وزیر ورزش: حذف وزیر از مجمع فوتبال برای منافع ملی بود، 100 درصد سهام سرخابی ها واگذار می گردد

به گزارش ساری فان، از پانزده سال پیش بحث خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مطرح بوده که مالکیت آنها هم با دولت و یک وزارتخانه است.

وزیر ورزش: حذف وزیر از مجمع فوتبال برای منافع ملی بود، 100 درصد سهام سرخابی ها واگذار می گردد

وزیر ورزش و جوانان گفت: در بحث اصلاح اساسنامه کوشش ما بر این بود که تغییرات به صورت قطعی یک بار برای همواره انجام گردد تا در آینده مسئله ای نداشته باشیم.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت ورزش، مسعود سلطانی فر در نشست هم اندیشی مدیران و سردبیران ورزشی رسانه ها، شرحاتی را در مورد فرایند خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال ارائه کرد. وی با اشاره به اهمیت دو باشگاه پایتخت و طرفداران چهل، پنجاه میلیونی آنها، شرح داد: از پانزده سال پیش بحث خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مطرح بوده که مالکیت آنها هم با دولت و یک وزارتخانه است.

وزیر ورزش و جوانان با تصریح بر اینکه مدیریت دو باشگاه ورزشی فوتبال پایتخت با چنین شرایطی توسط دولت در جهان بی سابقه است اضافه کرد: وزارتخانه ای که کار حاکمیتی ورزش را بر عهده دارد، اگر قرار باشد در حوزه مدیریتی برای چنین باشگاه هایی با چنین ویژگی هایی عادلانه عمل کند، دچار مشکل می گردد، بنابراین اعتقاد دارم، ادامه این روش به هیچ وجه امکانپذیر نیست.

وی در ادامه شرحاتی را درخصوص فرایند خصوصی سازی این دو باشگاه که از 5 سال پیش شروع شده، ارائه کرد و گفت: پیش از این کوشش های بسیار خوبی اجرا شده که در نهایت تا راند آخر هم پیش رفت اما واگذاری منتفی شد. در آن موقع معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی بودم و کوشش کردم بجای منتفی شدن فرایند واگذاری روش خصوص سازی را اصلاح کنیم ولی در نهایت باردیگر، دو باشگاه به مالکیت دولت درآمد.

سلطانی فر در ادامه بحث خصوصی سازی شرح داد: پس از پذیرفتن مسئولیت وزارت ورزش و جوانان، باور جدی من بر واگذاری سرخابی های پایتخت به بخش خصوصی بود که باید این کار انجام گردد. خوشبختانه در جلسات جداگانه با دکتر روحانی رییس جمهوری و معاون اول رییس جمهور موافقت واگذاری را با توجه به ادله ای که ارائه دادم، گرفتم.

وزیر ورزش و جوانان گفت: در بخش واگذاری از اهم اقدامات در سه سال گذشته، حسابرسی 8 تا 9 سال قبل پرسپولیس و استقلال بود که محقق و مجامع آنها برگزار و بدهی ها هم معین تکلیف شدند. بدهی های مالیاتی دو باشگاه که متاسفانه بدلیل عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی، در شرایطی که این دو باشگاه هیچگاه درآمدشان بر هزینه برتری نداشته، بصورت علی الرأس اعلام شد و با کوششی که صورت گرفت به سمت حل شدن پیش رفت.

سلطانی فر به فرایند واگذاری دو باشگاه در سال 98 اشاره نمود و اظهار کرد: در قانون بودجه سال گذشته در قالب بند ه تبصره 2 مواردی مطرح شد و با حضور در مجلس، تاکید نمودم که با این فرمول، واگذاری استقلال و پرسپولیس امکان پذیر نیست.

وی اضافه کرد: در این راستا جلسات مختلفی را با اعضای کمیسیون أصل 44 برگزار و در بودجه سال 99، این بند حذف شد.

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه در واگذاری این دو باشگاه هدف، سیاسی نیست و می خواهم به ورزش کشور خدمتی نموده باشم اظهارکرد: ما به دنبال این هستیم علاوه براینکه پرسپولیس و استقلال در جهت رشد و توسعه قرار بگیرند، وزارتخانه را نیز از درگیری مسایل حاشیه ای نجات دهم که این مسأله به خودی می تواند به ورزش یاری کند.

وی ادامه داد: با تصویب خصوصی سازی دو باشگاه در هیات عالی واگذاری که 18 فروردین به تصویب رسید، برنامه زمانبندی تعیین شد که اگر با پیروزیت پیش رود تا اواخر شهریورماه امکان ورود به بازار سرمایه وجود دارد.

وزیر ورزش و جوانان فرایند خصوصی سازی را ابتدا ورود 10 درصد از سهام برای کشف قیمّت عنوان و تاکید نمود: عزم جدی داریم که پس از آن صد در صد سهام را واگذار کنیم.

سلطانی فر به واگذاری ورزشگاه های مرغوبکار و درفشی فر و کمپ حجازی را برای افزایش دارایی ها و سرمایه این دو باشگاه دانست و اضافه کرد: ارزش آنها در زمینه های مختلف حدود یک هزار میلیارد تومان گفت.

وزیر ورزش و جوانان هم چنین با اشاره به تغییرات اجرا شده در اساسنامه فدراسیون فوتبال اعلام نمود: از سال 86 که آن اتفاقات برای فدراسیون فوتبال افتاد و این فدراسیون نزدیک به یک سال و نیم بلاتکلیف بود و کوشش کردیم تا اساسنامه در شرایط مطلوب کارشناسی و تغییرات انجام گردد.

وی گفت: ما در وزارت ورزش هرکاری را که شروع کردیم از جمله ورود بانوان به ورزشگاه ها سعی براین بوده که کار به صورت قطعی انجام گردد. در بحث اصلاح اساسنامه نیز همه کوشش ما براین بود که این اصلاحیه به صورت قطعی یک بار برای همواره انجام گردد تا در آینده مسئله ای نداشته باشیم و این بلاتکلیفی رفع گردد. برنامه ریزی ما این بود که در 25 اسفند انتخابات را برگزار کنیم ولی نظر فیفا براین بود که اول اساسنامه اصلاح گردد و ما نیز قبول کردیم.

وی اضافه کرد: با کوشش نبی اصلاحات روی اساسنامه انجام و به فیفا ارسال شد، در نهایت درخواست آنها این بود که وزارت ورزش در مجمع نماینده ای نداشته باشد و این موضوع را در اساسنامه غیرقانونی دانستند.

وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: این وزارتخانه به عنوان متولی اصلی ورزش کشور که نقش حاکمیتی نیز دارد وظیفه خود می داند که بر امور نظارت داشته باشد. درست است که فدراسیون فوتبال یک نهاد مستقل است ولی مردم از ما انتظار دارند و هرجا که مسئله ای پیش بیاید قطعا دلیل مشکل را از ما می پرسند.

او گفت: به خاطر منافع ورزش کشور و طرفداران فوتبال ما این نرمش را انجام دادیم چون به طرفداران این رشته احترام می گذاریم. تدبیر ما این بود که در مسئله اساسنامه فدراسیون فوتبال فشار نیاوریم.

سلطانی فر با اشاره به دستاوردهای مهم ورزش کشور گفت: علاوه بر اقداماتی که وزارت ورزش برای واگذاری دو باشگاه پرطرفدار پایتخت انجام داده پیروز شدیم در بحث عمرانی نیز به پیروزیت های چشم گیری دست پیدا کنیم.

او اضافه کرد : در سال 97 هدف گذاری 500 پروژه تا انتها سال را داشتیم ولی توانستیم 700 پروژه را به بهره برداری برسانیم. همچنین در سال 98 قصد داشتیم 700 پروژه را افتتاح کنیم که این تعداد به مرز 800 پروژه رسید و اگر به خاطر مسئله کرونا نبود بعضی از پروژه های دیگر همچون ورزشگاه سنندج نیز به بهره برداری می رسید.

سلطانی فر در ادامه اضافه کرد: یکی دیگر از کارهای مهم ما در این چند سال اخیر این بود که قانون ورزش را به روز کردیم. این حاصل کوشش سه ساله در مجلس و کمیسیون های مختلف است و این به روزرسانی بعد از 49 سال انجام می گردد.

وزیر ورزش و جوانان در انتها تاکید نمود: در بسیاری از رویدادها از جمله المپیک، پارالمپیک و بازی های آسیایی توانستیم به پیروزیت های قابل توجهی دست پیدا کنیم و این دستاوردها باید برای ایجاد نشاط اجتماعی وشادی خاطر مردم مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 456

به "وزیر ورزش: حذف وزیر از مجمع فوتبال برای منافع ملی بود، 100 درصد سهام سرخابی ها واگذار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ورزش: حذف وزیر از مجمع فوتبال برای منافع ملی بود، 100 درصد سهام سرخابی ها واگذار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید