شرایط متقاضیان طرح جهش مسکن تغییر کرد ، خبری خوش برای مردان مجرد

به گزارش ساری فان، به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: با تصویب هیات دولت دو گروه دیگر شامل مردان مجرد بالای 45 سال و بیماران خاص مجرد به گروه های مجاز برای ثبت نام در طرح جهش فراوری و تامین مسکن افزوده شدند. بر این اساس، در حال حاضر پنج گروه شامل خانم های بالای 35 سال، افراد دارای معلولیت بالای 20 سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای 45 سال و بیماران خاص، بدون داشتن شرط تاهل می توانند در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام نمایند.

شرایط متقاضیان طرح جهش مسکن تغییر کرد ، خبری خوش برای مردان مجرد

وی اضافه نمود: پیشنهادی هم از سوی وزارت راه و شهرسازی برای ثبت نام مردان مجرد کمتر از 45 سال به هیات دولت ارائه شده که به زودی نتایج آن اعلام می گردد.

بعضی افراد که مسکن دارند می توانند ثبت نام نمایند

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه درخصوص شرط سابقه مالکیت نیز تغییراتی ایجاد شده است، گفت: با تصویب هیات وزیران، اختیاری به وزارت راه و شهرسازی داده شده که بر اساس شهر، استان و شرایط موجود در این زمینه تصمیم بگیرد. به این صورت که مطابق شاخص هایی مثل تعداد افراد خانوار، دهک های درآمدی و غیره، امکان مجاز شدن ثبت نام خانوارهایی که سابقه مالکیت داشتند فراهم می گردد. به طور مثال افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی که دهک های اول تا سوم هستند و خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر در اولویت این طرح قرار می گیرند.

محمودزاده یادآور شد: تا پیش از این کسانی که از ابتدای فروردین 1384 دارای مالکیت خصوصی بودند و در واقع خانه به نامشان بود، امکان نام نویسی در طرح جهش فراوری مسکن را نداشتند که با مصوبه اخیر اصلاحاتی در این زمینه صورت گرفت.

آورده دهک های اول تا سوم 20 میلیون تومان

وی درباره مبلغ آورده متقاضیان طرح جهش فراوری و تامین مسکن گفت: آورده برای دهک های اول تا سوم 20 میلیون تومان و برای سایر دهک ها 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. اندازه آورده متقاضیان عبارت است از قیمت تمام شده منهای تسهیلات که متقاضیان باید اختلاف این عدد را بر اساس قراردادی که بین سازنده و مردم منعقد می گردد طی چهار تا پنج مرحله پرداخت نمایند.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: برای دهک های اول تا سوم کوشش این است که حداکثر مساعدت دولت و نهادهای حمایتی صورت گیرد. این یاری ها شامل کاهش سود تسهیلات بانکی، تامین بیشترین سهم وام، رایگان بودن هزینه پروانه ساختمانی، خدمات مهندسی و انشعابات رایگان است. درخصوص مالیات ساخت و محوطه سازی هم به ازای هر واحد فقط یک میلیون تومان دریافت می گردد.

محمودزاده با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن کوشش شده تا بیشترین حمایت از دهک های یک تا سه انجام گردد، گفت: اگر تسهیلات برای سایر گروه ها 50 تا 55 درصد هزینه ساخت را پوشش دهد، برای دهک های اول تا سوم حدود 80 درصد هزینه را پوشش خواهد داد. سقف تسهیلات متغیر شد. در طرح تازه مسکن، با استفاده از تجارب قبلی کوشش کردیم طرح را هوشمند کنیم. بدین صورت که بر اساس جغرافیای محل ساخت یا مخاطب طرح، اندازه تسهیلات و نرخ کارمزد فرق دارد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی سقف تسهیلات طرح جهش فراوری و تامین مسکن برای شهر تهران را 450 میلیون تومان، کلان شهرهای بالای یک میلیون نفر 400 میلیون، مراکز استانها 350 میلیون، شهرهای کوچک و روستاها 250 میلیون تومان اظهار داشت.

به گفته محمودزاده از روز 28 مهرماه تا کنون یک میلیون و 100 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام نموده اند و نام نویسی تا 28 آبان ادامه دارد.

بنابراین گزارش، از روز 28 مهرماه به مدت یک ماه ثبت نام اجرای قانون جهش فراوری مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در 31 استان و شهرهایی که زمین برای آنها تامین شده، شروع شده است.

متقاضیان پس از ورود بر روی گزینه ثبت نام نهضت ملی مسکن کلیک نمایند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم ج، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا چهار شرط اصلی خواهد بود. درخصوص شرط تاهل، پنج گروه شامل خانم های بالای 35 سال، افراد دارای معلولیت بالای 20 سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای 45 سال و بیماران خاص، می توانند ثبت نام نمایند.

درباره نداشتن مالکیت نیز بعضی گروه های درآمدی در بعضی منطقه ها بر اساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1321

به "شرایط متقاضیان طرح جهش مسکن تغییر کرد ، خبری خوش برای مردان مجرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط متقاضیان طرح جهش مسکن تغییر کرد ، خبری خوش برای مردان مجرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید