ادامه درگیری های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ

به گزارش ساری فان، در ادامه درگیری های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ، 4 انفجار در شهر استپاناکرت گزارش شد.

ادامه درگیری های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در پی تنش های جدید بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ، امروز دوشنبه چهار انفجار در خارج از منطقه استپاناکرت اِستِپاناکِرت (به ارمنی) یا خان کَندی (به ترکی آذربایجانی) گزارش شده است.

با گذشت هشت روز از درگیری ها هنوز هیچ نشانه ای از شروع مذاکرات و برقراری آتش بس نمایان نشده است.

جوامع بین الملل از جمله رؤسای سازمان امنیت و همکاری در گروه مینسک [شامل روسیه، فرانسه، آمریکا] از طرفین درگیری خواسته اند تا با برقراری آتش بس، زمینه را برای شروع مذاکرات صلح فراهم نمایند. این در حالی است که آتش جنگ شعله ور تر شده و تلفات زیادی میان غیرنظامیان گزارش شده است.

طرف ارمنی گفته است که ایروان آماده همکاری با سازمان امنیت و همکاری در اروپا برای برقراری مجدد آتش بس در قره باغ است، با این حال، رئیس جمهور آذربایجان هشدار داده است که باکو از روش های نظامی برای حل مسئله استفاده خواهد نمود اگر مذاکرات بی نتیجه باشد، تأکید می نماید که این کشور باید یکپارچگی خود را بازگرداند.

پیش از این، مشاور رئیس جمهور آذربایجان از حمله موشکی نیروهای ارمنستان به منطقه آبشرون در حومه باکو و شهرستان خیزی در 104 کیلومتری شمال پایتخت خبرداد.

حکمت حاجی اف در صفحه تویتری خود نوشت: نیروهای ارمنی ساعت 23 و 10 دقیقه روز یکشنبه دو موشک برد متوسط (300 کیلومتر) را به مناطق آبشرون و خیزی شلیک کردند.

وخامت روابط میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان به انتها دوران شوروی سابق باز می شود؛ زمانی که کشتار سومقاییت (که در آن ساکنان ارمنی شهرک ساحلی سومقاییت در جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان یکی از جمهوری های تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی آن موقع، در اواخر فوریه 1988 هدف گرفته شدند) به وقوع پیوست.

پس از آن بحرانی در منطقه کوهستانی قره باغ در فوریه سال 1988 شکل گرفت که در نتیجه آن مقامات اقلیم خودمختار قره باغ (که بیشتر ساکنان آن را جمعیت ارمنی تشکیل می داد) تصمیم گرفتند تا از قیمومیت جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان خارج شوند. مقامات قره باغ همچنین در سال 1991 با نام جمهوری قره باغ کوهستانی اعلام استقلال کردند. این مسئله سبب شد که جمهوری آذربایجان کنترل خود را بر این منطقه از دست بدهد. ، باشگاه خبرنگاران

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 587

به "ادامه درگیری های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه درگیری های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید