کرونا و رعایت اصول بهداشتی؛ چگونه از افراد بی مسئولیت عصبانی نشویم؟

به گزارش ساری فان، ویروس کرونا ما را عصبی، تنها و غرغرو نموده است. اما آیا نگرانی های ما در خصوص نزدیک ترین و عزیزترین اطرافیانمان همواره موجه است؟ اگر خیر چطور باید با آن ها مقابله کنیم؟

کرونا و رعایت اصول بهداشتی؛ چگونه از افراد بی مسئولیت عصبانی نشویم؟

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

پس از شیوع بیماری کرونا دیدار حضوری با دیگران می تواند احساس پریشانی ایجاد کند، خصوصاً وقتی همه به هدایت ها و محدودیت ها پایبند نباشند. در حدود 4/7 میلیون نفر در انگلیس می گویند که تنها بودن در قرنطینه بر سلامتی آنها تأثیر گذاشته است. این اتفاق می تواند تبدیل به یک چرخه معیوب شود: وقتی تنها هستیم نسبت به دیگران انتقاد بیشتری داریم. علت این ماجرا به تکامل انسان برمی شود. وقتی انسان اولیه تنها بود، از قبیله خود جدا و در نتیجه بیشتر در معرض خطر بود. اکنون، وقتی تنها هستیم، خطری مشابه صدها هزار سال قبل را تجربه نمی کنیم اما هنوز همان سیستم فیزیولوژیکی را داریم که با احساس طرد شدن و تنها ماندن، کلافه و بی تاب می شود.

معین است که ویروس کرونا اثر خود را بر روابط ما نشان داده است. اما در روبرو شدن با افرادی که اصول بهداشتی را رعایت نمی نمایند چه باید کرد؟

1- احساسات خود را بشناسید

اگر شخصی که به او اهمیت می دهید کاری را انجام دهد که با اصول شما مغایرت داشته باشد، طبیعی است که شدیداً نسبت به آن حس بدی داشته باشید. مردم سعی می نمایند احساسات خود را سرکوب نمایند و سپس احساساتشان در کمین آن ها قرار می گیرند و از راه هایی بیرون می آیند که فرد کنترلی بر آن ها ندارد. بنا براین سعی کنید احساسات خودتان را بشناسید و آن را کنترل کنید.

2- با سؤال آغاز کنید

در نظر بگیرید که چرا فکر می کنید دوست شما قوانین را زیر پا می گذارد یا غیرمسئولانه عمل می نماید. شما ممکن است پستی را در اینستاگرام دیده باشید، یا اظهار نظری غیرمستقیم شنیده باشید، اما تصور نکنید که از کل ماجرا اطلاع دارید. قبل از اینکه منتقدانه و خشمگینانه به دیگران بتازید از آن ها سؤال کنید.

در این زمینه بخوانید:

چگونه از شر خاطرات بد خلاص شویم؟

ورزش کردن در طول روز چگونه کرونا را شکست می دهد؟

3- همدردی کنید

آیا بخشی از شما وجود دارد که دوست داشته باشد قوانین را زیر پا بگذارد و یک میهمانی در خانه برگزار کند؟ قبل از هرگونه برخورد، خودتان را ارزیابی کنید. خودآزمایی به شما یاری می نماید تا از خشم و ملامت دیگران جلوگیری کنید. سعی کنید بفهمید که تنهایی به دیگران فشار می آورد و با فهمیدن این مسئله همدلانه با آن ها سخن بگویید و به رفتار درست قانعشان کنید نه اینکه بجنگید.

4- قضایا را شخصی نکنید

افرادی که احساس عدم اعتماد به نفس می نمایند و عزت نفس پایین دارند معمولاً مسائل را به خودشان می گیرند و آن ها را شخصی می نمایند. مهم است که مرزهای خود را به طور آشکار و صادقانه با دوستان و خانواده خود اعلام کنید، حتی اگر شک دارید که ممکن است با مقاومت خاصی روبرو شوند. اما فکر نکنید که هر رفتاری با این قصد صورت می گیرد که به شما آسیبی بزند. اگر کسی شما را دعوت کرد به جای ملامت کردن او می توانید بگویید: من دوست دارم ببینمت، اما به خاطر این بیماری معذب میشم.

بعد از اینکه مرزهای خود را معین کردید، می توانید گزینه های دیگری ارائه دهید که هر دو با آن ها احساس راحتی کنید. ممکن است یک پیاده روی با ماسک یا پختن کیک با هم به وسیله تماس ویدیویی گزینۀ مناسبی باشد.

5- برنامه ریزی برای آینده را آغاز کنید

نباید فراموش کنید که با آغاز واکسیناسیون انتها دوران بیماری نزدیک است. برنامه ریزی کنید که بعد از انتها بیماری قرار است چه کنید. این کار به شما انگیزه می دهد و فعالیت های اجتماعی برای آینده را لذت بخش تر می نماید. یک دفترچه داشته باشید و این برنامه ها را در آن یادداشت کنید.

منبع: The Guardian

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1188

به "کرونا و رعایت اصول بهداشتی؛ چگونه از افراد بی مسئولیت عصبانی نشویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و رعایت اصول بهداشتی؛ چگونه از افراد بی مسئولیت عصبانی نشویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید