خبرنگاران چرا با وجود آلودگی هوای شهرها از موتورسیکلت های برقی استقبال نمی شود؟

به گزارش ساری فان، تهران- خبرنگاران- موتورسیکلت های فرسوده به عنوان یکی از منابع اصلی آلودگی هوای پایتخت و دیگر کلان شهرها به شمار می فرایند که برای مقابله با این معضل، استفاده از موتورسیکلت های برقی در دستور کار قرار گرفته است، اما با وجود گذشت چند سال، استقبال چندانی از این نوع موتورسیکلت ها نشده است.

خبرنگاران چرا با وجود آلودگی هوای شهرها از موتورسیکلت های برقی استقبال نمی شود؟

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگاران، از خودروها و موتورهای فرسوده به عنوان یکی از دلایل آلایندگی کلان شهرها یاد می شود. به گفته مسوولان، امسال فقط نزدیک به هشت هزار خودرو از چرخه حمل و نقل کشور خارج شده، در حالی که در واقعیت دو تا سه برابر، خودروی فرسوده فاقد استانداردهای زیست محیطی در کشور در حال تردد است.

مطابق آمارها تا پایان سال گذشته تعداد هشت میلیون و 782 هزار و 256 موتورسیکلت فرسوده در کشور وجود داشته است. به گفته داریوش گلعلی زاده معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، کل این موتورسیکلت ها در حال تردد نیستند. در تهران بین 2.5 تا سه میلیون موتور شماره گذاری شده و 500 هزار موتورسیکلت در حال تردد است.

پیشتر سمیه رفیعیرئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با اشاره به میزان آلودگی موتورسیکلت ها گفت: آلایندگی موتورسیکلت ها در تهران از خودروها بیشتر است، از طرف دیگر اقشاری که از این موتورسیکلت استفاده می کنند منابع درآمدی خوبی ندارند، پس دولت وظیفه دارد که در خصوص ارتقای سطح کیفیتی این موتورسیکلت ها اقدامات جدی انجام دهد.

به گفته شهردار تهران نیز، امروز آلایندگی موتورسیکلت های کاربراتوری سطح شهر تقریبا معادل کل آلایندگی خودروهای سواری تردد کننده در پایتخت ارزیابی می شود.

پیشتر، مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره اقدامات اجرا شده برای موتورسیکلت های برقی گفته بود: مشکل موتورسیکلت های برقی فروش آن هاست.

سهیل معمارباشی بیان داشت: ما در تولید این نوع موتورسیکلت ها هیچ مسئله ای نداریم، اکنون 30 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی تولید شده داریم که مشتری ندارد، زیرا قیمت موتورسیکلت های برقی سه برابر موتورسیکلت های بنزینی است.

وی اضافه نمود: در همه کشورها، دولت ها برای موتورهای برقی یارانه در نظر می گیرند؛ این در حالی است که در کشور ما چنین یارانه ای در نظر گرفته نشده است. بنابراین مردم قدرت خرید موتورسیکلت برقی ندارند.

معمارباشی ادامه داد: البته دولت یک بسته حمایتی برای خرید موتورسیکلت های برقی در سال 97 تدوین کرد، اما این طرح به خاطر تبعات اقتصادی، مصوب نشد.

در این زمینه عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران امروز (پنج شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران اضافه نمود: موتورسیکلت فرسوده باید در وهله نخست تعریف شود، مطابق آنچه در قانون آمده هشت سال عمر به عنوان زمان مفید استفاده از این وسیله نقلیه محسوب شده و بیشتر از آن فرسوده حساب می شود.

ابوالفضل حجازی بیان داشت: البته در این میان موتورهای با کیفیت خارجی امکان اینکه پس از هشت سال بتوانند از رده خارج شوند ندارند، چون ارزش اقتصادی آنها بالا است و در برخی موارد به راحتی تا 15 سال نیز بدون مشکل به تردد می پردازند.

به گفته این مقام صنفی، مدت زمان هشت سال برای از رده خارج کردن موتورهای کاربراتوری یا دو زمانه قدیمی که در دهه های 70 و 80 در کشورمان تولید می شده، قابل اجرا است.

عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران یادآورشد: این روزها قیمت موتورسیکلت در مقایسه با سال گذشته افزایش چند برابری داشته و به همین دلیل افراد به تعمیر موتور به جای تعویض روی آورده اند.

حجازی، با تاکید بر اینکه در شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان و دیگر کلان شهرها باید موتورهای فرسوده کنار رفته و به روستاها منتقل شود، شرح داد: دولت باید زمینه را برای خرید موتورسیکلت فراهم کرده و موتورهای فرسوده را با قیمت های انگیزشی خریداری کند.

استقبال نشدن از موتورهای برقی

وی گفت: سال 86 نخستین خط تولید موتورهای برقی در استان قم راه اندازی شد، اما با استقبال خوبی روبرو نشد و هنوز هم بخش اعظم آن موتورهای تولیدی در کارخانه باقی مانده است.

این مقام صنفی معتقد است: امروز تولید موتورهای برقی و تداوم تولید موتورهای انژکتوری شدنی است، اما نیازمند بخشنامه های قطعی و اجرائی در کشور است.

وی گفت: در 10 ماهه امسال نزدیک به 180 هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید شد که در هم سنجی با پارسال جهش 60 درصدی داشته است، در این میان سهم موتورهای برقی کمتر از 10 درصد است، هر چند نسبت به سال گذشته سهم موتورهای برقی کمی بیش از دو برابر شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اضافه نمود: موتورهای برقی به صورت فول سی. کی. دی ساخته می شوند و بین یک چهارم تا یک سوم قیمت آنها را باتری تشکیل می دهد.

وی با اشاره به برخی مسائل تولید، ادامه داد: محموله های کارخانجات دست کم چهار تا پنج ماه در گمرک بندرعباس می خوابد که موجب از بین رفتن باتری ها شده و تولیدکنندگان زیان شدیدی متحمل می شوند.

حجازی بیان داشت: در سال های گذشته به صورت عملیاتی حتی یک ریال نیز برای تولید موتورهای برقی حمایت نشده و یارانه تعلق نگرفته است.

وی یادآور شد: در حالی که در سال های گذشته داخلی سازی موتورسیکلت ها به بیش از 60 درصد رسیده بود و افزون بر 100 واحد قطعه سازی بزرگ و 500 واحد قطعه سازی کوچک در زنجیره تامین آن حضور داشتند، اما امروز همه قطعه سازان کوچک تعطیل شده و کمتر از 10 قطعه ساز بزرگ باقی مانده اند.

عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران ادامه داد: امروز 98 درصد موتورسیکلت ها به صورت فول سی. کی. دی و مونتاژ تولید می شوند و شاید فقط تایر و چند قطعه پلاستیکی آنها در داخل تولید شود.

به گزارش خبرنگاران، کارشناسان پیشنهاد می کنند دولت وام ارزان قیمت برای اسقاط موتورهای فرسوده در نظر بگیرد، به طوری که با سود اندک در مدت زمان دو تا سه سال بازپرداخت شود که در این صورت، هزینه آن کمتر از مسائل آلایندگی ها، انواع بیماری های ناشی از آن و غیره در سطح کلان شهرها خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 921

به "خبرنگاران چرا با وجود آلودگی هوای شهرها از موتورسیکلت های برقی استقبال نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا با وجود آلودگی هوای شهرها از موتورسیکلت های برقی استقبال نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید