درمان ضایعات نخاعی با سیستم رها کننده داروی دوتایی

به گزارش ساری فان، محققان با تحقیقات خود به سیستم رها کننده دارویی دوتایی رسیدند که با گسترش آن در این آینده برای درمان ضایعات نخاعی استفاده خواهد شد.

درمان ضایعات نخاعی با سیستم رها کننده داروی دوتایی

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، وقتی آسیبی به نخاع وارد می شود، در ناحیه صدمه دیده واکنش های پاتولوژیک و التهابی اتفاق می افتد که منجر به ایجاد محیط مهاری و تحلیل رفتن آکسون ها می شود و در نهایت ناتوانی حرکتی ایجاد می کند.

به همین علت، استفاده از درمان های ترکیبی که جنبه های مختلف آسیب را هدف قرار می دهند موثرتر از درمان هایی است که تنها بازسازی بافت ناحیه آسیب دیده را تسهیل می کنند.

به منظور توسعه درمان های ترکیبی، دکتر سحر کیانی، دکتر محمد صادق نوربخش، زهرا نمازی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه سمنان، سیستم رهاکننده داروی دوتایی را طراحی کردند که با هدف ترمیم ضایعات نخاعی در حیوان مدل آزمایشگاهی یک داروی محافظ سلول های عصبی (مینوسایکلین هایدروکلراید) و یک داروی ترمیم کننده بافت عصبی (پاکلیتاکسل) را رهاسازی می کرد.

بدین منظور دارو های نام برده درون کپسول هایی از جنس پلیمرهای سازگار با محیط های زیستی (آلژینات و PLGA) قرار داده شدند.

سپس کپسول های حاوی هر دو نوع دارو یا یکی از آنان به محل ضایعه نخاعی در حیوان مدل آزمایشگاهی تزریق شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Journal of Controlled Release به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده همزمان از دو دارو ظرف هفت روز منجر به کاهش التهاب می شود و پس از 28 روز کم شدن بافت اسکار و افزایش بازسازی سلول های عصبی قابل مشاهده است. علاوه بر این، بررسی ها بهبود سریع و پایدار حرکت در حیوانات مدل ضایعه نخاعی که هر دو دارو را همزمان دریافت کرده بودند، نشان داد.

این پژوهش سیستم رهاسازی دوتایی دارویی جدیدی را معرفی کرد که می تواند پس از ارزیابی های تکمیلی برای طیف وسیعی از ضایعات سیستم عصبی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 238

به "درمان ضایعات نخاعی با سیستم رها کننده داروی دوتایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان ضایعات نخاعی با سیستم رها کننده داروی دوتایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید