مستمری بازنشستگی افزایش می یابد؟

به گزارش ساری فان، نارضایتی عمومی کارگران شاغل و بازنشسته از نحوه افزایش دستمزد و حقوق بازنشستگی، دولت را به عقب نشینی از مواضع اخیر واداشت. آیا احتمال تغییر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی وجود دارد؟

مستمری بازنشستگی افزایش می یابد؟

به گزارش تجارت نیوز، روز گذشته هیات دولت پذیرفت که دستمزد کارگران شاغل در بخش دولتی باید مطابق مصوبه شورای عالی کار و نه قانون بودجه افزایش یابد. به فاصله کمتر از یک روز از این اتفاق، خبر دیگری در رابطه با افزایش دستمزد بازنشستگان تامین اجتماعی منتشر شد که از احتمال تتازه نظر دولت در مواضع پیشین حکایت می نماید. خبر تازه به دستور شخص رئیس جمهور برای حل مسائل کارگران بازنشسته مربوط می شود.

در این رابطه علی بهادر جهرمی، سخنگوی دولت در حساب توییتری خود نوشت: در پی درخواست های گروه هایی از بازنشستگان محترم درخصوص شرایط دریافتی خود در امسال، رئیس جمهور به معاون اول دستور داد موضوع را با حضور کنندگان بازنشستگان و سازمان تامین اجتماعی آنالیز و پیشنهادات حمایتی خود را ارائه کنند.

علت صدور این دستور به نارضایتی شدید و عمیق کارگران بازنشسته از نحوه افزایش مستمری های سال 1401 سازمان تامین اجتماعی بازمی شود. در جریان تعطیلات رسمی نیمه خرداد امسال، هیات دولت بالاخره نحوه افزایش مستمری های تازه سازمان تامین اجتماعی را تصویب و ابلاغ کرد.

این اقدام دولت با واکنش منفی کارگران بازنشسته روبرو شد، علت این واکنش نادیده گرفتن منافع عموم بازنشستگان و به ویژه سایر سطوح بگیران بود.

مخاطب دستور رئیس جمهور کیست؟

در ادامه همین واکنش ها بود که عاقبت سیدابراهیم رئیسی دستور رسیدگی به مطالبات کارگران بازنشسته را صادر کرد. این اقدام رئیس جمهور تا به این لحظه با واکنش مثبت نهادهای صنفی رسمی کارگران بازنشسته روبرو شده است.

علی دهقان کیا، مسئول کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی شهرستان تهران و حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در گفتگویی جداگانه با تجارت نیوز اعلام کردند که امیدوارند نتیجه این دستور به تامین مطالبات کارگران بازنشسته منجر شود.

خواسته کارگران بازنشسته افزایش حداقل مستمری سال 1401 براساس مصوبه افزایش دستمزد کارگران شاغل است. این گروه از بازنشستگان در عین حال خواستار اجرای مطالبات خود از محل متناسب سازی هستند.

جلسه برای آنالیز عملکرد وزارت کار

از قرار معلوم، همزمان با انتشار خبر دستور رئیسی برای جلب نظر بازنشستگان، در مجلس و دولت نیز جلساتی در رابطه با عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی پیرامون مطالبات بازنشستگان برگزار شده است.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این خصوص به تجارت نیوز گفت: امیدواریم این جلسات به نتیجه مطلوب برسد. توقع کارگران بازنشسته چیزی غیر از اجرای قانون در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان نیست.

علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی شهرستان تهران نیز با رویکردی مشابه شگفت: توقع بازنشستگان بازگشت دولت به اجرای قانون است. در هفته های گذشته به صورت جدی پیگیر این مطلب بودیم. انتظار داریم خروجی این جلسات رضایت بخش باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1511

به "مستمری بازنشستگی افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستمری بازنشستگی افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید