آنچه والدین باید درباره دیابت بچه ها بدانند!

به گزارش ساری فان، دیابت بچه ها دارای نوع 1 و نوع 2 می باشد که هر دوی آن در جهان در حال افزایش است. والدین باید درباره نحوه برخورد با آن، درمان، الگوی تغذیه ای کودک و میزان و روش تزریق انسولین به طور کامل اطلاع داشته باشند. در این مقاله انواع دیابت بچه ها، روش های درمانی آن و آنچه والدین باید در این باره بدانند توضیح داده شده است.

آنچه والدین باید درباره دیابت بچه ها بدانند!

در سال 2017 انجمن بین المللی سلامت گزارش کرد 208000 کودک و نوجوان زیر 20 سال در امریکا به دیابت نوع 1 و نوع 2 مبتلا هستند. همچنین هر ساله دیابت نوع یک، 1/8 درصد و دیابت نوع دو، 4/8 درصد افزایش می یابد. در سال 2011 تا 2012 به تعداد 17900 نفر زیر 20 سال به دیابت نوع یک و به تعداد 5300 نفر 10 تا 19 ساله به دیابت نوع دو مبتلا شدند.

هر ساله 17 کودک از 100 هزار کودک در حال ابتلا به دیابت هستند که علت اصلی آن چاقی و رژیم های ناصحیح تغذیه ای است. تقریباً 90% از بچه ها و نوجوانانی که از دیابت رنج می برند به دیابت نوع 1 دچار هستند که البته این آمار در مناطق مختلف جهان متفاوت است.

همانطور که در جهان، دیابت مخصوصاً دیابت بچه ها در حال افزایش است این نگرانی نیز وجود دارد که دیابت در بچه ها و نوجوانان در اوایل زندگی، فرد را با چالش های زیادی روبرو کند. همچنین باید بدانیم که تشخیص علائم و نشانه های دیابت در بهبود سریع تر و درمان زودتر آن بسیار کمک کننده است.

برخی از حقایق درباره دیابت بچه ها

 1. هم دیابت نوع یک و هم دیابت نوع دو در میان مردم در حال افزایش است.
 2. مسائل استفاده از انسولین همچنان وجود دارد.
 3. علائم دیابت نوع یک در بچه ها فقط پس از چند هفته ظهور می کند ولی علائم دیابت نوع دو مدت بیشتری طول می کشد تا ظاهر گردد.
 4. عوارض دیابت کنترل نشده نوع دو، بیماری های کلیوی و چشمی است.

انواع دیابت بچه ها

دیابت نوع یک و دو متفاوت است ولی در درمان هر دو باید از انسولین استفاده گردد.

دیابت نوع یک چیست؟

دیابت نوع 1 را قبلاً دیابت نوجوانی نیز می نامیدند. این نوع دیابت زمانی رخ می دهد که پانکراس توانایی تولید انسولین را نداشته باشد؛ بنابراین از آنجایی که انسولین وجود ندارد قند نمی تواند از طریق خون به سلول ها برسد و سطح قند خون بالا می رود تا زمانی که تحت درمان قرار گیرد. درمان شامل استفاده دائمی از انسولین و کنترل دائمی قند خون با یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم است.

دیابت نوع دو چیست؟

دیابت نوع 2 در بچه ها و نوجوانان کمتر رایج است و این زمانی رخ می دهد که انسولین به خوبی در بدن کار نمی کند و این منجر به کاهش تولید انسولین شده در نتیجه گلوگز در جریان خون انباشته می گردد. درمان دیابت نوع دو با تغییر در رژیم غذایی، افزایش تمرینات ورزشی و داشتن وزن متعادل است اما گاهی داروهایی نیز تجویز می گردد.

چگونه دیابت در بچه ها ایجاد می گردد؟

علل واقعی دیابت در بچه ها و بزرگسالان هنوز شناخته نشده است، به طور کلی دیابت از وراثت، رژیم غذایی نامناسب و یا نداشتن ورزش نیز ایجاد می گردد. هیج یک از اعضای خانواده بسکمک از بچه ها دیابتی از نوع یک، دیابت ندارند، بنابراین علت دقیق آن هنوز ناشناخته مانده است. دیابت نوع دو در میان بچه ها با سن کم ناشی از رژیم غذایی ناصحیح و یا شیوه زندگی بدون ورزش است.

بچه ها دیابتی معمولاً چه علائمی دارند؟

مانند بزرگسالان، تعدادی از علائم دیابت در بچه ها وجود دارد که می تواند هشداردهنده باشد:

 • تشنگی
 • خستگی
 • کاهش وزن
 • تکرر ادرار

در میان بچه ها ممکن است علائمی مانند معده درد، سر درد و مسائل رفتاری نیز مشاهده گردد. بنابراین دردهای شکمی تکراری در بچه ها و سابقه یک بیماری بدون دلیل باید هنگام درمان به عنوان نشانه های احتمالی دیابت در نظر گرفته گردد.

چگونه دیابت بچه ها درمان می گردد؟

پس از تشخیص دیابت بچه ها، کودک به نزد یک پزشک متخصص فرستاده می گردد. بیشتر بچه ها مبتلا به دیابت ابتدا در بیمارستان بستری می شوند.

از آنجا که دیابت نوع یک بدین معنی است که سلول های پانکراس به خوبی کار نکرده و یا نمی توانند انسولین تولید کنند، تنها روش درمان این دیابت؛ انسولین است. در این موارد یک تیم مراقبتی یک رژیم مناسب از انسولین در زمان های خاص را برای کودک تجویز می کند.

انسولین سریع الاثر برای طول روز و انسولین با تاثیرگذاری طولانی تر (متوسط الاثر یا طولانی اثر) برای مصرف شبانه تجویز می شوند. همچنین در میان بچه ها پمپ های انسولین نیز رایج هستند.

گاهی اوقات پس از تشخیص دیابت بچه ها، دوزهای کمی از انسولین برای کودک تجویز می گردد ولی با افزایش سن کودک و بزرگ تر شدن او، این دوزها افزایش می یابد. مدیریت کنترل قند خون یکی از ضروریات در بچه ها دیابتی است.

درمان دیابت نوع دو در بچه ها به شرایط و میزان پیشرفت دیابت در کودک بستگی دارد. در مراحل اولیه ممکن است با تغییر سبک زندگی و داشتن تمرینات ورزشی، دیابت درمان گردد.

پدر و مادر کودک مبتلا به دیابت چه باید بکنند؟

پدر و مادر باید سطح گلوکز خون کودک را چک کنند و از بالا و پایین بودن آن آگاه باشند. والیدن باید در نظر داشته باشند که بچه ها مبتلا به دیابت محدودیت های غذایی دارند و نباید از فعالیت و تغذیه آن ها غافل شوند.

در ابتدای بیماری و در مراحل بعدی ممکن است دیابت یک فشار جدی برای کودک باشد بنابراین والدین باید همیشه و در همه حال، پشتیبان کودک خود باشند.

در ابتدا ممکن است مدیریت و درمان کودک، برای والدین کاری سخت و پیچیده باشد. درک اینکه این بیماری چطور یک کودک را تحت تاثیر خودش قرار می دهد برای والدین ضروری است. برخی از مورادی که والدین باید در مورد آن بدانند عبارتند از:

 1. ممکن است شما مجبور باشید تزریق انسولین را انجام دهید؛ بنابراین باید از نحوه تزریق انسولین آگاهی داشته باشید. حتی اگر لازم نباشد که شما تزریق را انجام دهید باید روش آن را یاد بگیرید. دو محل اصلی برای تزریق انسولین وجود دارد بالای شکم و در ران ها.
 2. شما باید با علائم کاهش گلوکز و افزایش آن در سطح خون آشنا باشید. همچنین باید بدانید که در صورتی که در این شرایط قرار گرفتید، چه کنید.
 3. سطح قند خون کودک خود را کنترل کنید و از تیم مراقبتی دیابت بچه ها بخواهید که این را به شما آموزش دهند که چگونه این کار را انجام دهید.
 4. در مورد بچه ها بزرگتر از تیم مراقبتی بخواهید که تزریق انسولین را به خودشان آموزش دهند تا یاد بگیرند خودشان انسولین را تزریق کنند.
 5. برای اطرافیان آشکار کنید که کودک شما مبتلا به دیابت است و در شرایطی که دیابت کودک پایین آمد، و شما در دسترس نبودید چه کاری کنند.

بچه ها مبتلا به دیابت چه غذاهایی بخورند؟

دیابتی ها باید دقیقاً همان غذای افراد معمولی را بخورند؛ این یک باور قدیمی است که می گویند دیابتی ها غذای بدون شکر و بدون قند بخورند؛ البته که رژیم تغذیه ای افراد دیابتی مهم است و یک متخصص تغذیه در این مورد می تواند یک برنامه دقیق و یک رژیم غذایی خوب برای کودک شما تجویز کند. توصیه می گردد در رژیم غذایی کودک از کربوهیدرات های پیچیده و فیبر ها غافل نشوید.

ممکن است رژیم غذایی فرد دیابتی در برنامه غذایی روزانه خانواده او تاثیر بگذارد. بدانید که اتفاقا این نوع رژیم غذایی، یک رژیم صحیح و سالم است و چه اشکالی دارد که همه اعضا خانواده این رژیم غذایی سالم را دنبال کنند.

موادغذایی که برای تغذیه کودک مشخص می گردد به سن و جثه کودک بستگی دارد و اغلب توسط متخصص تغذیه و یا والدین مشخص می گردد. بهتر است در مورد غذا های شیرین با احتیاط عمل کنید، ولی لازم نیست که کاملاً این نوع غذا ها را حذف کنید.

چرا ورزش برای بچه ها مبتلا به دیابت توصیه می گردد؟

ورزش دومین فاکتور مهم در کنترل دیابت نوع 2 است. توصیه می گردد که بچه ها مبتلا به دیابت هر روز ورزش کنند، ولی والدین باید آگاه باشند که فعالیت بدنی، سطح قند خون را پایین می آورد. ورزش کردن به مرور زمان نیاز کودک به انسولین را کمتر می کند، ولی زمانی که کودک تمرینات فیزیکی انجام می دهد، بهتر است یک غذای شیرین در دسترس آن ها قرار داشته باشد. فعالیت فیزیکی همچنین، بر میزان غذا خوردن کودک، نیز تاثیر می گذارد.

نکته آخر

مهم است که والدین از علائم احتمالی دیابت به خوبی آگاهی داشته باشند تا بتوان آن را زود تشخیص داده و درمان کرد. نشان داده شده است که با تشخیص زودهنگام، هر دو گروه بچه ها مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 تا حد زیادی بهبود پیدا کرده اند.

برگرفته از: diabetes.co.uk و medicalnewstoday

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 847

به "آنچه والدین باید درباره دیابت بچه ها بدانند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه والدین باید درباره دیابت بچه ها بدانند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید