پرداخت 70 درصد منابع موردنیاز دانش&zwnjبنیان&zwnjها برای حل نیاز&zwnjهای فناورانه ، نظام تعامل دانشگاه و صنعت، پیمانکاری نیست

به گزارش ساری فان، مشاور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: این صندوق تا 70 درصد منابع مورد احتیاج دانش بنیان ها را تا سقف 300 میلیون تومان برای حل احتیاج فناورانه مورد حمایت قرار می دهد.

پرداخت 70 درصد منابع موردنیاز دانش&zwnjبنیان&zwnjها برای حل نیاز&zwnjهای فناورانه ، نظام تعامل دانشگاه و صنعت، پیمانکاری نیست

از پروفایل ما وبلاگ سفربرو دیدن نمایید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از صندوق نوآوری وشکوفایی، سید محمد مهدوی مشاور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی درنشست تخصصی همکاری فناورانه شرکت های دانش بنیان با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی؛ ملاحظات و چالش ها با یادآوری خدمت تحقیق و توسعه در سبد خدمات مالی صندوق نوآوری به شرکت های دانش بنیان گقت: احتیاج فناورانه شرکت های دانش بنیان به تیم های تحقیقاتی و آزمایشگاه های معتبر و دارای هویت ارجاع می گردد و صندوق نوآوری تا 70 درصد منابع مورد احتیاج تا سقف 300 میلیون تومان را برای حل احتیاج فناورانه مورد حمایت قرار می دهد.

وی با بیان اینکه حمایت صندوق نوآوری برای فناوری های پیشرفته و اولویت دار تا 90 درصد خواهد بود، ادامه داد: در این طرح بستر همکاری و سازوکار حقوقی و تامین مالی پروژه توسط صندوق نوآوری فراهم است و فراخوان احتیاجهای تحقیقاتی در سامانه غزال قابل مشاهده است.

هزینه برای تحقیق و توسعه، نوعی سرمایه گذاری است

در ادامه این نشست، مهدی کشمیری عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص این که آیا دانشگاه های کشور برای هرگونه سفارشی آمادگی دارند، گفت: دانشگاه به عنوان موجود زنده ظرفیت ها و توانمندی های متفاوتی دارد که باید از درون خود دانشگاه معین گردد به این معنی که دانشگاه باید برای پوشش تخصص ها و خروجی های مختلف مثل رویکردهای پژوهشی، تربیت نیروی انسانی و آموزشی برنامه ریزی کند.

وی در خصوص نقش حاکمیت در تامین مالی تحقیق و توسعه نیز گفت: سیاستگذاری کلان کشور برای تامین منابع مالی تحقیق و توسعه بسیار می تواند موثر باشد و دولت ها باید هزینه تحقیق و توسعه را نوعی سرمایه گذاری بدانند. این سیاست کلان کشور است که باید منابع مالی را جهت دهی کند؛ به عنوان مثال در بحران مالی سال 2007، ژاپن برای رویه مالی خود همه بودجه های کشور را 20 درصد کاهش داد اما بودجه حوزه علم و فناوری را 20 درصد افزایش داد و این نشان دهنده برنامه جهت دهی این کشور برای توسعه در آینده است.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص تعامل دانشگاه با صنعت نیز اعلام کرد: امروز نظام تعامل دانشگاه و صنعت، نظام پیمانکاری نیست و متحول شده است. نظام تعاملی خوب نظامی است که نگاه توسعه ای در آینده داشته باشد نه اینکه صرفا حل مسائل امروز صنعت را در دستور کار خود قرار دهد.

کشمیری درباره نظام نوآوری باز نیز گفت: در این نظام، صنایع به یک نهاد درونی تحقیق و توسعه اتکا نمی نمایند و به هر آنچه که اثربخش باشد و تحقیق و توسعه را تکمیل کند روی می آورند. بنابراین در حلقه اتصالی دانشگاه و صنعت، نقش شرکت های کوچک و دانش بنیان خیلی پررنگ است و این شرکت ها برای تکمیل ظرفیت خود از توان دانشگاه استفاده می نمایند و به زنجیره صنعت نیز متصل هستند.

شرکت های دانش بنیان قدرت تاب آوری مقابل رشد فناوری را افزایش می دهند

در ادامه این نشست مجید نیلی عضو هیات علمی دانشگاه تهران هم درمورد بروکرهای علم و فناوری شرح داد و گفت: بروکر علم و فناوری مجموعه حرفه ای از افراد متخصص در حوزه های مختلف است که احتیاج را شناسایی می نمایند و می دانند که دانش فراوری شده در دانشگاه را به کجا وصل نمایند که منجر به ارزش اضافه نموده گردد.

وی اضافه نمود: شرکت های دانش بنیان که نزدیک لبه فناوری شکل می گیرند، قدرت تاب آوری و زنده ماندن در مقابل رشد فناوری را افزایش می دهند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در فضای رقابتی کنونی دسترسی دسته اولی به تحقیق عمیق و محصولات و نیز دستاوردهای ناشی از آن نسبت به کپی کاری یا مهندسی معکوس تقاضای بیشتری دارد. علم و فناوری های مورد احتیاج کنونی میان رشته ای است لذا باید برای هر توسعه ای، اکوسیستم فناوی ورود کند که مبدا آن دانشگاه است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر دانشگاه کشتگاه شرکت های دانش بنیان است که برداشت انجام می دهند و در نهایت دانش فراوری شده را زودتر و راحت تر وارد بازار می نمایند.

همچنین حسین جبل عاملیان محقق و پژوهشگر صنعت و دانشگاه در این نشست شرکت های دانش بنیان را جزو پیکره صنعت معرفی کرد و گفت: اگر رضایت نسبی در این زمینه وجود ندارد به این دلیل است که اهمیت و ضرورت این شرکت ها درک نشده است. ملتی که پیرو باشد به دستیابی به دانش احتیاج پیدا نمی نماید و در رابطه با صاحبان قدرت، تکنولوژی مورد احتیاج خود را تامین می نماید. دانشگاه موتور رشد هر ملتی است که این امر بدون تعامل عمیق فراوری با بدنه صنعت و دانشگاه مولد علم و فناوری، میسر نیست.

وی اضافه نمود: سازوکار حقوقی جذاب و موثر در همکاری بین شرکت های دانش بنیان با پیکره صنعت و دانشگاه توسعه پیدا نکرده است به گونه ای که روابط پایدار، قابل اتکا و نیز منافع طرفین را تامین کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 774

به "پرداخت 70 درصد منابع موردنیاز دانش&zwnjبنیان&zwnjها برای حل نیاز&zwnjهای فناورانه ، نظام تعامل دانشگاه و صنعت، پیمانکاری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 70 درصد منابع موردنیاز دانش&zwnjبنیان&zwnjها برای حل نیاز&zwnjهای فناورانه ، نظام تعامل دانشگاه و صنعت، پیمانکاری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید