کرونا به ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد

به گزارش ساری فان، روزنامه سوئیسی نویه زورشر سایتونگ در مقاله ای با اشاره به این که کرونا را نباید به عنوان پدیده ای مستقل یا اتفاقی ویژه نگریست، تاکید نمود پاتوژن های نوظهور شبیه ویروس کرونای جدید، در طول تاریخ همیشه از همراهان بشر بوده اند.

کرونا به ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد

به گزارش گروه بین الملل ساری فان روزنامه سوئیسی نویه زورشر سایتونگ در مقاله ای با اشاره به این که کرونا را نباید به عنوان پدیده ای مستقل یا اتفاقی ویژه نگریست، تاکید نمود پاتوژن های نوظهور شبیه ویروس کرونای جدید، در طول تاریخ همیشه از همراهان بشر بوده اند.

این روزنامه نوشت: در پارینه سنگی، هنگامی که انسان های نخستین در گروه های کوچک به جمع آوری گیاهان و شکار می پرداختند، پاتوژن های نوظهور نمی توانستند به راحتی خود را در جامعه انسانی مستقر نمایند. این موضوع به سرعت و پس از سکونت و شروع دام پروری در حدود 12 هزار سال پیش تغییر کرد.

در مقاله روزنامه سوئیسی تصریح شده است که تماس تنگاتنگ میان انسان و حیوان در روستا ها و شهر ها و ایجاد اکوسیستم های جدید انتقال عوامل بیماری زا از حیوان به انسان را آسان کرد و به نسل های آینده منتقل نمود. به عنوان نمونه، پژوهشگران بر این نظرند که ویروس سرخچه در دوران باستان شیوع پیدا نموده و ریشه در طاعون گاوی دارد.

آلن نیدرر نویسنده این مقاله معتقد است که عوامل ایجاد نماینده بیماری های ابولا، ایدز و آنفلوانزا هم ریشه در گذشته دارند و پاتوژن های سارس و مرس که از خانواده ویروس کرونا هستند نیز از حیوان به انسان منتقل شده اند.

به گفته او، چهار ویروس کرونای دیگر وجود دارد که آن ها را تنها متخصصان می شناسند. این ویروس ها در دهه 1960میلادی کشف شده اند و تا به امروز به عنوان ویروس سرماخوردگی در چرخشند.

ایزابلا اکرله مدیر مرکز بیماری های جدید ویروسی در دانشگاه ژنو، گفته است که این ویروس ها هم به احتمال زیاد، صد ها سال پیش برای انسان ها دردسرساز بوده اند، اما به مرور کم خطرتر شده اند.

اکرله می گوید که ویروس های سرماخوردگی باعث تقویت سیستم ایمنی فرد مبتلا می شوند و از او در برابر همان ویروس ها به مدت چند سال محافظت می نمایند.

این کارشناس برای ویروس کرونای جدید (Sars-CoV-2) هم سناریوی مشابهی تصور می نماید، زیرا نخستین آزمایش ها بر روی بیماران نشان داده اند که این پاتوژن هم در انسان پادتن (آنتی بادی) ایجاد می نماید.

بر اساس داده های مقاله روزنامه سوئیسی، بچه ها و بزرگسالان جوان پس از آلوده شدن به کرونای جدید به طور جدی بیمار نمی شوند و به همین دلیل میزان مرگ و میر در میان آن ها تقریبا معادل صفر است.

در این مقاله به نقل از کارشناسان آمده است که بدن انسان به مرور در برابر این ویروس مقاوم می گردد و در نتیجه، فراگیری آن کاهش می یابد.

یک کارشناس هم گفته است که در آینده نزدیک بین 40 درصد تا 70 درصد جمعیت دنیا به این ویروس مبتلا می گردد و دوران بحرانی آن دو تا سه سال طول می کشد.

نیدرر در سرانجام مقاله می نویسد که ویروس کرونای جدید به طور کامل از بین نخواهد رفت بلکه به مرور به یک ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد.

اکرله گفته است که یکی از دلایل این فرایند، تمایل خود ویروس به ادامه حیات است، به همین جهت ترجیح می دهد که میزبان خودش را نکشد و برای این منظور به دگردیسی می پردازد و برای کنار آمدن با انسان راه مناسب را پیدا می نماید.

از دی ماه و پس از شیوع ویروس کرونا در چین، این بیماری تا به امروز به بیش از 90 کشور سرایت کرد و بیش از 102 هزار نفر به بیماری کووید 19 مبتلا شده اند. از این میان 3 هزار و پانصد نفر جان باخته و بیش از 57 هزار نفر نیز سلامتی خود را بازیافته اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 242

به "کرونا به ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا به ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید