آیا مرگ بر اثر ترس بیش از حد حقیقت دارد؟

به گزارش ساری فان، وقتی که به شدت می ترسیم، بدن ما ماده ای به نام آدرنالین ترشح می نماید. این ماده باعث افزایش ضربان قلب می گردد تا خون بیش تری پمپاژ گردد و بدین ترتیب، شرایطی فراهم می گردد تا در صورت احتیاج بتوانیم سریع تر از مهلکه فرار کنیم. اما اندازه زیاد آدرنالین می تواند برای قلب سمّی باشد و در موارد نادر حتی منجر به مرگ می گردد.

آیا مرگ بر اثر ترس بیش از حد حقیقت دارد؟

تصور کنید با تمام وجود روی انجام تکالیف مدرسه یا یک بازی کامپیوتری تمرکز نموده اید و ناگهان کسی روی شانه شما می زند. با وحشت از جا می پرید و فریاد می زنید: نزدیک بود از ترس بمیرم! هر چند آنچه گفتید یک عبارت مرسوم است، اما آیا به نظرتان حقیقت دارد؟ یعنی واقعاً ممکن است کسی بر اثر ترس بمیرد؟

جواب این سؤال بله است، البته اجازه ندهید کسی شما را تا سرحد مرگ بترساند، چون ماجرا از حد یک آزمایش ساده و داستان علمی جالب فراتر می رود. هرچند مرگ بر اثر ترس اتفاق بسیار نادری است، اما ممکن است احساسات قوی مانند ترس باعث حمله قلبی شوند.

وقتی که به شدت می ترسیم، بدن ما ماده ای به نام آدرنالین ترشح می نماید. این ماده باعث افزایش ضربان قلب می گردد تا خون بیش تری پمپاژ گردد و بدین ترتیب، شرایطی فراهم می گردد تا در صورت احتیاج بتوانیم سریع تر از مهلکه فرار کنیم. اما اندازه زیاد آدرنالین می تواند برای قلب سمّی باشد و در موارد نادر حتی منجر به مرگ می گردد.

دقیقاً همین اتفاق برای یک زن 79 ساله در شارلوت، کارولینای شمالی رخ داد. یک دزد بانک پس از فرار از دست مأموران پلیس با شکستن پنجره منزل این زن خود را به درون خانه رساند تا در آنجا پنهان گردد.

اما با وجودی که حتی مرد به زن سالخورده حتی دست هم نزده بود، اما او بر اثر ترس بیش از حد دچار حمله قلبی شد و نهایتا درگذشت. یکی دیگر از احساسات قوی که ممکن است تأثیرات مشابهی داشته باشد شادی است.

در یک مورد دیگر از داستان های باورنکردنی، مردی که برای تقریباً تمام عمرش گلف بازی می کرد، در حین یک بازی دست گرمی با یکی از دوستانش، چنان ضربه ای به توپ گلف زد که توپ با عبور از تپه ای از دید او و دوستش محو شد. آن ها بعد از عبور از تپه به جایی که توپ رفته بود رسیدند و در کمال تعجب دیدند توپ وارد سوراخ شده است. این بازیکن گلف که واقعاً هیجان زده شده بود، رو به دوستش کرد و گفت: باورم نمی گردد توپ را داخل سوراخ انداختم. الان است که بمیرم! چند لحظه بعد او واقعاً مُرد.

منبع: عصر ایران

منبع: فرادید
انتشار: 22 آبان 1401 بروزرسانی: 22 آبان 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1573

به "آیا مرگ بر اثر ترس بیش از حد حقیقت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مرگ بر اثر ترس بیش از حد حقیقت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید