چرا فتوچینی آلفردو به نماد پاستاها تبدیل شد؟، غذایی که روز ملی دارد

به گزارش ساری فان، پاستا فتوچینی آلفردو غذایی است که از دو جنگ دنیای اول و دوم نجات یافته و به محبوب ترین غذای ایتالیایی در هالیوود تبدیل شده است و در واقع، این غذا که پس از پیتزا دومین غذای معروف ایتالیایی است همچون پیتزا به لطف تغییراتی که آمریکایی ها در طرز تهیه آن به وجود آورده اند معروفیت دنیای یافته است. بنابراین، آنچه که در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا به فتوچینی آلفردو معروف است نسخه آمریکایی شده این غذا است نه نسخه اصلی ایتالیایی.

چرا فتوچینی آلفردو به نماد پاستاها تبدیل شد؟، غذایی که روز ملی دارد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

هر چند مارتینو دا کُمو، سرآشپز شمال ایتالیا که در رم فعالیت می کرد، در کتاب هنر آشپزی که در قرن پانزدهم میلادی منتشر کرد به این پاستا اشاره و البته آن را ماکارونی رُمی نامیده است اما این رستوران دار رمی آلفردو دی لِلیو بود که اوایل قرن بیستم این غذا را دوباره کشف و به عبارتی در نسخه منحصر به خودش آن را اختراع کرد.

آلفردو دی للیو در سپتامبر 1883 در رم به دنیا آمد و از نوجوانی در اغذیه فروشی کوچکی در میدان رزا شانه به شانه مادرش کار کرد. سال 1908 همزمان با تولد پسرش آرماندو، آلفردو فتوچینی های مخصوصش را ابداع کرد و چندسال بعد به یکی از معروف ترین سرآشپزهای دنیا تبدیل شد. فتوچینی اختراعی آلفردو در روزگاری که پاستاهای رُمی برپایه گوجه فرنگی بود، با پنیر پارمیزان و کره فراوان و کمی آبدار تهیه می شد.

سال 1914 شهرداری با هدف ساختن گالری کلونا، میدان رزا را خراب کرد و این گونه اغذیه فروشی آلفردو هم به ناچار تعطیل شد. به این ترتیب، آلفردو دی للیو تصمیم گرفت به محله ای در مرکز شهر رم نقل مکان کند و در آنجا اولین رستورانش را تاسیس کرد و شخصا تا سال 1943 آنجا را اداره کرد و بعد آن را به خانواده واگذار کرد.

اما نبودن خودش بر صحنه رستوران به شدت به کسب وکار لطمه زد. بنابراین از سال 1950 بار دیگر خودش کنار پسرش آرماندو کنترل سنت خانوادگی را در رستوران ایل وِرو آلفردو (آلفردوی واقعی) در دست گرفت و از آن زمان، این رستوران به پاتوق گردشگران و شخصیت های معروفی چون جان اف کندی (رئیس جمهوری ترور شده آمریکا) و آلفرد هیچکاک (کارگردان معروف انگلیسی) تبدیل شد و به نوعی، آلفردو به نصرت زمان خودش تبدیل شد.

این گونه، رستوران های ایتالیایی در آمریکا فتوچینی آلفردو را در منوی غذایی شان قرار دادند، اما در طرز تهیه آن تغییراتی به وجود آوردند و به جای پنیر پارمیزان و کره از خامه استفاده و این نسخه آمریکایی شده را به سراسر دنیا صادر کردند.

به همین علت، امروزه در بسیاری از کشورها از جمله ایران، به همان میزان که پیتزا آمریکایی بیشتر از پیتزا ایتالیایی هوادار دارد، فتوچینی آلفردو هم با خامه شناخته شده است.

نکته جالب توجه درمورد فتوچینی آلفردو این است که این غذا چندان برای ایتالیایی ها شناخته شده نیست و فتوچینی معمولا در خانه های مردم طبخ نمی گردد و فقط رستوران ها به ویژه رستوران هایی که محل رفت وآمد گردشگران خارجی است آن را ارائه می دهند. با وجود این به علت معروفیت دنیای این غذا، 7 فوریه در ایتالیا روز ملی فتوچینی آلفردو نامگذاری شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1167

به "چرا فتوچینی آلفردو به نماد پاستاها تبدیل شد؟، غذایی که روز ملی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فتوچینی آلفردو به نماد پاستاها تبدیل شد؟، غذایی که روز ملی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید