امید برای بازگرداندن برجام به شکل اولیه آن وجود دارد؟

به گزارش ساری فان، خبرنگاران : سخنگوی کرملین با اشاره به پرداختن رؤسای جمهور روسیه و ایالات متحده به مسئله ایران در نشست ژنو گفت که امید برای بازگرداندن برجام به شکل اولیه آن وجود دارد.

امید برای بازگرداندن برجام به شکل اولیه آن وجود دارد؟

به گزارش به نقل از خبرگزاری فارس؛ دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز پنجشنبه با تأیید این مطلب که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دیدار روز گذشته خود در ژنو به موضوع ایران نیز اشاره کردند، گفت که قابل بازگشت به شکل اولیه خود است.

براساس خبرگزاری روسی تاس، پسکوف در گفت وگو با شبکه رادیویی صدای مسکو با اشاره به نشست روز گذشته پوتین و بایدن شرح داد که رؤسای جمهور ایالات متحده و روسیه در نشست خود در ژنو در خصوص موضوع برجام با یکدیگر گفت وگو کردند و مسکو انتظار بازگشت کامل ایالات متحده به توافق هسته ای ایران را دارد.

وی در خصوص تفاهمات و اختلافات مسکو و واشنگتن در خصوص موضوع برجام گفت: طرح های خاصی وجود دارد. مسئله مهم این است که برجام قابل بازگشت به شکل اولیه خود است. تحرک و امید برای اصلاح شرایط فعلی وجود دارد.

سخنگوی کرملین همچنین در بخشی به دیگر محورهای گفت وگوی پوتین و بایدن از جمله مسئله سوریه اشاره کرد و گفت که گفت وگو بین ارتش روسیه و ایالات متحده در سوریه بسیار حائز اهمیت است و باید از آن حمایت کرد.

عصر روز گذشته رؤسای جمهور روسیه و آمریکا (پوتین و بایدن) برای اولین بار بعد از 10 سال، در ژنو با یکدیگر دیدار و درباره مسائل مختلفی رایزنی کردند و و ایران یکی از محورهای گفت وگوی رؤسای جمهور روسیه و آمریکا بود به طوری که بایدن پس از دیدار با پوتین گفت که در خصوص آن چه که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای خوانده شده صحبت کرده است.

بایدن گفت میان آمریکا و روسیه درباره اینکه ایران نباید به سلاح هسته ای دست پیدا کند توافق وجود دارد.

ترامپ علی رغم پایبندی جمهوری اسلامی به مفاد برجام، روز سه شنبه 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

مقام های دولت جو بایدن بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده اند اما تا کنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده اند.

واشنگتن می گوید تنها در صورتی که دو طرف به برجام بازگرداند حاضر است برخی تحریم ها علیه ایران را رفع کند. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح می شود که تعهدات ایران به صورت کمی قابل راستی آزمایی هستند، اما راستی آزمایی رفع تحریم ها به دست کم 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1097

به "امید برای بازگرداندن برجام به شکل اولیه آن وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید برای بازگرداندن برجام به شکل اولیه آن وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید