بهبود کیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات

به گزارش ساری فان، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان جهت بهبود مقاومت به کرنش خزشی در لوله های پلی اتیلنی (PE-80)، اقدام به فراوری لوله آب رسانی حاوی نانو ذرات نموده است.

بهبود کیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات

پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین پلیمرها است که به دلیل مزایای متعددی از جمله قابل دسترس بودن، فرایندپذیری راحت، مقاومت شیمیایی آلی، خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب، قیمت مناسب، قابلیت کاربرد در زمینه های مختلف و … سهم زیادی را در صنایع پلاستیکی به خود اختصاص داده است.

در کنار تمام مزیت های ذکر شده مقاومت خزشی کم، یکی از معایب این پلیمر است. خزش تغییر شکل وابسته به زمان است که به عنوان نقص در رفتار بلند مدت مواد پلیمری به حساب می آید.

در بحث خزش زمانی که پلیمرها تحت بار ثابتی کمتر از استحکام نهایی ماده قرار می گیرند، یک تغییر شکل آنی در پلیمرها ایجاد شده و از حالت کلاف خارج می شوند؛ با ادامه یافتن اعمال بار و هر چه میزان زمان اعمال بار طولانی گردد یک نوع تغییر شکل دائمی در ماده ایجاد می گردد.

یکی از موثرترین روش های بهبود خواص پلی اتیلن استفاده از فناوری نانو است. لذا به منظور حل مشکل خزش در لوله های پلی اتیلن، شرکت لوله گستر خادمی با اضافه کردن نانوذرات و توزیع یکنواخت آن ها در بستر پلیمری، منجر به بهبود مقاومت و افزایش خزش بلند مدت در لوله ها شده است.

از این لوله ها می توان در شبکه های آبرسانی، فاضلاب شهری و روستایی، شبکه های آبیاری تحت فشار، سیستم های اطفای حریق و آتش نشانی، محافظ کابل های برق، مخابراتی و فیبر نوری، سامانه های انتقال مایعات و فاضلاب صنعتی، شبکه های زه کشی ساختمان ها، سیستم و سامانه آبیاری متحرک و تحرک پذیر و سیستم های تهویه استفاده کرد.

مقاومت بالا در برابر فشار، ضربه، ساییدگی، خوردگی شیمیایی و پوسیدگی، مقاومت زیاد در برابر گرما و سرما (از 80 درجه الی 20- درجه سانتی گراد)، مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش، مقاومت عالی در برابر ارتعاشات ناشی از زمین لرزه، عدم بیماری زایی به علت خصوصیات شیمیایی ویژه، مقاوم در برابر زنگ زدگی، طول عمر زیاد و عدم احتیاج به رنگ و پوشش از ویژگی های این لوله ها به شمار می فرایند.

به همین دلیل یک شرکت دانش بنیان به عنوان یکی از بزرگترین فراوریکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید در سطح منطقه توانست با فناوری نانو این محصول را فراوری کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1095

به "بهبود کیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود کیفیت لوله های آب رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید