احتمال وقوع سیل در حوضه های آبریز غرب و جنوب کشور

به گزارش ساری فان، موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو از احتمال وقوع سیل برای حوضه های آبریز کارون بزرگ، کرخه، زهره و جراحی و مرزی غرب با ریسک بالا اطلاع داد.

احتمال وقوع سیل در حوضه های آبریز غرب و جنوب کشور

به گزارش ایرنا، تازه ترین گزارش بارش ها در کشور نشان می دهد، از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه 1400 تا 3 دی) 47.5 میلی متر بارندگی را در کشور شاهد بودیم که حاکی از کاهش 39 درصدی بارش ها نسبت به میانه بلندمدت است.

اکنون گزارش تازه موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو برای هفته جاری و هفته منتهی به 10 دی ماه نشان از آن دارد که احتمال وقوع سیل در هفته جاری برای حوضه های آبریز کارون بزرگ، کرخه، زهره و جراحی و مرزی غرب با ریسک بالا وجود خواهد داشت.

بر این اساس برای هفته جاری، وقوع بارش ها در منطقه ها واقع در نوار شمالی و نوار غرب تا بعضی از منطقه ها مرکزی کشور و بعلاوه وقوع بارش های قابل توجه در منطقه ها واقع در جنوب غرب کشور مورد انتظار است.

بعلاوه با توجه به منظره بارش پیش بینی شده برای هفته دوم، وقوع بارش های قابل توجه در نوار جنوبی و جنوب شرق کشور و بعلاوه وقوع بارش های پراکنده دربعضی از منطقه ها واقع در سواحل دریای خزر مورد انتظار است.

هفته جاری بیشینه مقدار بارش ها در حوضه های آبریز دریاچه ارومیه، فلات مرکزی و خلیج فارس و دریای عمان از حوضه های آبریز اصلی کشور به 200 میلیمتر خواهد رسید.

بعلاوه بیشینه نقطه ای بارش ها در حوضه های آبریز درجه دو گاوخونی، جراحی، زهره، کارون بزرگ، مرزی غرب و در محدود های 9 گانه مدیریت حوضه های آبریز زاینده رود، زهره-جراحی و حوضه های جنوبی، کارون بزرگ، کرخه و مرزی غرب نیز به 200 میلیمتر در هفته جاری خواهد رسید.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه این هفته میانه بارش 28 میلیمتری را تجربه می نماید و حوضه آبریز فلات مرکزی کمترین مقدار میانه بارش 5.3 میلیمتری را خواهد داشت. میانه بارش حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان هم این هفته 28.9 میلیمتر پیش بینی شده است.

میانه بارش این هفته حوضه آبریز دریای خزر 15.4 میلیمتر خواهد بود که بیشینه آن به 128.1 میلیمتر می رسد. بعلاوه میانه بارش در حوضه آبریز اصلی قره قوم برای این هفته 3 میلیمتر است که بیشینه آن نیز به 44.6 میلیمتر خواهد رسید.

حوضه آبریز مرزی شرق هم در هفته جاری 6 دهم میلیمتر میانه بارش دارد و بیشینه بارش این حوضه در نهایت به 7.8 میلیمتر است.

هفته منتهی به 10 دیماه تنها حوضه آبریز اصلی که بالاترین بیشینه بارشی را خواهد داشت حوضه آبریزخلیج فارس و دریای عمان با 200 میلیمتر بارش است البته میانه بارش این حوضه اصلی آبریز هم 13.7 میلیمتر خواهد بود.

حوضه های آبریز درجه نیز تنها دو حوضه گاوخونی و کل، مهران و مسیل های جنوبی بیشینه 200 میلیمتری خواهند داشت و در محدوده های 9 گانه مدیریت حوضه های آبریز هم زهره-جراحی و حوضه های جنوبی بارش 200 میلیمتری را شاهد خواهند بود.

مقدار بارش پیش بینی شده برای حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به 10 دیماه به ترتیب 9 دهم میلیمتر و 9.1 میلیمتر است. این مقدار برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته منتهی به 10 دیماه نیز شامل 2 دهم میلیمتر میانه بارش و 2.2 میلیمتر بیشینه خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1421

به "احتمال وقوع سیل در حوضه های آبریز غرب و جنوب کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وقوع سیل در حوضه های آبریز غرب و جنوب کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید