انواع مرکب چاپ پارچه به چند دسته تقسیم می گردد؟

به گزارش ساری فان، در سال های اخیر پیشرفت های فراوانی در عرصه فراوری مرکب های ویژه چاپ دیجیتال خصوصا چاپ پارچه به دست آمده است. آیا شما جدیدترین اطلاعات را در اختیار دارید؟ این مقاله اطلاعات و بینش خوبی در خصوص پنج نوع مرکب موجود ویژه چاپ دیجیتال پارچه، نحوه عملکرد آنها ارائه می دهد و نوع پارچه مناسب هریک را تشریح می نماید.

انواع مرکب چاپ پارچه به چند دسته تقسیم می گردد؟

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی کاتالوگ a3 از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

تیم فنی ما پنج سری مرکب را که در چاپ دیجیتال پارچه به کار می فرایند و فرآیند چاپ را که با هر کدام سازگار است، شرح می دهد. با دگرگون شدن و توسعه تکنولوژی هدهای جوهر افشان و مرکب ها، مجموعه مرکب های جدیدی به بازار عرضه شده است. در جدول مرکب ها و تکنیک چاپی مورد استفاده برای انواع الیاف پارچه نمایش داده شده است. در ادامه با جزئیات فنی هر یک از سری مرکب های چاپ پارچه آشنا می شوید.

مرکب های تصعیدی (Dye-Sub Ink Set)

تصعید (Sublimation) عبارتی علمی برای فرایندی است که در آن یک جسم جامد به گاز تبدیل می گردد، بدون اینکه مرحله بینابینی جامد به مایع صورت بپذیرد. این فرایند به رنگ امکان می دهد تا روی پارچه های پلی استری با دقت تثبیت شده و نفوذ کند زیرا مرکب های تصعیدی در گاموت رنگ روشن و زنده ایی برخوردار هستند. پارچه های بدون پوشش (Un Coated) را می توان با استفاده از مرکب های تصعیدی چاپ کرد.

فرایند چاپ پارچه با مرکب سابلیمیشن چگونه انجام می گردد؟

در چاپ سابلیمیشن، الگوی طرح مورد نظر با استفاده از یک چاپگر جوهرافشان استاندارد روی یک کاغذ ترانسفر چاپ می گردد. مرحله بعد قراردادن کاغذ روی پارچه در یک ماشین پرس (اطو) با درجه حرارت بالا است پس از انجام این کار، مرکب به بخار تبدیل شده و سپس روی پارچه منتقل می گردد و رنگ های زنده و درخشنده با رزولوشن ایده آل روی پارچه نقش می بندد.

مرکب های پیگمنتی (Pigment Ink Set)

مرکب های پیگمنتی مرکب هایی هستند که در آنها مواد رنگی از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده که حل می شوند و در یک حامل به صورت معلق (سوسپانسیون) باقی می مانند. در این روش مرکب روی پارچه منتقل شده و هنگامی که مایع خشک می گردد، ذرات رنگی به پارچه همانگونه که لکه های چربی می چسبند، می نشیند و تثبیت می گردد. پیشرفت های فنی نوین، کارایی و شفافیت رنگ ها را بهتر و بیشتر نموده است. به همین خاطر از این مرکب ها اکنون می توان روی انواع پارچه ها استفاده کرد.

فرایند چاپ پارچه با مرکب های پیگمنتی چگونه انجام می گردد؟

در چاپ پیگمنتی مرکب و مایع حامل همزمان مستقیما روی پارچه با استفاده از یک چاپگر جوهر افشان مستقیما روی پارچه می نشیند، پارچه در حال چاپ خشک می گردد و مرحله تثبیت مرکب تحت حرارت حدود 150 درجه سانتی گراد در یک دستگاه حرارتی (کوره) انجام می گردد. پارچه هایی که در چاپ پیگمنتی مورد استفاده قرار می گیرند قبل از چاپ باید کوتیتک شده باشند، یعنی پوششی روی آنها نشانده شده باشد.

مرکب های واکنشی (Reactive Ink Set)

مرکب های واکنشی ترکیبات ارگانیکی هستند که به وسیله یک پیوند کووالانسیه، موادرنگی (dye) آن ها به جزیی شیمیایی از الیاف پارچه ای که چاپ می گردد، تبدیل می گردد.

پیوند شیمیایی بسیار قوی است و رنگ های زنده و شاداب روی پارچه های کتانی، نخی و دیگر پارچه هایی که از مواد سلولزی ساخته شده اند تا چاپ می شوند تا این طرح ها با دوام و با طول عمر بالا جلوه بسیار خوبی دارند.

فرایند چاپ پارچه با مرکب های واکنشی چگونه انجام می گردد؟

فرایند مرکب های واکنشی پیچیده است. چاپ با یک چاپگر جوهرافشان به طور مستقیم روی پارچه انجام می گردد و مرکب ها در حین چاپ خشک میشوند.

سپس رنگ های روی پارچه با استفاده از یک اطوى بخار، به تدریج و در دمای بسیار بالا نشست می شوند. در مرحله آخر پارچه شسته شده و خشک می گردد تا رنگ های اضافی پاک شوند و هیچ رنگی هنگامی که پارچه مجددا شسته می گردد، محو نگردد.

روی پارچه های مورد استفاده در چاپ واکنشی باید قبل از چاپ، یک لایه کوتینگ شده باشد.

مرکب های اسیدی (Acid Ink Set)

مرکب های اسیدی معمولا از نمک های سدیمی اسید سولفونیک تشکیل می شوند که مواد رنگی در آن از حلال پذیری بالایی برخوردارند.

همین ویژگی باعث ایجاد یک پیوند بونی با الیاف پارچه ای می گردد که در حال چاپ شدن است معمولا این مرکب تنها برای چاپ پارچه های پشمی، کشمیر، آنفوره، نایلون و ابریشم به کار می رود. عملکرد مرکب اسیدی روی این پارچه ها از نظر شفافیت و شادابی رنگ، دوام و شدت رنگ مثال زدنی است.

فرایند چاپ پارچه با مرکب های اسیدی چگونه انجام می گردد؟

فرایند چاپ مرکب های اسیدی مثل مرکب های واکنشی پیچیده است. ابتدا یک چاپگر جوهرافشان الگوی طرح را به طور مستقیم روی پارچه چاپ می نماید و مرکب ها در حین فرایند چاپ خشک می شوند. سپس رنگ ها با استفاده از یک اطوی بخار به تدریج روی پارچه تثبیت می شوند.

در نهایت پارچه شسته شده و خشک می گردد تا رنگهای اضافی پاک شده و در شستشوهای بعدی هیچ رنگی شدت و زیبایی خود را از دست ندهد. روی پارچه های ویژه چاپ اسیدی باید از قبل یک لایه کوتینگ نشانده شده باشد .

مرکب های پایه آب (Disperse Ink Set)

مرکب های پایه آب پراکنه ای نوعی مواد رنگزا هستند که درجه حلالیت آنها بسیار پایین است و عملا در آب پراکنده شده اند. همین ویژگی به مواد رنگی امکان می دهد تا توسط روزنه های الیاف جذب شده، سپس هنگامی که در معرض حرارت قرار می گیرند گسترش پیدا نموده و در الیاف، در سطح مولکولی محصور شوند.

از این مرکب ها برای چاپ روی پارچه های پلی استر و استات که به دوام و استحکام رنگها روی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، به طور گسترده استفاده می گردد.

فرایند چاپ پارچه با مرکب های پایه آب چگونه انجام می گردد؟

فرایند چاپ آب پایه مثل مرکب های واکنشی پیچیده است. ابتدا یک چاپگر جوهرافشان الگو را به طور مستقیم روی پارچه چاپ می نماید و مرکب ها در حین عملیات چاپ خشک می شوند. سپس رنگها در یک اطوى بخار به تدریج روی پارچه تثبیت می شوند.

در مرحله آخر، پارچه شسته و خشک می گردد تا رنگ های اضافی پاک شوند و در شست و شوهای بعدی هیچ رنگی از آن محو نگردد.

روی پارچه هایی که در چاپ آب پایه مورد استفاده قرار می گیرند، باید قبل از جا یک لایه کوتینگ نشانده گردد .

منبع : مجله صنعت چاپ

منبع: مجله چاپخونه
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 748

به "انواع مرکب چاپ پارچه به چند دسته تقسیم می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع مرکب چاپ پارچه به چند دسته تقسیم می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید