پروژه های شهری باید با اصول پدافند غیر عامل همسو باشند

به گزارش ساری فان، خبرنگاران/مرکزی رئیس ستاد مدیریت بحران شهرداری ساوه، گفت: همه طرح ها و پروژه های عمرانی و خدماتی در شهر باید با اصول پدافند غیرعامل همسو بوده و همخوانی داشته باشند.

پروژه های شهری باید با اصول پدافند غیر عامل همسو باشند

سیدمهدی حسینی در جلسه ستاد بحران شهرداری ساوه، اضافه کرد: هدف اصلی از تشکیل این ستاد ایجاد هماهنگی و وحدت رویه و نیز انجام تعاملات به موقع و کارآمد درون و برون سازمانی با سایر سازمان ها، واحدها و ارگان های مرتبط جهت خدمت رسانی بهتر و بیشتر به شهروندان به صورت اصولی در مراحل چهارگانه مدیریت بحران یعنی پیش بینی و پیشگیری، آمادگی مقابله و بازسازی و بازتوانی است.

وی ادامه داد: ستاد مدیریت بحران شهرداری ساوه در حال حاضر سعی دارد با آنالیز مخاطرات شهری و تهدیدات و عوامل بحران زا اعم از طبیعی و انسان ساخت، با طبقه بندی و طرح آنها در کارگروه های تخصصی مربوطه، نسبت به ارائه راه حل و پیگیری برطرف آنها اقدام کند.

شهردار ساوه با تاکید بر لزوم تعامل بین مدیریت بحران شهرداری با ستاد بحران شهرستان، گفت: شهر ساوه به دلیل موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در پست ترین نقطه استان به لحاظ ارتفاع، در خط بحران سیل واقع شده است لذا باید پیش بینی های لازم در این زمینه صورت گیرد.

وی توضیح داد: ضروری است نسبت به کانال های موجود راهنمایی آب های سطحی و سیلاب ها بازنگری لازم صورت گیرد زیرا با توجه به رشد شهر ساوه دیگر کانال های قدیمی ظرفیت راهنمایی این میزان آب های سطحی و سیلاب های شهری را ندارند و باید در بودجه سال 99 اعتبار لازم برای این مهم پیش بینی گردد.

حسینی اضافه کرد: همچنین باید کانال های درون شهری به صورت استاندارد و سرپوشیده باشد تا بتوانیم از فضاهای مفید سطح آن نیز در جهت رفاه شهروندان استفاده گردد.

وی، مناسب سازی معابر شهری برای معلولان را نیز ضروی دانست و اظهار کرد: ما وظیفه داریم فضای شهری را برای حداقل های جامعه ببینیم تا همه اقشار جامعه بویژه معلولین نیز بتوانند از خدمات و مبلمان شهری استفاده نمایند.

حسینی اجرای طرح زیباسازی در خیابان های شهر را اقدامی مطلوب دانست و گفت: اجرای این طرح با استقبال مردم روبرو شده و ضروری است تداوم یابد، اما در کنار آن باید به مناسب سازی سطح شهر برای تردد آسان همه اقشار بویژه معلولان و نابینایان توجه گردد.

وی اضافه کرد: ستاد مدیریت بحران شهرداری در نوروز سال جاری سیل را تجربه کرد، لذا باید آماده باشیم تا هم اینک در اماکنی که احتمال خطر بیشتر است تدابیر لازم اندیشیده گردد و در مناطق بالادست و خارج از محدوده شهری موارد به مسئولان ذیربط گوشزد گردد تا مردم در معرض خطر قرار نگیرند.

شهردار ساوه با بیان اینکه ماشین آلات باید در حداکثر آمادگی باشند، اضافه کرد: در کنار بحران های طبیعی باید به بحران های اجتماعی نیز توجه داشته باشیم بطوری که در تمامی طرح ها و پروژه های شهری موضوع پدافند غیرعامل دیده گردد.

وی توضیح داد: با توجه به مسائل اقتصادی کشور هم اینک بیشتر مردم و ادارات درگیر بحران اقتصادی هستند و ما نیز در شهرداری ساوه در این بحران در حال نزدیک شدن به شرایط خط قرمز هستیم و مدیران شهری باید این بحران را پیش از گرفتار شدن احساس نمایند.

در این جلسه مسائلی از جمله اﺳﺘﻬﻼک ﻣﺎﺷﻴﻦ آﻻت سنگین شهرداری، ساخت وسازهای غیر مجاز در بستر رودخانه ها، عدم آمادگی سالن بحران، نبود نردبان بلند آتش نشانی، فرسوده شدن آمبولانس ها و بعضی کمبودها مورد آنالیز نهاده شد.

ایجاد یک کیلومتر سیل بند، احداث 800 متر کانال، حفر 19 چاه در اماکنی که مشکل آب سطحی داشتند، احداث 180 متر کانال سنگی و آماده سازی یک هزار قطعه قبر بخشی از اقدامات اجرا شده توسط این ستاد در سالجاری بوده است.

در ادامه این جلسه چهار کارگروه تخصصی ایمنی، آتش نشانی و امداد و نجات، تدفین، کنترل سیلاب های شهری و هشدار و اطلاع رسانی گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 18

به "پروژه های شهری باید با اصول پدافند غیر عامل همسو باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه های شهری باید با اصول پدافند غیر عامل همسو باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید