خبرنگاران واکسنی که مُمد حیات است

به گزارش ساری فان، سنندج ‑ خبرنگاران ‑ تجربه تلخی بود، هنوز هم وقتی به یاد سه ماه قبل می افتم قفسه سینه ام سنگین می گردد و در دلم می گویم، کاش هیچ کس گرفتار این بیماری نگردد، حالا واکسنی از راه رسیده است که مُمد حیات است.

خبرنگاران واکسنی که مُمد حیات است

به گزارش خبرنگاران، سردردهای عجیب، ضعف و بی حالی شدید، سرفه، بی اشتهایی و خیلی از علائم دیگر، هر چند شبیه سرماخوردگی بود اما آنقدر آزار دهنده بود که گاهی فکر می کردم اگر امشب بخوابم فردا دیگر بیدار نخواهم شد.

روزهای سختی که هیچ وقت حاضر به تجربه دوباره آن نیستم، با اینکه خیلی کوشش می کردم تا مبتلا نشوم اما کرونا بالاخره به سراغ من هم آمد و تک تک ثانیه های 14 روز قرنطینه برایم به اندازه سالها طول کشید، روزهایی که تنها به این فکر می کردم کاش هیچ وقت بی دقتی نمی کردم ، چون مبتلا نشدن به کرونا آسان تر بود.

هرچه بود گذشت و حالا نگرانی من برای پدر و مادرم است که هم پیر هستند و هم بیماری زمینه ای دارند، دغدغه ای که خیلی از افراد این روزها دارند و چشم به راه هستند تا واکسیناسیون علیه کووید19 عمومی گردد.

یک سال قبل

یک سال قبل که کرونا مهمان ناخوانده کشورمان شد، مسوولان می گفتند دستیابی به واکسن کرونا شاید یک سال و حتی بیشتر زمان ببرد چون ویروس ناشناخته و پیچیده است و نمی توان با قطعیت زمان مهار آن پیش بینی کرد.

کرونا که آمد با خود خیل شایعات را هم به همراه داشت، از همان اوایل بعضی آن را دست ساخته بشر دانستند، عده ای از سیاسی بودن آن حرف زدند و بعضی دیگر گفتند که آخرالزمان رسیده است، ویروسی که هیچکس نمی خواهد شاهد یک سالگیش باشد.

در آستانه یک سالگی، بیماری کووید 19، ویروس کرونا آن روهای دیگر خودش را نشان داد و میخواهد با تابعیت کشورهای مختلف، به همه دیار سر بزند و فعلا از انگلیسی و آفریقایی بودن خوشش آمده است.

ویروس همه گیر کرونای جدید چالش های بسیاری را برانگیخته است و دانشمندان به شدت سعی در غلبه بر موانع پیش رو برای از بین بردن یا غیر فعال کردن این ویروس داشته و دارند و برای همین جستجو و پژوهش برای پیدا کردن راه درمانی و یا واکسن مؤثر در برابر ویروس کرونای جدید ادامه داشته و آزمایش های بسیاری در این رابطه در نقاط مختلف جهان انجام گرفت تا اینکه انواعی از آن مراحل آزمایشی را پشت سر گذاشت.

رفته رفته که عمر ویروس بیشتر شد عمر شایعات کوتاه شد تا اینکه واکسن و بعد هم انواع انگلیسی و آفریقایی آن خود را نشان دادند تا باز هم بازار شایعات قوت بگیرد که واکسن کرونا چنین است و چنان است و طب سنتی به مواجهه تمام قد با این واکسن بعضیزد.

و اما بعد از آن دستیابی بعضی کشورها به فناوری فراوری واکسن کرونا و ورود به فاز انسانی آن با تأییدیه سازمان های غذا و دارو در کشورهای مختلف، باعث شد نگرانی هایی درباره بعضی عوارض تزریق واکسن کرونا ایجاد گردد و مطالبی درباره پیامدها و عوارض تزریق واکسن کرونا شکل گیرد. در حالی که جهان امیدوار است با واکسیناسیون همگانی، انسان ها بتوانند به زندگی عادی و روزمره بازگردند، هراس از انجام واکسیناسیون در میان بعضی افراد جامعه به مشکل تازه ای تبدیل شده است.

در گیر و دار مطالبه خرید واکسن خارجی، بالاخره واکسن روسی خریداری و وارد کشور شد و تب خرید واکسن که فروکش کرد این بار شایعات عوارض آن بالا گرفت ولی هیچکدام از دریافت نمایندگان واکسن به غیر از عوارض خفیفی که با دریافت هر واکسنی معمول است، عارضه دیگری نداشتند.

این واکسن برای ایجاد مصونیت علیه ویروس کرونا و واکسنی نو ترکیب با استفاده از وکتور آدنو ویروس انسانی26 برای واکسن نوبت اول و آدنوویروس انسانی 5 برای واکسن نوبت دوم فراوری شده است.

بر اساس نظر متخصصان اثربخشی این واکسن علیه ابتلا به بیماری 91.6 درصد است، هر چند ممکن است اثربخشی آن در سالمندان یا افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد.

عوارض خفیف

روزی که واکسن کرونا برای نخستین بار در کردستان در بیمارستان توحید سنندج تزریق شد، اولین دریافت نمایندگان آن فوق متخصصان ریه بودند تا نشان بدهند که به این واکسن اعتماد دارند و همان روز با اطمینان در صف دریافت واکسن ایستادند و تزریق هم کردند.

مسوول بخش آی سی یو بیمارستان توحید نیز از اولین ها بود، همان روز تزریق از اثر بخشی 91 درصدی این واکسن سخن گفت و اضافه نمود: اگر این واکسن ایمنی لازم را داشته باشد می توان به قطع زنجیره کرونا حداقل در بین کادر درمان امیدوار بود.

ناصر حسنی تاکید نمود: میزان ابتلای کمتر کادر درمان به کرونا، کیفیت خدمات درمانی را بیشتر خواهد نمود.

مسوول آی سی یو بیمارستان توحید سنندج گفت: بیشتر کادر درمان شاغل در بخش مراقبت های ویژه این بیمارستان، به کرونا مبتلا شدند و امیدواریم که این واکسن سرشروعی برای تغییر و کاهش سیر بیماری در کشورمان باشد.

بعد از حدود 10 روز دوباره به سراغ دکتر حسنی رفتم و از عوارض واکسن پرسیدم، گفت: برای چند ساعت عوارض خفیفی مانند سردرد و ضعف عمومی داشتم اما بعد از 24 ساعت حالم خوب بود.

وی تاکید نمود: آماده است که دُز دوم واکسن را (21 روز بعد از تزریق دز اول) دریافت کند.

دکتر حسنی در بخش آی سی یو بیمارستان توحید سنندج همچنان مشغول ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کروناست.

پرستار بالین بخش آی سی یو بیمارستان توحید سنندج نیز یکی از دریافت نمایندگان واکسن کرونا بود که بعد از تزریق واکسن و بروز علائم پشیمان بود که چرا واکسن را تزریق نموده است.

سنور حاجی میرزایی علائمش شدیدتر بود، سردرد شدید، تهوع، بی اشتهایی، بدن درد و ضعف می رفت که او را زمین گیر کند.

او که 11 ماه از بیماران مبتلا به کرونا پرستاری نموده بود و در این مدت مبتلا نشده بود، حالا فکر می کرد که با دست خودش کرونا را وارد بدنش نموده است ولی این عوارض تنها پنج ساعت به طول انجامید و بعد از آن انگار آبی بر همه دردهای آتشین بدنش ریخته اند.

این پرستار که 10 سال سابقه خدمت به بیماران در کسوت پرستاری را دارد ، حالا خشنود است که واکسن را تزریق نموده و بی صبرانه منتظر تزریق دُز دوم واکسن است.

38 نفر با علائم خفیف

184 نفر از کارکنان بخش آی سیو در بیمارستانهای کردستان واکسن کرونا دریافت و تزریق کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان درباره شرایط عمومی این افراد گفت: از این تعداد 38 نفر علائم خفیفی داشتند که حداکثر 24 ساعت طول کشید.

فرزین رضاعی با اشاره به اینکه 670 نفر در کل استان در بخش های آی سی یو فعالیت دارند، اضافه نمود: قرار است در هفته جاری حدود سه برابر محموله قبلی (محموله اول برای 180 نفر بود) وارد استان گردد.

رضاعی گفت: به تدریج در هفته های آینده محموله های دیگری وارد استان خواهد شد و همه تمهیدات لازم برای زنجیره صف اجرا شده تا این کار به سرعت انجام گردد.

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون فرآیندی طولانی دارد و متوقف کردن چرخه انتقال احتیاجمند زمان زیادی است، گفت: شروع واکسیناسیون جای امیدواری و خشنودی دارد ولی به معنای برطرف خطر بیماری نیست و باید رعایت دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از ماسک باید همچنان ادامه داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، استفاده از ظرفیت رسانه ای و سمن ها را برای فضاسازی لازم در زمینه واکسیناسیون عمومی را خواهان شد.

مراقبتها نادیده گرفته نگردد

هرچند این واکسن امید برای رسیدن به خاتمه کرونا را زنده کرد ولی هنوز شروع راه است تا همه به ایمنی کامل در برابر این بیماری برسند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان درباره عوارض واکسن گفت: هر واکسنی عوارض خاص خود را دارد و تحریک سیستم ایمنی واکنش بدن برای ایمنی زایی را در پی دارد و آنچه که در دریافت نمایندگان واکسن مشاهده شد، یک فرایند و واکنش طبیعی است.

ابراهیم قادری گفت: طرح واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19 یاری عظیمی برای کنترل بیماری است ولی تا زمانی که درصد بالایی از مردم واکسیناسیون نشوند، حفظ و رعایت پروتکل ها الزامی است.

وی تاکید نمود: برنامه اعلام شده این است که تا آخر پاییز آینده همه مردم واکسن شوند اما به نظر می رسد که به این سرعت امکان انجام نباشد و لذا جمعیت های لازم و ضروری در ابتدا علیه بیماری ایمن می شوند

وی اضافه نمود: واکسیناسیون بعد از کارکنان بخش های مراقبت ویژه به تدریج برای سایر گروه های آسیب پذیر بعد افراد بالای 65 سال و بیماران زمینه ای و سپس گروههای هدف دیگر گسترش می یابد تا به پوشش بالای 70 درصد در کشور برسیم.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه نمود: هدف ما این است که تا ایجاد ایمنی مناسب به وسیله واکسیناسیون، شرایط و شرایط خوبی را در آن به سر می بریم تداوم داده و از موج های عظیم بیماری پیشگیری کنیم.

پایبندی به دستورالعمل های بهداشتی

اگرچه واکسن کرونا، توانست دریچه های تازه ای از امید را به روی مردم جهان باز کند ولی هنوز تا دستیابی به ایمنی جمعی در برابر این بیماری، زمان احتیاج است.

همانگونه که سال گذشته در اوایل شیوع این بیماری برای دستیابی به واکسن زمانی حداقل یک ساله اعلام شد، حالا اعلام می گردد که برای ایمنی جمعی هم زمانی حداقل یک ساله احتیاج است.

در این فرصت و تا رسیدن به ایمنی با واکسن، باید همچنان از ماسک استفاده کنیم و به دستورالعمل های بهداشتی پایبند باشیم.

این روزها عروسی ها از سر گرفته شده و مهمانی ها به راه است، یادمان باشد که هنوز کرونا در صدر مجلس ها جا دارد و هر جایی سرک می کشد تا قربانیان بیشتری را گرفتار خود کند.

داریم به استقبال نوروز 1400 می رویم و بازارها شلوغ شده است، کاری نکینم که این عید آخرین عید خود و یا عزیزانمان باشد.

کم کم به نوبت دوم تزریق کرونا در استان نزدیک می شویم و از سویی موج چهارم این بیماری این بار قوی تر ما را تهدید می نماید، خیلی ها آرزو دارند که این واکسن که مُمد حیات است را دریافت نمایند و واکسن کرونا دوباره مصداق این عبارت از گلستان سعدی شیرازی است:

هر نفسی که فرو می رود ممد حیات ست و چون برمی آید مفرح ذات.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 924

به "خبرنگاران واکسنی که مُمد حیات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکسنی که مُمد حیات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید