از سه ماه آینده برای بحث درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام استفاده می کنیم خبرنگاران

به گزارش ساری فان، وزیر امور خارجه آلمان در اظهاراتی از جمهوری اسلامی ایران خواسته پیشنهاد برقراری دیپلماسی از سوی غرب از جمله آمریکا را به منظور احیای برجام بپذیرد.

از سه ماه آینده برای بحث درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام استفاده می کنیم خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز چهار شنبه در اظهاراتی از جمهوری اسلامی ایران خواست پیشنهاد برقراری دیپلماسی از سوی غرب از جمله آمریکا را به منظور احیای برجام بپذیرد.

روزنامه ایندیپندنت به نقل از خبر گزاری آسوشیتد پرس نوشت، وزیر امور خارجه آلمان در این خصوص گفت: در نهایت، ایران باید درک کند که مسئله مهم کاهش تنش و پذیرش پیشنهاد دیپلماسی روی میز، از جمله از سوی آمریکاست.

هایکو ماس با اشاره به توافق سه ماهه بین ایران و آژانس، جمهوری اسلامی را به عدم شفافیت متهم کرد و گفت: اما ما به همراه دیگر شرکا در توافق هسته ای (برجام) همچنان می خواهیم از این سه ماه به منظور بحث گام به گام در خصوص چگونگی بازگشت آمریکا به این توافق بهره ببریم.

وی اضافه نمود: (این بحث ها) به طور ویژه درباره ترتیب اقدامات خواهد بود؛ یعنی چه کسی باید کدام گام را بردارد تا به یک توافق کلی برسیم که در سرانجام آمریکا بار دیگر عضو این توافق شود.

در توافق میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح شده چنانچه تحریم ها تا سه ماه دیگر لغو نشوند همه تصاویر ضبط شده از فعالیت های هسته ای ایران برای همیشه پاک خواهند شد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

مقام های دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند اما در عمل هیچ گامی در این راستا برنداشته اند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم ها صورت خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 948

به "از سه ماه آینده برای بحث درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام استفاده می کنیم خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سه ماه آینده برای بحث درباره چگونگی بازگشت آمریکا به برجام استفاده می کنیم خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید