ابتلا به کرونا بر بینایی اثر می گذارد؟

به گزارش ساری فان، هر چند کارشناسان پزشکی چنین باوری ندارند. به گفته متخصصان برجسته جهان در بیمارستان چشم پزشکی مورفیلدز داده های کافی برای اثبات این ادعا که ویروس کرونا می تواند عاملی برای مسائل بینایی باشد در دست نیست.

ابتلا به کرونا بر بینایی اثر می گذارد؟

در حال حاضر مسائل بینایی در فهرست علائم کووید-19 دولت بریتانیا وجود ندارد

در پی ادعای نخست وزیر بریتانیا و مشاور او مبنی بر این که ویروس کرونا احتمالا بر بینایی آن ها تأثیر گذاشته است، متخصصان پزشکی با دیده تردید به این موضوع نگاه کرده و می گویند که در حال حاضر شواهد بسیار ناچیزی مبنی بر تأثیر کووید-19 بر بینایی وجود دارد.

به دنبال سفر جنجال برانگیز دامینیک کامینگز در دوران قرنطینه از منزل خود در لندن به مزرعه پدر و مادرش در شهر دورهام، مشاور ارشد نخست وزیر بریتانیا، سپس در منطقه خوش منظره قصر برنارد دیده شده بود.

مسیری 30 دقیقه ای با اتومبیل که طبق ادعای او برای آزمایش بینایی خود با همسر و فرزند جوانش به آن جا رفته تا مطمئن شود چشمانش برای رانندگی و بازگرداندن آن ها به پایتخت خوب می بیند.

این جزئیات از سوی جانسون نیز در نشست مطبوعاتی او در دفتر نخست وزیری در خیابان داونینگ لندن مورد حمایت قرار گرفته. نشستی که در آن جانسون از جیب خود عینکی را بیرون آورد و گفت که پس از سال ها، در پی ابتلا به ویروس کرونا به آن ها نیاز پیدا کرده است.

هر چند کارشناسان پزشکی چنین باوری ندارند. به گفته متخصصان برجسته جهان در بیمارستان چشم پزشکی مورفیلدز داده های کافی برای اثبات این ادعا که ویروس کرونا می تواند عاملی برای مسائل بینایی باشد در دست نیست.

سخنگوی بیمارستان در بیانیه ای گفته: در حال حاضر شواهد ناچیزی مبنی بر تأثیر بیماری کووید-19 بر چشم و بینایی افراد وجود دارد. موارد نادری وجود دارد که نشان دهد کووید-19 بر بینایی فرد تأثیر می گذارد، بنابراین ما نمی توانیم رابطه مستقیم علت و معلولی بین آن ها ایجاد کنیم. برای پیدا کردن رابطه ای میان این دو می بایست داده های بیشتری درباره مسائل چشمی مرتبط با کووید-19 جمع آوری کنیم.

هم زمان کالج سلطنتی چشم پزشکی اظهار کرد که به دلیل کمبود شواهد موجود، قادر به تأیید ارتباط میان این دو نیست، اما در عین حال مجله علمی این کالج - چشم - اخیرا مجموعه ای از مقالات تحقیقی در باره بیماران کووید-19 و سلامت چشم منتشر کرده است.

یکی از این مقالات به طور خاص به مسائل چشم بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه کرونا پرداخته، از جمله عفونت قرنیه، ناتوانی در بستن چشم ها و خشکی شدید سطح چشم.

این کالج در بیانیه ای اضافه نمود: طبق آمار ما چند مورد التهاب ملتحمه ویروسی گزارش شده که بیانیه ای نیز درباره همین موضوع با همکاری کالج بینایی سنجی در ماه مارس منتشر کردیم.

در حال حاضر مسائل بینایی در فهرست علائم کووید-19 دولت بریتانیا وجود ندارد؛ اما در مقابل، این فهرست بر تب بالا، سرفه خشک مداوم و نیز از دست دادن حس بویایی و چشایی تمرکز دارد.

به هر روی، در حالی که متخصصان به دلیل فقدان شواهد موجود با احتیاط نسبی به تأثیر ویروس کرونا بر بینایی می نگرند، رابرت مک لارن پروفسور چشم پزشکی در دانشگاه آکسفورد، می گوید: مطالعه نشان می دهد ویروس ممکن است از راه های مختلف بر چشم اثر بگذارد.

او ادامه می دهد: براساس مطالعه ای جدید این مشکل در حدود یک سوم بیماران شهر ووهان گزارش شده بود. علائم چشمی در بیماران شهر ووهان عبارت بودند از: التهاب ملتحمه، قرمزی چشم (هیپرمی)، ورم (کموسیس)، پرآب شدن (اپیفورا) و ترشح و چسبندگی فزاینده چشم.

هر کدام از علائم فوق ممکن است بر بینایی تأثیر بگذارد و ما به بیماران توصیه می کنیم بااحتیاط رانندگی کرده و یا درصورت تاری شدید و یا دوبینی از رانندگی خودداری کنند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 418

به "ابتلا به کرونا بر بینایی اثر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلا به کرونا بر بینایی اثر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید