تسهیلات جدید شهرداری برای استفاده معلولان از وسایل حمل و نقل عمومی

به گزارش ساری فان، هم زمان با روز جهانی معلولان، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران اهم اقدامات انجام شده برای مناسب سازی معابر و ناوگان عمومی پایتخت را برای معلولان تشریح کرد.

تسهیلات جدید شهرداری برای استفاده معلولان از وسایل حمل و نقل عمومی

به گزارش گروه اجتماعی ساری فان، به نقل از روابط عمومی معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران محسن پورسیدآقایی با اشاره به اهمیت احتیاج های افراد دارای معلولیت و نام گذاری سوم دسامبر (12 آذرماه) به عنوان روز جهانی افراد دارای معلولیت گفت: با توجه به سیاست های اداره کل سلامت شهرداری تهران و با هدف تحقق شعار تهران، شهری برای همه و به منظور کوشش در زمینه مناسب سازی معابر برای افراد دارای معلولیت اقداماتی اجرا شده است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه در راستای ایمنی و راهنمایی مناسب نابینایان و معلولین به ایستگاه های اتوبوس؛ مناسب سازی و تسهیل تردد در ساخت سرانجامه ها (سرانجامه جوانمرد قصاب) اجرا شده است گفت: ایجاد تسهیلات لازم در مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای، ایجاد تسهیلات عبور و مرور در محدوده های ترافیکی، تسهیلات دوچرخه اشتراکی ازجمله اقداماتی است که از سوی سازمان حمل ونقل و ترافیک اجرا شده، به طوری که اکنون به ازای هر 70 فضای پارک، یک فضای پارک ویژه با تابلو و خط کشی اختصاصی و به صورت رایگان پیش بینی و قابل استفاده است. همچنین ارائه تخفیف 90 درصدی در عوارض تردد وسایل نقلیه دارای پلاک معلولیت در محدوده های خاص ترافیکی و تخصیص یک خانه دوچرخه در بوستان پلیس جهت آموزش و استفاده افراد دارای معلولیت و همچنین تخصیص سه چرخه مناسب جهت ترویج استفاده از سیستم حمل ونقل پاک از اهم این اقدامات است.

وی با تاکید بر اینکه دسترسی آسان شهروندان به کلیه اماکن و معابر عمومی، حقی است که همیشه بر آن تاکید شده است گفت: مناسب سازی رمپ های خطوط مترو، ورودی ایستگاه های صیاد شیرازی، سهروردی، جوادیه، زمزم، شهرک شریعتی، نعمت آباد، آزادگان، فرودگاه (سرانجامه های 1، 2، 4 و 6)، میدان آزادی، مسرور و میدان انقلاب، مناسب سازی ایستگاه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب و ایستگاه فرودگاه بین المللی حضرت امام خمینی (ره) هم در بخش مترو اجرا شده است. هم چنین با توجه به اینکه خطوط 6 و 7 در حال ساخت هستند کلیه ضوابط مناسب سازی ویژه تردد معلولین طراحی و در نظر گرفته شده و اعتبار آن نیز در قالب اعتبار احداث خط پیش بینی شده و به مرور و در حین تکمیل خطوط و ایستگاه ها، تکمیل خواهد شد.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه اگر قرار باشد نگاه خود را به روز های مناسبتی معطوف و وقت خود را صرف اقدامات مقطعی و گذرا کنیم هیچ گاه نمی توانیم به باز شدن گره ترافیک معلولان در زندگی شهری که هر لحظه در حال گسترش است امید ببندیم توضیح داد: کوشش برای ایجاد بستر های شهری در جهت خدمت به معلولان همیشه مورد تاکید است.

بارگذاری اطلاعات و معرفی امکانات و تسهیلات موجود در ایستگاه های مترو به صورت فایل صوتی جهت استفاده بهینه نابینایان، اجرای جهت ویژه تردد نابینایان در 37 ایستگاه منتخب با اولویت نزدیک بودن به مراکز مرتبط با امور نابینایان، اجرای رمپ در کلیه اختلاف سطح های موجود در داخل ایستگاه ها و دسترسی های ورودی به آسانسور ها جهت تسهیل در تردد افراد دارای معلولیت (دارای ویلچر) و درج توضیحات راهنما با خط بریل در کنار دکمه های آسانسور در کلیه آسانسور های خطوط 2 و 5 مترو اجرا شده و در ایستگاه های دیگر نیز محقق خواهد شد.

پورسیدآقایی در ادامه به اقدامات اجرا شده در بخش تاکسیرانی و اتوبوس رانی اشاره نمود و مناسب سازی بعضی از سرانجامه های تاکسیرانی برای استفاده افراد دارای معلولیت اعم از سرانجامه های نوبنیاد، سازمان آب، آتش نشان، ارم، سیدخندان، شهید نظری، شمشیری، ونک، صنعت، مخصوص، شهر زیبا و محل استقرار تاکسی های ویژه فرودگاه مهرآباد، فراهم آوردن امکان دسترسی بیش از 5000 دانش آموز دارای معلولیت (اوتیسم، نابینا، ناشنوا، جسمی و حرکتی) به مدارس و محروم نماندن آن ها از تحصیل با ارائه خدمات از درب منزل به مدرسه و بالعکس، به کارگیری 1100 دستگاه خودرو سواری و ون با همکاری 7 شرکت پیمانکار برای ارائه سرویس رایگان به دانش آموزان استثنایی شهر تهران با آمار سرویس دهی رایگان به 5068 دانش آموز در 58 مدرسه استثنائی را از دیگر اقدامات اجرا شده بیان کرد.

به گفته معاون شهردار تهران برنامه ریزی طرح طب تاکسی به منظور ارائه خدمات حمل ونقل ویژه به افراد دارای معلولیت موقت یا دائم حرکتی (اعم از بیماران، سالمندان و ...) با مشارکت بهزیستی و مراکز درمانی و بخش خصوصی، برنامه ریزی طرح استفاده از تاکسی های اینترنتی برای افراد نابینا با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت توسط تاکسی اینترنتی کارپینو نیز در دست اقدام است.

پورسیدآقایی ادامه داد: با توجه به راه اندازی سامانه معلولین و جانبازان در سال 91؛ در حال حاضر تعداد 3694 مشترک (ویلچری 3013 نفر، نابینا 424 نفر، واکری 58 نفر و عصایی 199 نفر) از خدمات این سامانه استفاده می نمایند و سرویس دهی به 169 گروه و موسسه فعال در امور معلولین، جانبازان، سالمندان و مدارس استثنایی، سرویس رسانی به مراکز درمانی و آموزشی با 20 خط اتوبوسی مجهز به جک بالابر، سرویس رسانی به مدارس بچه ها استثنایی با 32 دستگاه اتوبوس، مهندسی مجدد خطوط اتوبوس، مناسب سازی ایستگاه های سامانه های اتوبوس تندرو و ایجاد جهت ویژه نابینایان در 126 ایستگاه از سامانه های تندرو، نصب 36 عدد تابلوی بریل راهنمای خطوط در ایستگاه های خطوط تندرو، نصب 190 راهنمای بریل بر روی دستگاه کارت خوان (خط 4 و 7 بی. آر. تی.) مجموعه اقداماتی است که در بخش اتوبوس رانی شهر تهران اجرا شده است.

به گفته وی اعلام هوشمند نام ایستگاه داخل اتوبوس (با توجه به ضرورت اعلام هوشمند نام ایستگاه در داخل اتوبوس، در راستای تسهیل استفاده شهروندان و نابینایان عزیز از خدمات حمل ونقل عمومی) عملیات تجهیز 1200 دستگاه اتوبوس به سیستم سخت افزار و نرم افزارِ اعلام هوشمند نام ایستگاه اجرا شده و راه اندازی قابلیت تاک بک (اعلام صوتی) در نرم افزار حمل ونقل عمومی تهران هم در این بخش اجرا شده است.

معاون شهردار تهران در سرانجام تاکید نمود به رغم اقدامات اجرا شده هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب در مناسب سازی فاصله داریم، اما حتما برای رسیدن به این نقطه برنامه ریزی و کوششی مستمر خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 5

به "تسهیلات جدید شهرداری برای استفاده معلولان از وسایل حمل و نقل عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات جدید شهرداری برای استفاده معلولان از وسایل حمل و نقل عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید