دگزامتازون در مراحل اول کرونا کارایی دارد؟!

به گزارش ساری فان، بر اساس یافته های این تحقیق، دگزامتازون نباید برای بیماران کرونایی در ابتدای مراحل درمان تجویز گردد، موضوعی که منطقی به نظر می رسد، زیرا استروئید ها تنها برای مقابله با واکشن های سیستم ایمنی کارایی دارند.

دگزامتازون در مراحل اول کرونا کارایی دارد؟!

دگزامتازون، نخستین دارویی که پیش تر تاثیر آن در نجات جان بیماران کووید19 به اثبات رسیده بود نباید به مراحل اولیه درمان به بیماران کرونایی داده گردد. بر اساس نتایج کامل یک آزمایش بالینی که روز آدینه منتشر شد نباید داروی دگزامتازون را برای بیمارانی که مراحل اولیه ابتلا به کووید 19 را می گذرانند و احتیاج به یاری تنفسی ندارند، تجویز کرد.

دگزامتازون تنها دارویی است که به همراه رمدسیویر، داروی ضد ویروس شرکت آمریکایی گیلیاد، نقش مثبت آن ها در کاهش طول درمان و فرایند بهبودی علائم وخیم بیماری کووید در آزمایش های بالینی به اثبات رسیده است.

رمدسیویر تنها در کاهش دوره درمان و جلوگیری از رفتن بیماران به بخش مراقبت های ویژه موثر نشان داده و نتوانسته به کلی جلوی مرگ و میر ناشی از بیماری کووید را بگیرد. دگزامتازون، دارویی شناخته شده و قدیمی است که به جهت برخورداری از قیمتی نسبتا مناسب به سهولت در دسترس بیماران در نقاط مختلف دنیا قرار گرفته است.

این در حالی است که دیگر داروهایی، چون هیدروکسی کلروکین که روسای جمهوری ایالات متحده و برزیل به همراه پروفسور رائولت فرانسوی بر کارآمدی آن اصرار دارند هنوز در آزمایش های بالینی به توفقیات دو داروی یاد شده دست نیافته است.

در پی این فرایند، دارو هایی که نام آن ها به جهت تاثیرگذاری بر تبعات ناشی از ابتلا به کووید19 بر سر زبان ها افتاده و به عنوان توصیه های درمانی در سطح بین المللی به تایید رسیده اند تولیدشان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

نتایج یک آزمایش بالینی در بریتانیا که تحت نظارت گروه مطالعاتی ریکاوری اجرا شده ماه گذشته میلادی نشان داد که دگزامتازون به عنوان یک داروی ضد التهات از دسته کورتیکواستروئیدها مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید را تا میزان یک سوم نسبت به درمان های استاندارد نزد بیمارانی که به لوله های تنفسی وصل هستند و تا میزان یک پنجم در بین بیمارانی که بدون ونتیلاتور دریافت کننده اکسیژن هستند، کاهش می دهد.

نتایح کامل این آزمایش بالینی که انتظار زیادی برای اعلام آن وجود داشت و با مشارکت 15 درصد از بیماران کرونایی بستری در بریتانیا انجام شد روز پنجشنبه در ژورنال پزشکی نیوانگلند که یکی از معتبرترین و مشهورترین ژورنال های پزشکی در دنیا است منتشر شد.

در این مقاله نتایج پیشین آزمایش یاد شده که ماه ژوئن اجرا شده بود تایید و جزئیات بیشتری از آن به تفصیل توضیح داده شده است.

بر اساس نتایج تکمیلی این آزمایش، 29 درصد از بیماران متصل به لوله های یاری تنفسی که روزانه شش میلی گرم دگزامتازون مصرف نموده بودند ظرف بیست و هشت روز جان خود را از دست دادند؛ حال آنکه مرگ و میر بیماران متصل به لوله های یاری تنفسی که درمان استاندارد روی آن ها اجرا شده بود، 41 درصد گزارش شده است.

نتایج آزمایش این دارو نزد بیمارانی که پس از هفت روز یا بیشتر علائم شدید بیماری در آن ها دیده شده امیدوارکننده تر بوده است. بر اساس یافته های این تحقیق، دگزامتازون نباید برای بیماران کرونایی در ابتدای مراحل درمان تجویز گردد، موضوعی که منطقی به نظر می رسد، زیرا استروئید ها تنها برای مقابله با واکشن های سیستم ایمنی کارایی دارند.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 528

به "دگزامتازون در مراحل اول کرونا کارایی دارد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دگزامتازون در مراحل اول کرونا کارایی دارد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید