکمک از قرنطینه ها مردمی و یا با امکانات نظام انجام می گیرد و در برخی مناطق، شوراهای شهر و دهکمک ها اقداماتی را انجام می دهند و جلوی ترددها را می گیرند. یکی از دغدغه ها این بود که دولت تنها تردد بین استان ها را برداشته و تردد بین شهرها همچنان باقی است، اما مردم و نهادهای متعلق به نظام به صحنه آمدند و ارتباط بین شهرها را بستند؛ این اقدامی خیلی مؤثر و گامی معین کننده بود. اکنون نیز می توان این قضیه را جدی تر دنبال کرد و امکانات مردمی را فعال تر کرد، البته امکانات مردمی در قالب نیروهای جهادی کار می کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: در این شرایط قطعاً ما باید بیشتر با دولت همراهی کنیم. درست است که دولت در این زمینه به امکانات عمومی بی توجهی کرد و تنها به امکانات خودش اندیشید و اعتقادی به توانمندی های دیگر نداشت و این ضعف جدی است که بر دولت وارد است، اما اکنون وقت همراهی است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون بیشتر نیاز است تا هم آوایی، همراهی و هم افزایی انجام بگیرد. برخی نقدها که به دولت می شود شاید خیلی مناسب نباشد. دوران سختی است و باید با تدبیر از این سختی ها عبور کرد و برخی از حرف هایی که توسط منتقدین دولت زده می شود، شاید اکنون جایش نباشد.

سلیمی نمین اعلام کرد: سایر کشورها نیز مسائل زیادی در مقابله با کرونا دارند. در شرایطی که دولت ایران هم مشکل دارد، بعدها و در فرصت لازم باید این گونه بحث ها و نقدها دنبال شود، بنابراین از جریان منتقد دولت انتظار می رود با بزرگواری و فهم شرایط موجود بر هم افزایی تأکید داشته باشند تا مردم مأیوس نشوند.

وی گفت: متأسفانه جریان همراه با دولت هم گاهی فرصت طلبی می کند، آن ها هم همین گونه عمل می کنند، برخی بحث ها که از جانب آن ها مطرح می شود هم بی توجهی به شرایطی است که در آن قرار داریم. در این شرایط منافع حزبی و گروهی را دنبال کردن، آزمون خوبی نیست و در واقع مردم به جمع بندی خوبی نسبت به رفتارهای جریان های سیاسی نمی رسیدند، بنابراین باید نقدها را به صورت تأثیرگذار اعلام کرد، اما در ادامه بر همکاری تأکید شود.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: البته اکنون نیز فضا بدین گونه است؛ دولت تأخیر و خطا داشته، اما مردم در عمل جبران کرده و همراهی می کنند. احزاب و گروه ها هم باید مانند مردم رفتار کنند. بسکمک از کسانی که اکنون به میدان آمده اند به دولت رأی نداده اند، اما اقدامات جهادی خوبی انجام می دهند و این اقدامات کمک به افزایش روحیه مردم خواهد کرد، بنابراین گروه های سیاسی هم باید از تشکل های مردمی درس بگیرند و مانند آن ها عمل کنند و فارغ از گرایش های سیاسی شان به دولت برای حل مشکل کمک کنند. روحیه مردم خیلی مؤثر است و کمک های مردمی و کمک هایی که توسط اقشار ضعیف صورت می گیرد، فضا را خیلی تلطیف و قلب ها را به هم نزدیک می کند و دوستی و همراهی مردم را در جامعه ایران تقویت می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 312

به "سلیمی نمین: منتقدان و حامیان دولت به دنبال منافع حزبی نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلیمی نمین: منتقدان و حامیان دولت به دنبال منافع حزبی نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید