ساخت بندر جدید در سواحل مکران با ظرفیت 200 میلیون تن

به گزارش ساری فان، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: برای ساخت بندر جدید در سواحل مکران به ظرفیت 150 تا 200 میلیون تن برنامه ریزی شده است.

ساخت بندر جدید در سواحل مکران با ظرفیت 200 میلیون تن

محمد راستاد، معاون وزیر راه در جلسه شورای مدیران سازمان بنادر با بیان اینکه سازمان بنادر کشور از اواخر سال گذشته، مکانیزم های حمایتی قابل توجهی را برای به حداقل رساندن تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر فعالیت های بندری و دریایی مدنظر قرار داده است، گفت: این طرح شامل خطوط کشتیرانی، پورت اپراتورها و سرمایه گذاران بخش خصوصی در قالب تعرفه ها و حمایت های خاص در بنادر بوده است و کماکان ادامه دارد.

وی اضافه نمود: سازمان بنادر، در مجموع اقدامات متنوعی را در دستور کار قرار داده است تا ذی نفعان و افراد مرتبط با حوزه بندری و دریایی؛ کمترین آثار و تبعات ناشی از بحران هایی نظیر تحریم و کرونا را متحمل شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه همچنان ارزیابی قراداد اپراتورها و سرمایه گذاران در دستورکار سازمان بنادر و دریانوردی واقع شده است، مطرح کرد: در صورت لزوم حمایت، سازمان بنادر و دریانوردی به مسئولیت خود در قبال صنعت حمل و نقل دریایی به خوبی عمل خواهد نمود و شرایط را برای فعالیت و ادامه حیات سرمایه گذاران و اپراتورها در حوزه بندری و دریایی فراهم می نماید.

راستاد اضافه نمود: اکنون تصویب چند سند مهم در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی واقع شده است؛ طرح جامع بنادر کوچک که برای افق 15 ساله و در سه فاز 5 ساله تعریف شده و تا خاتمه سال بر اساس برنامه ریزی، نهایی خواهد شد، در این طرح تمامی فعالیت ها، برنامه محور است و تقاضامحوری جایگاهی برای توسعه نخواهد داشت.

وی اعلام نمود: مورد دیگر طرح جامع بنادر اصلی بازرگانی کشور با افق 1404 است و یاری خواهد نمود تا در آینده، تخصیص منابع، کاملا منطبق با پروژه های معین شده در طرح جامع باشد و برای چهارساله باقی مانده به تفکیک سال، پروژه ها در حوزه زیربناها، تجهیزات و روبناها مشخص شده است.

راستاد افزود: به نظر می رسد بر اساس برآوردها با فرض میانگین رشد مالی سالانه 5 درصد، سازمان بنادر و دریانوردی باید یک اقدام مهم و عظیم را طی یک دهه انجام دهد و ظرفیت بنادر تجاری کشور را از حدود 300 میلیون تن به بالغ بر 600 میلیون تن برساند.

وی با بیان اینکه مهم ترین اقدام در این رابطه، ایجاد بندر جدید در سواحل مکران به ظرفیت 150 تا 200 میلیون تن است، گفت: سازمان بنادر باید بعد از طرح جامع 1404، ساخت این بندر را در سواحل مکران در دستور کار قرار دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به گام مهم و راهبردی سازمان بنادر برای توسعه سرمایه گذاری در بنادر کشور و به ویژه بندر شهیدرجایی، اظهار کرد: انعقاد پنج تفاهم نامه با بخش خصوصی در اراضی پسکرانه ای بندر شهیدرجایی، اتفاق بسیار مطلوبی است و قصد داریم الگوی پیروز بنادر امام خمینی(ره) و امیرآباد برای جذب صنایع تولیدی و ارزش اضافه نموده ای را در بندر شهیدرجایی نیز پیاده کنیم.

اکنون جانمایی کلی برای ساخت دومین بندر اقیانوسی کشور در سواحل مکران اجرا شده است.

این بندر در استان هرمزگان با موضوع جذب کشتی های کانتینری با اندازه عظیم ساخته می گردد و دومین بندر اقیانوسی در سواحل مکران است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 824

به "ساخت بندر جدید در سواحل مکران با ظرفیت 200 میلیون تن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت بندر جدید در سواحل مکران با ظرفیت 200 میلیون تن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید