آمریکا درصدد اخراج ده ها و شاید صدها خبرنگار چینی است

به گزارش ساری فان، طبق گزارش یک رسانه آمریکایی، به دنبال لغو مجوز فعالیت سه خبرنگار وال استریت ژورنال در چین، دولت دونالد ترامپ درصدد اخراج تلافی جویانه خبرنگاران چینی از آمریکا است.

آمریکا درصدد اخراج ده ها و شاید صدها خبرنگار چینی است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل ساری فان، به دنبال تشدید جنگ رسانه ای واشنگتن و پکن که ابتدا با تصمیم دولت ترامپ برای اعمال محدودیت شدید علیه رسانه های چینی شروع شد، رسانه های آمریکایی از احتمال اخراج ساری فان چینی از آمریکا اطلاع دادند.

شبکه بلومبرگ نیوز در گزارشی اطلاع داد، دولت آمریکا به دنبال لغو مجوز فعالیت سه خبرنگار وال استریت ژورنال در چین، درصدد تلافی جویی و اخراج ساری فان چینی مستقر در آمریکا است.

طبق این گزارش، مقام های دولت ترامپ در حال آنالیز اخراج ساری فان چینی به تلافی اقدام اخیر پکن در لغو مجوز فعالیت ساری فان وال استریت ژورنال مستقر در چین است.

بلومبرگ نیوز گزارش داد، بعضی از مقام های آمریکایی خواستار اخراج ده ها و حتی صدها خبرنگار چینی مستقر در آمریکا هستند تا به دولت چین نشان داده گردد، دولت آمریکا به اخراج اتباع خود پاسخ می دهد.

جان اولیوت سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید بدون اشاره به تصمیم خاص این شورا درباره اخراج سه خبرنگار وال استریت ژورنال از چین، این اقدام پکن را محکوم کرد.

به ادعای این مقام آمریکایی، این اخراج، یک کوشش تازه (از سوی چین) برای تحت کنترل در آوردن رسانه ها و ایجاد ممانعت از دستیابی خوانندگان (مخاطبان) جهانی و سرمایه گذاران به تحولات مهم در چین است.

طبق گزارش اسپوتنیک، دو خبرنگار از سه خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال که مجوز فعالیت آنها در چین لغو شد، روز دوشنبه (دیروز) چین را ترک کردند.

دولت چین مجوز سه خبرنگار وال استریت ژورنال را به دلیل یک تیتر نژادپرستانه لغو کرد؛ تیتری که در آن نوشته شده بود: چین، بیمار واقعی آسیا است.

لغو مجوز این سه خبرنگار پس از آن صورت گرفت که وزیر خارجه چین هفته گذشته به تصمیم آمریکا در زمینه اعمال محدودیت شدید علیه رسانه های چینی شدیدا اعتراض و تاکید نموده بود که پکن به این تصمیم پاسخ می دهد.

آمریکا اخیرا خاطرنشان کرد، از این به بعد با رسانه های چینی به عنوان عاملان دولت رفتار می نماید نه خبرنگار. براساس این تصمیم، این شرکت های خبری باید املاک و کارکنان خود را به وزارت خارجه آمریکا اعلام و ثبت نمایند.

دو مقام ارشد آمریکایی گفته بودند، این تصمیم به این دلیل اتخاذ شده که چین کنترل خود را بر رسانه های این کشور گسترش داده و از آنها برای اشاعه پروپاگاندای حکومتی استفاده می نماید.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 206

به "آمریکا درصدد اخراج ده ها و شاید صدها خبرنگار چینی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا درصدد اخراج ده ها و شاید صدها خبرنگار چینی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید