بازگشایی مساجد در 132 شهرستان و برگزاری نمازجمعه، احتمال بازشدن مدارس مناطق سفید در 27 اردیبهشت

به گزارش ساری فان، رییس جمهور خاطرنشان کرد که با همکاری مردم و کوشش بخش درمان کشور به نقطه مطلوب نسبی در خصوص کنترل بیماری کرونا رسیده ایم.

بازگشایی مساجد در 132 شهرستان و برگزاری نمازجمعه، احتمال بازشدن مدارس مناطق سفید در 27 اردیبهشت

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امیدواریم دعا و توسل مردم مورد قبول خدا قرار بگیرد، اظهار کرد: امیدواریم زحمت ها در درمان به ثمر بنشیند و به نقطه ای برسیم که زندگی بر ما آسان تر گردد.

وی با تقدیر از همراهی مردم در موضوع کرونا، گفت: امروز وزارت بهداشت اعلام نمود که در مجموع 83 درصد از پروتکل های اعلامی برای مردم و صنوف رعایت شده است که این میزان نشان از همکاری مردم با مسئولان بهداشتی و توجه آن ها به سلامت جامعه است.

رئیس جمهوری با اشاره به مشارکت اقشار مختلف در تهیه و توزیع بسته های معیشتی برای اقشار آسیب پذیر خاطر نشان کرد: در طی ماه های اخیر نیرو های ما در درمان با تمام وجود به صحنه آمدند و کار عظیمی انجام دادند. آماری که امروز اعلام شد مراجعه نماینده به بیمارستان در طول 24 ساعت گذشته حدود 300 نفر بوده است که این نشان از همکاری مردم و کوشش ها در درمان کشور است که ما را به این نقطه مطلوب نسبی تا امروز رسانده است.

روحانی با تاکید بر اینکه تا نقطه مطلوب هنوز فاصله است، اضافه نمود: اقداماتی در کشور های مختلف انجام شد، اما در ایران این موضوع بارزتر مورد توجه نهاده شد؛ امروز اعلام شد که در نوبت اول غربالگری در کشور 78 میلیون نفر مورد غربالگری نهاده شدند که کاری مهم و عظیم است. امروز همچنین اعلام شد که 30 میلیون نفر تخت پوشش غربالگری مرحله دوم نهاده شده اند.

وی گفت: در این مدت شرکت های دانش بنیان وفراوریگران برای یاری به بخش درمان همه به صحنه آمده اند و امروز می توانیم بگوییم که هزار دستگاه تنفسی نسبت به اول اسفند 98 اضافه شده است و تا کنون بیش از 1400 تخت مراقبت ویژه اضافه شده است.

رئیس جمهوری اظهار کرد:، چون سرانجام کرونا برای ما روشن نیست و با وجود اینکه تعداد زیادی از مراکز مختلف معتبر در جهان روی داروی درمان کرونا فعالیت می نمایند، معین نیست که داروی درمان کرونا کدام است؛ هم چنین با توجه به اینکه هم اکنون بیش از 80 مرکز عظیم و معروف جهانی در کوشش برای دستیابی به واکسن هستند، اما برای ما زمان آن روشن نیست، باید خود را برای شرایط بد آماده کنیم و با بد بینی به موضوع نگاه کنیم؛ باید به دو بخش تجهیزات و نیروی انسانی درمان گر توجه کنیم. باید در بخش فراوری اقلام مورد احتیاج و پرستاران مورد احتیاج با بدبینی به موضوع کرونا نگاه کنیم. روز دوم اسفند نیز برای آماده کردن خود برای ایام عید با بدبینی تصمیم گرفتیم که نیرو های مسلح بیمارستان های سیار خود را برپا نمایند و در برخی مناطق نقاهت گاه تشکیل دهند. در آن ایام ما با بدبینی خود را آماده کردیم، اما این آمادگی پشتوانه و آرامشی برای مردم ایجاد کرد.

روحانی با بیان اینکه الان هم باید خود را برای یک روز سخت آماده کنیم، به بیان جزئیات تصمیمات امروز ستاد ملی کرونا پرداخت و گفت: امروز تصمیم گرفتیم برای 132 شهرستانی که شرایطی کم خطر دارند از فردا مساجد باز شوند و نماز آدینه در آن ها برگزار گردد. رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد دارایی دو زیبایی معنوی و نظم است؛ نمازگزار با رعایت فاصله عمل واجب را رعایت میکند و اینکه به مسجد میرود عمل مستحب انجام میدهد؛ وقتی این مستحب و واجب در کنار هم قرار میگیرد، خیلی زیباتر است.

وی خاطر نشان کرد: همچنین بر اساس تصمیمات امروز در برخی از صنوف نظیر آرایشگاه ها و مراکز ورزشی حتی در مناطق قرمز بازگشایی هایی بصورت پلکانی و با آرامش خواهیم داشت، اما در عین حال فراموش نمی کنیم که کرونا همچنان هست و ممکن است روزی با اوج بیماری روبرو شویم.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه برای این اوج از امروز باید فکر کنیم، اضافه نمود: تا کنون در زمینه مقابله با کرونا تصمیمات خوبی اتخاذ کردیم و همه انصافا یاری کردند. من در مقاطعی نگران دوقطبی بودن جامعه بودیم که الحمدالله این دوقطبی صورت نگرفت؛ زمانی درباره عدم تجمعات نگران ایجاد دوقطبی دین و علم بودم؛ امام علما و مراجع نگذاشتند این دوقطبی ایجاد گردد. زمانی هم که بازگشایی ها را شروع کردیم ممکن بود دو قطبی بین جان و نان ایجاد گردد، اما این دو قطبی شکل نگرفت و همه فهمیدند که هم باید جان را حفظ کنیم و هم نان را تامین کنیم. هم وزارت بهداشت و هم وزارت کشور و همه ارگان ها در کنار مردم و جناح های سیاسی، هیچ کس نگذاشت دوقطبی ایجاد گردد. این درحالیست که امروز در آمریکا مشاهده میکنیم که چه دو قطبی عظیمی ایجاد شده است.

روحانی با بیان اینکه کرونا تنها مسأله بهداشت، جان و سلامت انسان نیست بلکه کرونا کل عالم را تغییر داده است، اظهار کرد: در پسا کرونا سیاست، صادرات و واردات و سرمایه گذاری مانند پیش از کرونا نیست و حتما تغییر می نماید. امروز می بینیم در جهانیی که ادعا می شد تنها راه راه زندگی اتحادیه های عظیم منطقه ای و جهانی است، به سمت ملی گرایی رفته آمد؛ حتی در آسمان هم دو کشوری که با ظاهر دوست هستند، ماسک را می قاپند. امروز هیچ کشوری تا زمانی که به کالا هایی احتیاجی دارد، اقلام مورد احتیاج دیگران را به آن ها نداد.

وی اضافه نمود: امروز ملی گرایی از نو تقویت شد و اتحادیه ها تضعیف شدند و سیاست های جهانی بطور آشکار زیر سوال رفت و اگر روزی بود که تحریم های آمریکا با زبان نرم محکوم می شد، امروز با زیان آمریکا در سراسر جهان محکوم می گردد.

رئیس جمهوری گفت: بر اساس تغییرات ایجاد شده در جهان از دولت خواستم که روی سرمایه گذاری های زود بازده توجه نمایند؛ چرا که امروز احتیاج های جامعه و همچنین رنگ و بوی صادرات تغییر نموده است.

روحانی همچنین با اشاره به افزایش خدمات ارائه شده در سامانه های دولت الکترونیک گفت: اگرچه کرونا هزار گرفتاری برای ما ایجاد کرد، اما سرعت لکوموتیو دولت الکترونیک را افزایش داد؛ ما باید برای شرایط پسا کرونا خود را آماده کنیم.

رئیس جمهور با انتقاد از فرایند درمان در برخی کشور ها گفت: درمان در این کشور ها هم پولی است، هم صفشان شلوغ است، هم دیر جواب می دهند و هم پر مدعا هم هستند. ما در کشورمان نسبت به درمان نگاه نمی کنیم بیمار ایرانی یا غیر ایرانی است، مذهبش چیست، برای کدام شهر است؛ حتی اتباع خارجی را هم رایگان درمان می کنیم. حالا در آمریکا فرق می گذارند بین سفید پوست و سیاه پوست و کسانی که تازه به امریکا رفتند.

وی ادامه داد: این عدالت در کشور ما به خاطر ایمان و معنویت ماه رمضان است. ما می رسیم به نقطه ای که در اول انقلاب گفتند نه شرقی نه غربی، می رسیم به نقطه ای که به ما گفتند اقتصاد مقاومتی به درد ما می خورد. به ما گفتند جوری بایستید که تکانه ها مضطربتان نکند. ما به خودمان اتکا کردیم و بر مبنای فراوری داخلی خودمان حرکت می کنیم.

روحانی با اشاره به آخرین تصمیمات دولت برای بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی گفت: گشایش در امر آموزش در مدارس در جلسه امروز مطرح شد.

گفته شد در مناطق سفید با حفظ پروتکل های بهداشتی از 20 اردیبهشت مدارس باز گردد. من مقدار کمی نگران بودم که آیا می توانیم به خوبی این موضوع را اداره کنیم؟ اولا زمان را به تا بیست و هفتم به تاخیر انداختیم. دوما گفتیم وزارت بهداشت و آموزش و پرورش باز هم هماهنگی نمایند مطالعه نمایند، صدا و سیما یاری کند، نگرانی برای مردم نباشد. پروتکل های بهداشتی حتما مورد مطالعه قرار بگیرد.

وی اعلام نمود: مصوبات دیگری هم درباره شماره گذاری و مستاجرین داشتیم که تصمیمات خوبی گرفتیم که به صورت مصوبه ابلاغ می گردد.

رئیس جمهوری یادآور شد: ما در این شرایط به سه چیز احتیاج داریم؛ صبر، آموزش و امید. شرایط آسانی نیست. همه کوششمان را می کنیم برای تمام شغل ها و کارگرانی که تحت فشار قرارگرفتند کاری کنیم. روزی است که باید یاری کنیم؛ عده ای در معیشت گرفتارند، عده ای در فراوری گرفتارند.

وی اضافه نمود: ببینید کشور های تک بعدی که فقط متکی به نفت یا گردشگری بودند چه مسئله ای پیدا کردند. خوبی کشور ما این است که تک بعدی نیست.

روحانی ادامه داد: ما صبر احتیاج داریم، سخت است تفریح نرفتن، سخت است مراکز گردشگری و سینمایی نیست. سخت است با پروتکل ها در بازار رفت و آمد کردن؛ اما سخت تر آن است که کسی شغلش را از دست داده است.

وی در بخش سرانجامی سخنانش گفت: همه مردم احتیاج به آموزش دارند. همه مردم باید بدانند کرونا چیست. برخی متخصصین نرم و آسان و ساده به مردم آموزش می دهند. خدا این متخصصین را زیاد کند. یکی از مصادیق تقوا این است که حواسمان باشد دستمان را در این شرایط به صورتمان نزنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 388

به "بازگشایی مساجد در 132 شهرستان و برگزاری نمازجمعه، احتمال بازشدن مدارس مناطق سفید در 27 اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی مساجد در 132 شهرستان و برگزاری نمازجمعه، احتمال بازشدن مدارس مناطق سفید در 27 اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید