خاطرات پهلوان کشتی از گلریزان های قدیم تهران

به گزارش ساری فان، تهران (پانا) - چهاردهمین قسمت از برنامه جشن رمضان به جشن گلریزان های قدیمی و فرهنگ پهلوانی پرداخت.

خاطرات پهلوان کشتی از گلریزان های قدیم تهران

به گزارش روابط عمومی برنامه جشن رمضان، چهاردهمین قسمت از این ویژه برنامه 24 ساله شبکه پنج سیما، میزبان مهمان های خاصی بود که حال و هوای متفاوت به برنامه منتقل کردند.

این برنامه میخواهد همچون سال های گذشته، جشن رمضانی باشکوه در فضای استودیویی برگزار کند، از این رو هر شب میزبان مهمان های متفاوتی از اقصی نقاط ایران است که قصه های مجذوب نماینده و شنیدنی دارند.

در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان، زینب پورابراهیم و بابک افرا میزبان محمدرضا طالقانی قهرمان پیشکسوت کشتی بودند. او که از تبار جوانمردهاست و تا به امروز منشا برگزاری بسیاری از گلریزان ها بوده است درباره اولین خاطره خود از جشن گلریزان گفت: بچه که بودم ما را به گذر لوتی ساده در بازار دعوت کردند، پدرم مرا به زورخانه برد و گفت اینجا گلریزان برپاست. یادم می آید که لوتی های آن موقع می گفتند که اینجا یک نفر زمین خورده و قرار است او را بلند کنیم.

وی اضافه کرد: گلریزان را با 14 چراغ برگزار کردند، چراغ اول کسی بود که آبروی خود را برای حفظ آبروی شخص نیازمند واسطه می کرد. با این گلریزان آبروی آن شخص خریده میشد و او هم مبالغ جمع آوری شده را به بدهی های خود می داد. قبلا حفظ آبروی شخص نیازمند خیلی مهم بود، اینطور نبود که با یک کیسه برنج آبروی مردم را بریزند. قبلا اگر کسی برای نیازمندی کباب می خرید آن را لا به لای دستمال یزدی می پیچید، آن دستمال نشانه آدم هایی بود که می خواستند حزمت مومن حفظ گردد.

طالقانی با اشاره به زلزله بم درباره گلریزان برای این واقعه تلخناک بیان نمود: روز آدینه بود که از خواب بیدار شدم، تلفن منزل زنگ خورد و دیدم که در تلویزیون درباره زلزله بم صحبت می نمایند جشن گلریزان راه انداختیم احسان علیخانی هم برای اولین بار آن جا اجرای زنده داشت، خوشبختانه مردم خیلی خوب استقبال کردند و در کل مردم بسار خوبی داریم.

رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران با بیان اینکه 13 ماه رمضان هرسال برای این امام بزرگوار مرنام می گیرد شرح داد: همه به این جشن می آیند، خانه ما فقط محل مرنام نیست، بیکارها، بی پول ها و... می آیند و ما هم یاری می کنیم زیرا در غیر اینصورت گمان می نمایند که فقط در تلویزیون شعار دادیم. از طرفی من سخنرانی بلد نیستم و تظاهر هم نمی کنم، من حرف دل می زنم مردم کسی که حرف دل میزند را دوست دارند.

این پهلوان کشتی مرام پهلوانی را اینطور بیان نمود: پهلوانی یعنی از خودت بگذری و دست کسی را بلند کنی یعنی پوریای ولی. من بسیار آدم احساسی هستم، قبل از انقلاب در مسابقات جهانی دوم شدم، شب فینال هر 4 بار که روی تشک رفتم روزه بودم چون از کودکی ماه رمضان را خیلی دوست داشتم. خداوند بدهکار هیچکس نمی ماند، خدمت رفتم آنجا گفتند نام تو به اسم اولین نفر برای مسابقات آمریکا انتخاب شده برای همین است که می گویم خداوند بدهکار کسی نمی ماند.

در ادامه فرزاد فرخ خواننده آهنگ معروف هوای تو وارد استودیو شد و با زینب پورابراهیم و بابک افرا به مصاحبه نشست.

وی درباره این قطعه پرطرفدار شرح داد: 99 درصد کارهای آثارم را خودم انجام میدهم، قصد داشتم اهل عاشقی را هم هوای تو 2 بنامم که بعدا نظرم عوض شد.

وی در پاسخ به اینکه چطور شد سفیر بچه ها کار شدید گفت: من به وسیله انجمن های مختلف با خیرین مختلف آشنا شدم، از طرفی چون از 6 سالگی کار کردم حس و حال بچه ها کار را خوب میفهمم و از همه مردم میخواهم که نسبت به آنان بی تفاوت نباشیم.

این خواننده جوان تاکید نمود: سال گذشته بچه ها کار در روز تولدم مرا سوپرایز کردند، رفتیم باهم فوتبال بازی کردیم و دیدم وه چقدر استعدادهای درخشان دارند.

لازم به ذکر است جشن رمضان 1400 به تهیه نمایندگی کاوه امیری و سردبیری فرزانه پزشکی، کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که در شب های ماه مبارک رمضان حوالی ساعت 21:30 تقدیم حضور بینندگان می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1162

به "خاطرات پهلوان کشتی از گلریزان های قدیم تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطرات پهلوان کشتی از گلریزان های قدیم تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید