عظیم ترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران به بهره برداری رسید

به گزارش ساری فان، طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان عظیم ترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران با ظرفیت فرآورش روزانه بیش از 56 میلیون مترمکعب و سرمایه گذاری 3.4 میلیارد دلار با فرمان رئیس جمهوری به طور رسمی به بهره برداری رسید.

عظیم ترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران به بهره برداری رسید

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگار شانا، طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان یکی از عظیم ترین پالایشگاه های گازی خاورمیانه با هدف جمع آوری گازهای همراه نفت در گستره استان های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد به منظور کاهش آلایندگی های زیست محیطی و فراوری محصولات با ارزش به ویژه خوراک مجتمع های پتروشیمی، امروز (پنجشنبه، دوم بهمن ماه) با دستور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری به وسیله ویدئوکنفرانس و با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت به صورت رسمی به بهره برداری رسید.

مگاپروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با سرمایه گذاری 3.4 میلیارد دلار به عنوان یکی از طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی، سالانه 13.5 میلیون تن گاز ترش از ان جی ال 900 و 1000 و 2.25 میلیون تن گاز شیرین از ان جی ال 1200 و 1300 دریافت خواهد نمود و ظرفیت فرآورش روزانه بیش از 56 میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت به اندازه دو فاز پارس جنوبی را دارد. در صورتی که این مجتمع با ظرفیت کامل فعالیت کند، سالانه 700 میلیون دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

این ابرپروژه در سال 1382 مصوبه شورای اقتصاد را دریافت کرد. طی اتفاق هایی از محدودیت های بین المللی تا واگذاری از شرکت ملی گاز ایران به شرکت انرژی سپهر و تداوم نداشتن تزریق نقدینگی، این پروژه پیشرفت چشمگیری نداشت تا اینکه در سال 93، اجرای آن به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد. پروژه در خرداد سال 95 حدود 19 درصد پیشرفت داشت، اما از اسفند 95 با گشایش اعتبارات اسنادی به وسیله صندوق توسعه ملی و سندیکایی بانک های پارسیان، صنعت ومعدن، ملت و تجارت به عاملیت بانک سپه و تزریق نقدینگی و تداوم تأمین اقتصادی به عنوان موتور محرک قوی شتاب بالایی گرفت، به طوری که پیشرفت پروژه در طول 3 سال بسیار چشمگیر بود و به 98 درصد در اسفندماه 98 رسید و پس از 17 سال تکمیل شد.

بیدبلند خلیج فارس، افزون بر مجتمع پالایشگاهی که در 17 کیلومتری غرب بهبهان در استان خوزستان احداث شده است، شامل بیش از هزار کیلومتر خطوط لوله و تأسیسات ذخیره سازی در ماهشهر است؛ 1.4 میلیون اینچ لوله، نصب 7 هزار تن تجهزات دوار، نصب 30 هزار تن تجهیزات ثابت، نصب 10 هزار تن مخازن ذخیره، 3500 کیلومتر کابل کشی، 20 هزار تن سازه فلزی و یک هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز در این پروژه اجرا شده است.

سالانه 10.4 میلیون تن متان، 1.5 میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، 0.5 میلیون تن بوتان، 0.6 میلیون تن میعانات گازی، 0.9 میلیون تن گاز اسیدی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس فراوری خواهد شد؛ متان فراوریی این پالایشگاه به شبکه سراسری گاز تزریق می گردد و اتان نیز خوراک پتروشیمی گچساران خواهد بود تأمین کننده خوراک صنایع پتروشیمی راستا خط لوله اتیلن دناست خواهد بود و مازاد آن به منظور تأمین خوراک بعضی از مجتمع های پتروشیمی به منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر انتقال داده خواهد شد، اما با توجه به اینکه پتروشیمی گچساران هنوز آماده نیست، کل اتان فراوریی به منطقه ویژه منتقل می گردد و بحث کمبود خوراک این منطقه تا زمانی که ان جی ال 3200 وارد سرویس گردد رفع می گردد. محصولات پروپان و بوتان نیز به منظور انجام صادرات به اسکله ماهشهر منتقل می شوند.

65 درصد از مجموع سرمایه گذاری که در این پروژه از پیمانکاران، سازندگان، مشاوران، تأمین تجهیزات و همه عوامل اجرایی در این پروژه به کار گرفته شده، سهم ساخت داخل است و 63 میلیون نفر کارکرد بدون حادثه منجر به فوت در اجرای این پروژه ثبت شده است.

پروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در دوران ساخت و اجرا برای بیش از 15 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال زایی ایجاد نموده است و پس از بهره برداری هم حدود یک هزار نفر در مجموعه فعال خواهند بود که بیش از 85 درصد از مجموع این یک هزار نفر از نیروهای بومی استان خوزستان به ویژه شهرستان بهبهان هستند.

پساب خروجی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس صفر است و یک قطره پساب از سایت خارج نمی گردد؛ حوضچه های تبخیری ساخته شده است که پساب ها در آن تبخیر می گردد و افزون بر آن به منظور صیانت از کمبود آب در کشور، روزانه حدود یک میلیون لیتر آبی که باید به حوضچه های تبخیر وارد گردد با استفاده از سیستم های جدید بازیابی ZDL (zero discharge liquid) دوباره فرآوری و استفاده می گردد که مصرف آب مجموعه کاهش می یابد.

قرارداد طرح توسعه ای جمع آوری گازهای مشعل در شرق کارون به مبلغ 1.2 میلیارددلار میان هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در سال 97 امضا شد که اجرای این طرح ازسوی بیدبلند خلیج فارس ضمن اینکه به خاموش کردن مشعل های منطقه یاری می نماید، خوراک این پالایشگاه را هم تثبیت می نماید و افزایش می دهد. واحد شیرین سازی میعانات گازی یا همان پنتان پلاس نیز طرح توسعه دیگر این مجموعه به نام واحد PDH است که میعانات گازی فراوریی مجتمع را به عنوان خوراک پالایشگاه ها برای فراوری بنزین و گازوئیل با کیفیت استحصال می نماید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 854

به "عظیم ترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران به بهره برداری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عظیم ترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه نفت ایران به بهره برداری رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید